35.4 C
شهر مقدس قم
۱۸ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار منطقه 6

برگزاری مانور ریزش ایستگاه و تونل مترو در راستای افزایش آمادگی بین‌سازمانی

شهردار منطقه شش قم از برگزاری مانور ریزش ایستگاه و تونل مترو میدان کشاورز برای افزایش آمادگی بین‌سازمانی خبر داد.

به گزارش شهرنیوز، علی حاتمی فرد در حاشیه مانور ریزش ایستگاه و تونل مترو که در ایستگاه میدان کشاورز برگزار شد، با اشاره به قرارگیری تعدادی از ایستگاه‌های مترو قم در منطقه ۶ شهرداری، اظهار کرد: این مانور در ایستگاه A13 مترو در میدان کشاورز در منطقه ۶ در راستای افزایش آمادگی و هماهنگی و همچنین سنجش وضعیت امدادرسانی در سطوح فرماندهی و عملیاتی برگزار شد.

شهردار منطقه شش قم با اذعان به برگزاری این مانور به صورت مدیریتی و عملیاتی، تقویت هدایت پذیری نیروهای مردمی و عملیاتی در پاسخگویی به درخواست‌های فرماندهی، عملیاتی کردن و فعال‌سازی ستاد بحران اماکن، محلات و نواحی، ارتقاء سطح آمادگی و سرعت عمل نیروهای دوام و بازبینی توانایی‌ها و سنجش نقاط ضعف و قوت را از دیگر اهداف برگزاری این مانور ذکر کرد.

حاتمی فرد افزایش آمادگی نهادهای مختلف امدادرسانی در مواقع بحران را امری ضروری دانست و با اشاره به تاثیر برگزاری مانورها در افزایش این آمادگی تصریح کرد: این مانور در واقع تمرین و افزایش آمادگی بین سازمانی بود تا بتوان در زمان بحران توان عملیاتی را افزایش داد.

وی با اشاره به تعیین سناریوی از پیش‌تعیین شده برای برگزاری این مانور، انفجار قسمتی از مترو و ریزش آن، محبوس شدن و مصدومیت کارگران زیرآوار، هجوم ساکنین به خیابان‌ها و ایجاد ترافیک و مسدود شدن خیابان‌ها، ایجاد حریق در اثر نشت گاز، شکستگی لوله اصلی آب و جاری شدن آن، ایجاد حریق در یکی از کارگاه‌های ایستگاه موجود در این منطقه را بخشی از این سناریو دانست.

شهردار منطقه شش قم دستگاه‌های همکار در برگزاری این مانور را مورد توجه قرار داد و افزود: سازمان‌ آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم محور برگزاری این مانور بود که بخشی از وظایف در خصوص تخلیه شهروندان و امدادرسانی و مسدودسازی مسیرها به سمت محل حادثه بر عهده مدیریت بحران شهرداری و استان، نیروی انتظامی، شرکت‌های خدمات‌رسان، اورژانس و… بود.

حاتمی فرد اظهار کرد: در این مانور برقراری امنیت و بازگشایی معابر عبور و مرور خودروهای امدادی از سوی نیروی انتظامی، اطفاء حریق و ایمن سازی محیط از سوی سازمان آتش نشانی، انجام فعالیت‌های حیاتی پایه و تریاژ آسیب دیدگان و انتقال مجروحین از سوی اورژانس و قطع شریان‌های حیاتی از سوی شرکت‌های خدمات رسان صورت گرفت.