32.5 C
شهر مقدس قم
۲۹ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار معاونت ها

نزدیک به۱۰۰ واحد صنفی آهن‌فروشی تاکنون به شهرک صنوف رفتند

معاون خدمات شهری شهرداری قم گفت: نزدیک به ۱۰۰ واحد صنفی آهن فروشی در خیابان‌های مطهری،‌ دانش، قلعه کامکار و غیره در یک فرایند یک سال و نیمه به شهرک صنوف رفتند.

سید امیر سامع با اشاره به اینکه شهرک صنوف از چند سال قبل در شهر شکل‌گرفته است که در فاز آهن‌فروشان، ۳۰۰ واحد پیش‌بینی‌شده است، اظهار داشت: ساخت انبار و بخش اداری شهرک هم انجام‌شده و شهرداری در آماده‌سازی فضای این شهرک و تأمین زیرساخت‌ها در سه سال اخیر، بیش از ۲۰ میلیارد تومان هزینه کرده است.

معاون خدمات شهری شهرداری قم گفت: نزدیک به ۱۰۰ واحد صنفی در خیابان‌های شهید مطهری،‌ دانش، قلعه کامکار و  غیره در یک فرایند یک سال و نیمه به شهرک صنوف رفتند و در حال حاضر نزدیک به ۱۰۰ واحد مستقر شده‌اند، قطعاً واحدهای داخل شهر می‌توانند تغییر کاربری داده و با شغل‌هایی که مناسب معابر شهری است اقتصاد خود را پیش ببرند.

سامع در ادامه با اشاره به واحدهای عرضه سیلندر گاز مایع در شهر،‌ توضیح داد: در سال‌های قبل به این دلیل که شبکه گاز شهری در تمام نقاط شهر وجود نداشته، یک سری واحدهایی برای شارژ کپسول ایجاد شده‌اند که هیچ مجوزی نداشتند و باید فقط گاز LPG توزیع می‌کردند.

وی با تأکید بر اشتباه شکل‌گیری این واحدها‌ تصریح کرد: ۶۰ واحد شارژ سیلندر گاز مایع داشتیم که در یک سال، ۱۷ حادثه انفجار و حریق به وجود آوردند درحالی‌که در سطح شهر، دو واحد استاندارد داریم که تحت نظارت شرکت پخش ملی فرآورده‌های نفتی کار می‌کنند.

معاون خدمات شهری شهرداری قم اضافه کرد: طی فرایندی توسط سازمان آتش‌نشانی واحدهای عرضه‌کننده در سطح شهر شناسایی شدند و مواردی که غیر ایمن بودند، در اولویت اخطار قرار گرفتند. بعضی از این‌ها کاملاً داخل بافت متراکم شهری بودند و این بسیار خطرناک بود که از آن‌ها خواسته شد نسبت به رفتار استاندارد اقدام کنند.

سامع با تصریح بر اینکه جز دو واحد مجاز،‌ مابقی حق شارژ سیلندر گاز مایع ندارند و فقط باید توزیع‌کننده باشند، خاطرنشان کرد: فعالیت حدود ۲۰ واحد متوقف‌شده است و در مرحله بعد هم طبق مصوبه کارگروه ساماندهی مشاغل و اصناف مزاحم شهری، قرار شد بر اساس روش قانونی، ۲۰ واحد دیگر جمع‌آوری شوند.

وی: بیش از ۹۵ درصد مردم شهر قم به شبکه گاز شهری دسترسی دارند و اصلاً به این تعداد واحد توزیع گاز LPG نیاز نداریم، حال‌آنکه بخش قابل‌توجهی از این واحدها شارژ غیرمجاز سیلندرهای گاز مایع را نیز انجام می‌دهند.