29.2 C
شهر مقدس قم
۲۷ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار معاونت ها

۷۰ درصد املاک ضلع شرقی حرم حضرت معصومه(س) تملک شده است

معاون معماری و شهرسازی شهرداری قم با اشاره به تملک ۷۰ درصد از املاک پارکینگ شرقی حرم حضرت معصومه(س)، گفت: تاکنون نزدیک به ۳۰ هزار متر مربع تملک املاک واقع در این طرح انجام شده است.

غلامرضا جانقربان در خصوص تملیک املاک واقع در پارکینگ ضلع شرقی حرم مطهر حضرت معصومه(س)، گفت: بست شرقی حرم مطهر از ادامه بلوار پیامبر اعظم(ص) یک سطح دارد که به ضلع شرقی و سپس به صحن امام موسی کاظم(ع) و بعد خیابان ارم و حرم مطهر ختم می‌شود که وسعت این طرح ۴۳ هزار متر مربع است.

معاون معماری و شهرسازی شهرداری قم با اشاره به تملیک ۷۰ درصد املاک واقع در پارکینگ شرقی حرم مطهر، افزود: تاکنون نزدیک به ۳۰ هزار متر مربع تملیک املاک واقع در این طرح توسط شهرداری انجام شده است.

جانقربان بیان کرد: اجرای این طرح بر اساس کمیسیون ماده پنج انجام می‌شود به این ترتیب که سه طبقه زیر زمین باید ساخته شود که طبقه منفی یک برای ارائه خدمات اساسی حرم مطهر در نظر گرفته شده و ۲ طبقه دیگر به عنوان پارکینگ استفاده می‌شود.

وی ادامه داد: بخشی از طبقه منفی سه برای توقف و پیاده کردن مسافران وسائل حمل و نقل عمومی در نظر گرفته شده است.

معاون معماری و شهرسازی شهرداری قم با بیان اینکه ساخت ۲۰۰ هزار متر مربع بنا در این طرح در نظر گرفته شده است، گفت: اجرای کامل تملکات نیازمند ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار است که با توجه به درآمدهای حال حاضر شهرداری امکان تملک وجود ندارد.

جانقربان عنوان کرد: طی سال‌های گذشته با تأکید شهردار قم و شورای اسلامی شهر از طریق واحد امور سرمایه‌گذاری شهرداری تاکنون سرمایه‌گذاران مختلفی برای انجام باقی تملکات و همچنین ساخت بنا دعوت شده‌اند.

وی ادامه داد:‌ سرمایه گذاران بسیاری برای اجرای این طرح ورود پیدا کردند اما آنگونه که باید و شاید وارد مذاکرات به صورت جدی نشده‌اند.

معاون معماری و شهرسازی شهرداری قم با اشاره به برنامه‌های در نظر گرفته شده برای اجرای این طرح، افزود: دو برنامه در نظر گرفته شده که شامل اراضی دولتی و استفاده از بخش خصوصی می‌شود.

جانقربان با بیان اینکه عمده مشکل شهرداری در اجرای این طرح تملک است که هزینه سنگینی را نیاز دارد،‌ تصریح کرد:‌ شهرداری تعیین تکلیف در خصوص تملیک املاک را با توجه به شرایط آن در اولویت قرار داده است.

وی بیان کرد: در این طرح بیش از ۲ هزار واحد پارکینگ احداث می‌شود.