31 C
شهر مقدس قم
۲۱ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار معاونت ها

روزانه ۷۰۰ تن زباله در شهر قم تولید می‌شود

معاون خدمات شهری شهرداری قم از تولید روزانه ۷۰۰ تن زباله به غیر از پسماندهای ساختمانی، عفونی و صنعتی در قم خبر داد.

سید امیر سامع با اشاره به راه‌اندازی کارخانه بازیابی مواد پسماند در قم، اظهار داشت: این کارخانه با ظرفیت ۳۰۰ تنی در روز مشغول به فعالیت است که حدود دو ماه بوده که در این کارخانه کود کمپوست در حال تولید است.

معاون خدمات شهری شهرداری قم با بیان اینکه هر چقدر مواد اضافی و آلی در زباله‌ها وجود داشته باشد کیفیت کود کمپوست کاهش می‌یابد، ابراز کرد: این کودها در مصارف فضای سبز شهری مورد استفاده قرار می‌گیرند که وجود فلزات سنگین و ناخالصی سبب کاهش کیفیت کودهای تولیدی می‌شود.

سامع خاطرنشان کرد: روزانه ۷۰۰ تن زباله در قم تولید می‌شود که اگر این زباله‌ها با کامیون‌های دو تنی جابجا شود، روزانه ۳۵۰ کامیون زباله به غیر زباله‌های ساختمانی، پزشکی و صنعتی از منازل و اماکن تجاری جمع‌آوری می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه شهر قم از نظر تفکیک از مبدأ در شرایط مناسبی قرار دارد، عنوان کرد: زباله ثروت است، به‌شرط آنکه تفکیک از مبدأ توسط مردم و جداسازی زباله‌ها انجام شود که اقداماتی در این زمینه در سال‌های گذشته انجام‌شده و آمار تفکیک زباله از مبدأ در منازل رو به افزایش است.

معاون خدمات شهری  شهرداری قم با اشاره به اینکه ارزش کاغذ زمانی که خیس شود و یا مواد آلی که با مواد دیگر مانند اسپری و باطری مسموم شود از بین می‌رود، یادآور شد: عدم تفکیک از مبدأ منجر به جداسازی دوباره زباله‌ها می‌شود که بدین منظور دست یاری به سمت مردم دراز می‌کنیم که زباله‌ها در انواع خشک، آلی، عفونی، خاکستری و غیره جداسازی و تحویل دهند.

سامع با اشاره به برنامه‌ریزی‌های لازم برای آموزش و فرهنگ‌سازی تفکیک پسماندها، اضافه کرد: سه‌گام برای این منظور پیش‌بینی‌شده است که به‌عنوان نمونه کیسه‌ای قرمز رنگ برای مواد ویژه مانند لامپ و اسپری به خانواده‌ها تحویل و به‌صورت دو هفته یکبار از منازل و مراکز تجاری جمع‌آوری می‌شود.