33.3 C
شهر مقدس قم
۱۸ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار شورا

تأکید بر لزوم تشکیل شهرک صنایع تبدیلی برای جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی

در جلسه رسمی شورای شهر قم با انتقاد از برخی حفظ مالکیت‌های بی‌معنی در شهر بر لزوم تشکیل شهرک صنایع تبدیلی برای جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی تأکید شد.

یکصد و دوازدهمین جلسه رسمی و علنی شورای شهر قم با حضور سردار شاهچراغی فرمانده سپاه استان قم، دکتر سقائیان نژاد شهردار قم، معاونان شهردار، رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر در سالن جلسات شهید باکری برگزار شد.

رئیس شورای اسلامی شهر قم در این جلسه ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس و آغاز سال تحصیلی جدی،د اظهار داشت: نهادهایی از جمله سپاه تلاش‌هایی در زمینه حراست از آرمان‌های انقلاب انجام داده‌اند که جای تقدیر است.

عبدالله جلالی برپایی نمایشگاه یاد یاران ویژه هفته دفاع مقدس را مورد توجه قرار داد و افزود: نمایشگاه دستاوردهای فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و نظامی در حدفاصل کوه خضر نبی(ع) و شهرک قدس برپاشده است.

وی با بیان اینکه همه مدیون خون شهدا بوده و اگر آن‌ها نبودند ما نیز حضور نداشتیم، ابراز کرد: اگر جایگاهی به دست آورده‌ایم مدیون خون شهدا هستیم و آنان از ما خدمت به مردم را می‌خواهند.

رئیس شورای اسلامی شهر قم با اشاره به اقدامات مجموعه مدیرت شهری در زمینه آسیب‌های اجتماعی، عنوان کرد: مجموعه شهرداری و شورا هرکجا که نیاز به ورود بوده با قدرت واردشده است و آماده هرگونه همکاری در برخورد با آسیب‌های اجتماعی هستیم.

در ادامه جلسه لوایح اخذ توافق شهرداری قم با اشخاص حقیقی مربوط به زمین‌هایی در مجاور دانشگاه پردیس و کلهری توسط محرری رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر قرائت شد که با نظر اعضای شورا به تصویب رسید.

سومین لایحه مربوط به الحاق ۱۰۸ مترمربع از اراضی بوستان گل‌ها به نهاد کتابخانه‌ها در شیخ‌آباد انتهای خیابان جمهوری برای الحاق به کتابخانه امام علی(ع)بود که مورد تصویب اعضای شورای شهر قرار گرفت.

بختیاری نائب رئیس شورای اسلامی شهر درباره این لایحه، اظهار داشت: اینکه زمین واگذار می‌شود و حفظ مالکیت صورت می‌گیرد، موضوعی بی‌معنی است و بهتر بوده این زمین‌ها برای روشن شدن تکلیف شهرداری و نهادهای مختلف از همان ابتدا به مراکز واگذار شود.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر قم نیز در این جلسه با اشاره به لایحه اخذ مجوز الحاق ۱۰۸ مترمربع از اراضی بوستان گلها به کتابخانه امام علی(ع)، گفت: این قطعه زمین برای ساخت سرویس بهداشتی این کتابخانه است.

حسن مالکی نژاد با انتقاد از روند طولانی بررسی الحاق این قطعه زمین، گفت: روند بررسی این موضوع بیش از ۲ سال به طول انجامیده و این در حالی است که اگر روند واگذاری این زمین در تابستان انجام میشد، تا ابتدای مهرماه سرویس های بهداشتی این کتابخانه نیز احداث و به بهره برداری می‌رسید.

معتمدی قائم‌مقام شهردار نیز در این زمینه، ابراز کرد: نهاد کتابخانه به‌صورت هیئت‌امنایی اداره می‌شود و زمانی که زمینی واگذار می‌شود هیچ‌کس اعم از اداره ارشاد و سازمان مسکن حاضر به پذیرش بدهی‌های آن‌ها نیست.

در ادامه اصلاح مصوبه اخذ مجوز واگذاری قسمتی از پلاکی در خیابان جمهوری انتهای خیابان وطن‌دوست مربوط به احداث مسجد با حفظ مالکیت و واگذاری ۲۵ درصد فضای مسجد به سازمان فرهنگی شهرداری نیز توسط رئیس کمیسیون شهرسازی شورا ارائه شد که با مخالف هیئت‌امنا این واگذاری حذف‌شده بود که این اصلاح مصوبه بعد از رأی‌گیری مورد تصویب اعضا قرار گرفت.

لایحه اخذ مجوز کاهش ۲۵ درصد عوارض تمدید پروانه متعلق به تعاونی سردفتران و کارکنان دفاتر اسناد رسمی توسط اخوان رئیس کمیسیون برنامه‌وبودجه قرائت شد که مورد تصویب قرار گرفت.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و سرمایه گذاری شورای اسلامی شهر قم  در ادامه با اشاره به نظر هیات تطبیق فرمانداری پیرامون رد چهار مصوبه این شورا، گفت: تمام این مصوبه ها بر اساس اقتضا و شایط خاص آنها به تصویب رسیده است.

مجید اخوان با تاکید بر ضرورت اصرار اعضای شورای اسلامی شهر بر مصوبه های پیشین خود، ادامه داد: تمام این مصوبه ها بر اساس اقتضای شرایط و به دلیل این بوده است که ضابطه خاصی برای آنها وجود نداشته است.

اعضای شورای اسلامی شهر قم در ادامه با بررسی نظر هیات تطبیق فرمانداری قم و رد چهار مصوبه پیشین این شورا، بر مصوبه پیشین خود اصرار کردند که با این اصرار، این لوایح برای بررسی و تصمیم گیری نهایی به شورای حل اختلاف استان ارسال می‌شود.

چهار مصوبه مورد نظر هیئت تطبیق توسط رئیس کمیسیون برنامه‌ و بودجه شورا قرائت شد که اصرار به مصوبه آن‌ها توسط شورای شهر به رأی اعضای شورا گذاشته شد که با نظر اعضا به تصویب رسید.

در بخش دیگری از این جلسه سردار شاهچراغی فرمانده سپاه علی بن ابیطالب(ع) به ارائه گزارشی از اقدامات در زمینه آسیب‌های اجتماعی در قم پرداخت.

احمد حاجی‌زاده رئیس کنگره شهدای استان قم نیز در بخش دیگری از این جلسه از برگزاری این کنگره در آبان ماه سال آینده در استان قم خبر داد.

امراللهی عضو شورای اسلامی شهر قم نیز در پایان این جلسه، خاطرنشان کرد: ریشه بسیاری از آسیب‌های اجتماعی در کشور و استان قم مربوط به مسائل اقتصادی است که به نظر باید شهرک صنعتی صنایع تبدیلی در قم برای رفع مشکلات آسیب اجتماعی ایجاد شود.