37.7 C
شهر مقدس قم
۱۷ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
حمل و نقل وترافیک

قم دارای اتوبوس‌های درون شهری ویلچر رو شد

معاون حمل و نقل و کنترل ترافیک شهرداری قم گفت: طی یک ماه گذشته ۱۰۲ دستگاه اتوبوس جدید وارد ناوگان اتوبوسرانی قم شده که مجهز به رمپ و جایگاه مخصوص ویلچر است.

عباس ذاکریان اظهار داشت: طراحی اتوبوس‌های قدیمی موجود در قم به گونه‌ای است که معلولان امکان استفاده از آن را ندارند.

معاون حمل و نقل و کنترل ترافیک شهرداری قم ادامه داد: توزیع و پراکنش اتوبوس‌های جدید قم به نحوی صورت گرفته که معلولان در همه خطوط اتوبوس رانی امکان استفاده از آن را داشته باشند.

ذاکریان گفت: از مجموع ۳۰۰ اتوبوس قدیمی و فرسوده موجود در ناوگان حمل و نقل عمومی قم بیش از یک سوم آن نوسازی شده و شهرداری بدون کمک دولت امکان اجرای کامل این طرح را ندارد.

وی افزود: ۱۰ سال پیش قیمت هر دستگاه اتوبوس درون شهری،یکصد میلیون تومان بود که ۱۷.۵ میلیون تومان شهرداری و ۸۲.۵ میلیون تومان دولت پرداخت می کرد، ولی اکنون ۱۷ برابر افزایش پیدا کرده و هر دستگاه اتوبوس یک میلیارد و هفتصد میلیون تومان می‌باشد.

معاون حمل و نقل و کنترل ترافیک شهرداری قم افزود:‌ شهرداری قم به دلیل مشکلات اقتصادی که با آن مواجه است، به تنهایی توان خرید اتوبوس های جدید را ندارد.

ذاکریان با بیان اینکه روند نوسازی ناوگان اتوبوسرانی قم به مرور انجام می‌شود، گفت: خرید ۵۰ دستگاه اتوبوس دیگر در دستور کار است، و منتظر مصوبه شورای اقتصاد و دارایی هستیم.

وی یادآور شد: دولت در این زمینه کمکی به شهرداری قم‌ نکرده‌ ولی امیدواریم با این مصوبه نیمی از هزینه‌های آن را پرداخت کند.

معاون حمل و نقل و کنترل ترافیک شهرداری قم تصریح کرد: هیچ زمان مشخصی را نمی‌توان برای تکمیل طرح نوسازی اتوبوس رانی قم تعیین کرد.

ذاکریان در خصوص چگونگی اجرای طرح بازنگری خطوط اتوبوسرانی و تاکسیرانی قم، بیان کرد: این طرح مراحل قانونی خود را برای تصویب نهایی سپری می‌کند، و تا پایان آبان ماه جاری آن را اجرایی می‌کنیم.