۲۷ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار سازمان ها

حوادث آتش‌سوزی در قم ۳۰ درصد کاهش‌ یافت

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم از کاهش ۳۰ درصدی عملیات‌های حریق در سال جاری خبر داد.

عباس جعفری با اشاره به اینکه نیاز بوده که آتش‌نشانی قم به تجهیزاتی از قبیل نردبان‌های بلندمرتبه مجهز شود، اظهار داشت: شهر قم یک شهر بلندمرتبه شده و ما جزو ۵ کلان‌شهر بلندمرتبه کشور هستیم و نیاز است که آتش‌نشانان بتوانند کار در ارتفاع را انجام دهند.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم با بیان اینکه قبلاً یک نردبان ۵۵ متری داشتیم که فعلاً در حال اورهال است و نردبان دیگری داریم که قدمت ۲۷ ساله دارد، تصریح کرد: ۲۴ دستگاه خودروی نردبان ۴۰ متری از نوعی که اخیراً وارد قم شده در کشور وجود دارد و ما قرارداد این نردبان را در اسفندماه سال ۹۶ به مبلغ ۵ میلیارد و ۳۷۰ میلیون تومان بستیم، ولی در حال حاضر با توجه به افزایش قیمت ارز، حدود ۱۸ میلیارد تومان ارزش پیدا کرده است.

جعفری با اشاره به تعداد حریق‌های شهر قم در سال جاری، افزود: امسال در عملیات‌های حریق نسبت به سال گذشته، حدود ۳۰ درصد کاهش داشتیم و این البته در سایه تلاش واحدهای پیشگیری، آموزش و عملیات است که در راستای کاهش حوادث و ایمن‌سازی، اقدامات مؤثری را انجام داده‌اند.

وی اضافه کرد: در برخی بخش‌ها با توجه به اینکه شهر قم یک شهر خاص به لحاظ ساخت‌ و ساز است و بلند مرتبه‌سازی رواج پیدا کرده،‌ شاهد افزایش حوادث آسانسور، محبوسی کودکان و سالمندان و همچنین سقوط در چاه بودیم اما در حریق، کاهش چشمگیری داشتیم.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم با بیان اینکه در زمینه اماکن پرجمعیت،‌ اتفاقات خوبی افتاده است، عنوان کرد: یکی از دغدغه‌های ایمنی در شهر قم بحث پاساژها، اماکن عمومی، تکایا، مساجد و مدارس بوده که در بازدیدهای صورت گرفته، تذکرات و دستورالعمل‌هایی به هیئت‌ امنا این اماکن ابلاغ‌ شده و قم نخستین شهر کشور است که دستورالعمل ایمنی بازارها را تدوین کرد و این دستورالعمل پس از ثبت و تصویب در وزارت کشور، به سایر کلان‌شهرها و شهرهای کشور ابلاغ شد.

جعفری خاطرنشان کرد: قم یک شهر زائر پذیر بوده که اماکن اقامتی گوناگون و زیادی دارد و با اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری نسبت به خانه‌های مسافر و مهمان‌پذیرها اقدامات خوبی برای دریافت مجوز و دستورالعمل ایمنی از سازمان آتش‌نشانی انجام دادیم و این روند رو به رشد است که تا الآن ایمنی حدود ۲۰۰ خانه مسافر، طبق دستورالعمل تأیید شده است.

وی با اشاره به اینکه مراجعات مردمی به سازمان آتش‌نشانی بیشتر شده است، یادآور شد: پیش‌ از این مراجعات خیلی کم بود اما هم‌ اکنون مردم از ایمنی استقبال می‌کنند و وضعیت فرهنگی شهر مقداری بهتر از قبل شده است.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم همچنین نسبت به ایمنی در بافت فرسوده نیز اظهار داشت: شهر قم یک شهر با قدمت تاریخی است و بافت فرسوده قم حدود ۵۰ درصد بوده که برای آن تمهیداتی اندیشیده شده است که از جمله این تمهیدات، تجهیز ایستگاه‌ها به دستگاه‌ها و امکانات لازم بوده که در نخستین گام بتوانیم وارد بافت شویم و در بحث امداد و نجات و اطفاء نیز خودروهایی را خریداری کردیم.

جعفری ادامه داد: موتور سیکلت‌های مجهز که بتواند وارد این محدوده‌ها شوند نیز خریداری‌شده و تعاملاتی هم  با معاونت شهرسازی در راستای ایمن‌سازی این نقاط صورت دادیم که از جمله آن‌ها همکاری با سازمان بهسازی اطراف حرم مطهر است و ما شیرهای هیدرانت را به‌صورت گسترده در نقاط بافت‌های فرسوده برای امداد رسانی بهتر در مواقع ضروری، نصب می‌کنیم.