36.4 C
شهر مقدس قم
۲۷ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار معاونت ها

احداث پایانه جنوبی قم به علت عدم تخصیص زمین بلاتکلیف مانده است

معاون حمل‌ و نقل و ترافیک شهرداری قم گفت: برای آغاز عملیات عمرانی پایانه جنوبی منتظر واگذاری زمین بوده و مطالعات و طراحی آن تا فاز ۲ به اتمام رسیده است.

عباس ذاکریان با تشریح شرایط زائرپذیری و ورود سالیانه ۲۰ میلیون مسافر به شهر قم، اظهار داشت: یکی از نیازهای شهر قم ساماندهی پایانه‌ها بوده و باید با رویکرد جدید مکان‌یابی پایانه‌ها انجام شود.

معاون حمل‌ و نقل و ترافیک شهرداری قم قابل‌دسترس بودن پایانه و نزدیکی آن به شهر را یکی از شاخصه‌های مهم انتخاب مکان در ساخت پایانه دانست و افزود: امروزه برای ایجاد جذابیت برای استفاده از حمل‌ و نقل عمومی در سفرهای خارج شهری باید پایانه‌ها در دسترس مردم باشد و باید به فکر کوتاه کردن مسیرها برای رسیدن به پایانه‌ها باشیم.

ذاکریان با تأکید بر ساخت پایانه‌های مسافربری و ساماندهی پایانه‌های غیر متمرکز، تصریح کرد: متأسفانه درروند ساخت و ساماندهی پایانه‌های غیرمتمرکز شهرداری با چالش‌های جدی در حوزه‌های مختلف روبه‌رو است که احداث و ساخت این پایانه‌ها را با مشکل روبرو کرده است.

وی یکی از چالش‌های پیش روی شهرداری را عدم تخصیص زمین دانست و خاطرنشان کرد: پایانه جنوبی با وجود تکمیل مطالعات و طراحی آن تا فاز دو به علت عدم تخصیص زمین بلاتکلیف مانده است.

معاون حمل‌ و نقل و ترافیک شهرداری قم با گلایه از عدم توجه ارگان‌های مرتبط به مسئله زمان و نیاز شهر، تأکید کرد: امروز شهر قم با توجه به زائرپذیری و ورود سالیانه ۲۰ میلیون نفر توریسم مذهبی به شهر نیازمند همکاری و توجه بیشتری از طرف ارگان‌های مرتبط با شهرداری است.

ذاکریان با بیان اینکه شهرداری به دنبال احداث پایانه‌های مسافربری برون‌شهری به‌صورت غیرمتمرکز است، یادآور شد: مطالعاتی برای احداث چندین پایانه غیرمتمرکز انجام‌شده است که بعد از بررسی تمام جوانب کار اطلاع‌رسانی خواهد شد.