35.9 C
شهر مقدس قم
۲۳ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار شورا

انتقال فرهنگ اربعین با چاپ نمادهای حسینی

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر قم گفت: نگارش و چاپ نمادهای حسینی بر روی ملزومات زائران اربعین حسینی می‌تواند به انتقال فرهنگ اربعین کمک کند.

حسن مالکی نژاد در حاشیه بازدید از موکب هنر و رسانه در عمود ۲۹۹ مسیر نجف – کربلا، در سخنانی اظهار کرد: هنر در هر مقوله‌ای که مورد استفاده قرار گرفته است توانسته تأثیرگذاری آن فعالیت را صد چندان کند و در همین راستا است که مقام معظم رهبری هم فرموده‌اند هر موضوعی با هنر آمیخته شود اثرگذاری آن بیشتر خواهد شد.

وی با اشاره به چاپ نمادهای حسینی بر روی لباس‌ها و سایر ملزومات زائران اربعین خاطرنشان کرد: در اینجا یک کلمه یا حسین(ع) وقتی روی پیراهنی نقش می‌بندند می‌تواند مسیر رفتاری افراد را تغییر دهد و چاپ و نقش بستن کلمانی و نمادهایی که مربوط به اربعین حسینی است قطعاً می‌تواند تأثیرات فرهنگی بسیاری داشته باشد.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر قم با بیان اینکه نام و سیره امام حسین(ع) می‌تواند چراغ راهی برای زندگی تمامی مردم در سراسر جهان باشد، ابراز کرد: از نقاط بسیار دور با نور سیدالشهدا راهی کربلا شده‌اند و چاپ و نوشتن القاب روی پیراهن، چفیه و کوله‌ها قطعاً می‌تواند نشانه و یادگاری بسیار خوبی برای توسعه و انتقال فرهنگ اربعینی باشد.

یادآور می‌شود گروهی از هنرمندان و خادمان هیئت هنر و رسانه قم و بسیاری از شهرهای دیگر به سرپرستی استاد مسعود نجابتی از هنرمندان برجسته کشور، با برپایی موکبی در عمود ۲۹۹ مسیر نجف به کربلا، برای نخستین بار اقدام به برپایی یک چاپخانه در مسیر حرکت زائران کرده و با درج انواع شعارهای حسینی روی کوله‌پشتی‌ها، البسه و چفیه و پرچم‌ها  به زبان‌های فارسی،عربی و انگلیسی، زمینه گسترش فرهنگ حسینی را در بین زائران اربعین حسینی به زبان هنر فراهم آورده است.