33.3 C
شهر مقدس قم
۱۸ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار شورا

شفافیت پروژه‌ها در بودجه موجب تشخیص به‌صرفه بودن و یا نبودن طرح‌ها می‌شود

عضو هیئت‌رئیسه شورای اسلامی شهر قم گفت:شفافیت پروژه‌ها در بودجه موجب تشخیص به‌صرفه بودن و یا نبودن خدمات و طرح‌ها برای شورا و مردم می‌شود.

زین‌العابدین قراچورلو با اشاره به اینکه در خصوص شفافیت مالی در شورا و شهرداری، عملاً در زمان تصویب بودجه تأکید داریم همه بحث‌هایی که به‌صورت لایحه برای بودجه یک‌ساله می‌آید، در ردیف‌های مربوط به خودش بنشیند و ردیف‌ها شفاف تعریف شود.
وی ادامه داد: ردیف‌هایی که تعریف می‌شوند، کدهای کاملاً مشخصی دارند؛ به همین دلیل وقتی هزینه‌ای را شهرداری بخواهد انجام دهد، بایستی ناچار طبق بودجه عمل کند و در یکی از این ردیف‌ها بنشاند که این هم به شهرداری کمک می‌کند که در خصوص مباحث مالی قانون‌مند باشد و هم شورا بتواند نظارت بهتری در دخل‌ و خرج شهرداری داشته باشد.
عضو هیئت‌رئیسه شورای اسلامی شهر قم با بیان اینکه اگر بودجه را شفاف و با کدهای مشخص تعریف نکنیم و دارای توجیه مربوطه نباشد، به ‌نوعی این بودجه گلوبال می‌شود، افزود: اگر تعریف شفافی از آن کد نشود یا کد برای هزینه‌های مربوطه دریافت نشود و زیر کدها مشخص نگردد، در این صورت شهرداری می‌تواند کدها را به‌نوعی در جای دیگری هزینه کند.
وی تصریح کرد: بودجه غیر شفاف سبب بی‌قاعدگی در امور مالی می‌شود و رصد هزینه‌ها و عملکردها سخت می‌شود. بنابراین بهترین مسیر برای شفاف‌سازی این است که در زمان بودجه، هدف مجری دریافت شود و برآوردهای پروژه شفاف تعریف گردد تا در ردیف مربوط به خودش قرار گیرد و حدود و ثغور این ردیف برای تعیین هزینه هر خدمتی مشخص باشد.
قراچورلو با تأکید بر اینکه شفافیت پروژه‌ها در بودجه موجب تشخیص به‌صرفه بودن و یا نبودن خدمات و طرح‌ها برای شورا و مردم می‌شود، خاطرنشان کرد: در تفریغ بودجه نیز افرادی که درخواست بودجه دادند باید پاسخگو باشند که چرا هر طرح یا پروژه عقب‌افتاده، هزینه نشده و یا چرا بیشتر هزینه شده و در غیر این صورت، تفریغ تصویب نخواهد شد و این برای یک مجری خوش‌آیند نیست چراکه در ارزیابی‌های مدیریتی تأثیر دارد.