32.7 C
شهر مقدس قم
۲۵ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار سازمان ها

تدوین پیش‌نویس لایحه تشویقی احداث باغ بام

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم از تدوین پیش‌نویس لایحه تشویقی احداث باغ بام برای شهروندان خبر داد.

به گزارش شهرنیوز، پیام جوادیان با بیان اهمیت توسعه فضای سبز در شهر قم، اظهار داشت: در چندین سال گذشته شهر قم یکی از محروم‌ترین شهرها از نظر فضای سبز بوده که خوشبختانه امروز با تلاش شبانه‌روز سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم به سرانه ۲۰ مترمربع فضای سبز برای هر شهروند قمی نزدیک شده‌ایم.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم یکی از روش‌های اصلی توسعه فضای سبز در سطح شهر را روش تملک و خرید اراضی در محدوده شهر و طرح تفصیلی دانست و افزود: متأسفانه به خاطر هزینه بالای تملک اراضی، شهرداری‌ها نمی‌توانند به همه اهداف خود در جهت توسعه فضای سبز دست پیدا کنند و نیازمند تغییر نگرش جدی در این حوزه هستیم.

جوادیان ادامه داد: یکی دیگر از مشکلات ایجاد فضای سبز و نگهداری آن کمرنگ بودن مشارکت مردمی در این امر بوده که نشان‌دهنده لزوم تغییر روش‌های توسعه فضای سبز شهری و فرهنگ‌سازی مناسب در این حوزه است.

وی یکی از روش‌ها توسعه فضای سبز شهری با همکاری مردم را ایجاد باغ بام دانست و تصریح کرد: ما در حال تدوین طرح‌هایی برای توسعه همکاری و جلب مشارکت‌های مردمی و افزایش سرانه فضای سبز هستیم تا شهروندان بتوانند در خانه و آپارتمان خود اقدام به ایجاد فضای سبز کنند.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم گام نخست اجرای این طرح را در ادارات دولتی پیشنهاد داد و گفت: برای تشویق مردم در احداث باغ بام‌ها باید ادارات دولتی پیش‌قدم شده تا مردم تأثیرات و تغییراتی که این باغ بام‌ها در منظر شهری دارد را ببینند.

جوادیان از پیشنهاد تخفیف در عوارض سالانه شهرداری برای شهروندانی که باغ بام احداث می کنند خبر داد و گفت: لایحه‌ای  تدوین شده و به‌ زودی به شورای اسلامی شهر ارسال خواهد شد، که در این لایحه شهرداری برای تشویق مردم برای احداث باغ بام در عوارض سالانه ساختمان و مجتمع‌ها تخفیف در نظر گرفته است و بعد از تایید در معاونت برنامه ریزی و تصویب در شورای اسلامی شهر قابل اجرا خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: سازمان پارک‌ها و فضای سبز نیز در ایجاد فضای سبز همکاری کرده و در زمان احداث کارشناسان ما آماده همکاری و مشاوره به مردم در مراحل طراحی تا کاشت باغ بام هستند.