29.1 C
شهر مقدس قم
۲۵ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
بازنشر

دست یافتن به منزلتی والا برای قم در افق ۱۴۰۴ با حفظ و ارتقاء منزلت مردم و نخبگان شهر

دست یازیدن به منزلتی والا برای قم در 1404 یا در هر افق و توامان دیگری با حفظ و ارتقای منزلت مردم و نخبگان شهر و استان میسر است.

معاون برنامه ریزی و سرمایه انسانی شهرداری قم خواستار استفاده کامل‌تر از ظرفیت‌ نخبگان و نهادهای مختلف در تدوین برنامه قم ۱۴۰۴ شده است.

مهندس محسن رنجبر با بیان اینکه شهرداری امیدوار است تا اواسط دی‌ماه این جمع‌آوری اطلاعات برای تدوین این برنامه به اتمام برسد، خاطرنشان کرده است: “بر همین اساس اطلاعات کافی برای تدوین قم ۱۴۰۴ به دست می‌آید؛ چراکه اواسط سال آینده این برنامه باید در اختیار شورا قرار گیرد تا در سال ۱۴۰۰ که زمان برنامه قم ۱۴۰۰ به اتمام می‌رسد برنامه جدید را داشته باشیم”.

وی با تاکید بر استفاده کامل‌تر از ظرفیت‌ نخبگان و نهادهای مختلف در تدوین برنامه قم ۱۴۰۴ گفته است: “برنامه قم ۱۴۰۰ در گروه‌های مختلف علمی مطرح شده و مورد بررسی قرار گرفته است، همچنین تلاش داریم گستردگی این مشارکت را افزایش داده و بیش از برنامه قم ۱۴۰۰ از ظرفیت‌ها به صورت کاربردی و عملیاتی استفاده کنیم”.

رنجبر می گوید: “بر این اساس دو اتفاق می‌افتد یکی اینکه بودجه سال آینده را دقیق‌تر پیشنهاد می‌کنیم و دوم اینکه خوراکی که برای بازنگری کل برنامه‌ها و آمادگی برای تدوین قم ۱۴۰۴ لازم داریم را به دست می‌آوریم”.

تدوین برنامه ها و اسناد بالادستی و افق های چشم انداز در کشور ما یکی از رویه های مرسوم در میان انواع نهادهای دولتی و خصوصی است. بعد از تصویب و ابلاغ سند چشم انداز کشور توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی و موظف شدن دولت ها به همسویی و تعهد برای تحقق اهداف آن این سیر تدوین برنامه ها و اسناد میان مدت و بلند مدت و بالادستی گسترش و عمومیت بیشتری یافت تا آنجا که کمتر مجموعه دولتی، خصوصی، دینی یا نظامی را می توان یافت که برای خود از این گونه برنامه ها نداشته باشد.

برخورداری از برنامه های راهبردی و تعریف چشم اندازها از ابزارهای موفقیت رایج در زمان ما است و حتی در حیطه های فردی هم کاربرد دارد و نمی توان نسبت به آن غافل بود. بخشی از پیشرفت های چشمگیر مجموعه های موفق و نامدار داخلی و خارجی در عرصه های مختلف تنها با برنامه ها و اهداف روشن میسر شده است.

شهرها به عنوان بزرگترین زیستگاه بشر در دوران مدرن تماما وابسته به برنامه هایی هستند که ارکان حیات و اداره شهر تعریف و اجرا می کنند. در این میان شهرداری ها به عنوان مرکز کنترل و عقل مدبر زندگی شهری نقش بی بدیلی ایفاء می کنند.

خبر معاون برنامه ریزی و سرمایه انسانی شهرداری قم برای استفاده از ظرفیت نخبگان برای تدوین برنامه قم ۱۴۰۴، نویدبخش یک گام بسیار ارزشمند است گرچه زمان محدود مورد اشاره برای گردآوری اطلاعات و تدوین برنامه می تواند نگرانی ها و ابهاماتی را ایجاد کند.

نباید از نظر دور داشت که قم نخستین شهری نیست که در این وادی گام میگذارد و کلان شهرها و مراکز استانی متعددی پیش از این بنا به تکالیف ابلاغی مراتب ذیربط نسبت به آن اقدام کرده اند.

توجه معاون شهردار قم از این زاویه به برخی کاستی ها و چالش ها حائز اهمیت و قابل تقدیر است.

محسن رنجبر در این خصوص یعنی لزوم ارزیابی خروجی های برنامه و تطبیق آن با شرائط واقعی چنین اظهار می دارد: “به عنوان نمونه کاهش قدرت پول ملی طی سالیان مختلف و اثر آن بر تحقق برنامه قم ۱۴۰۰ بایستی مورد توجه قرار گیرد چرا که به لحاظ ریالی شاید به اعداد برنامه ریزی شده رسیده باشیم اما این ارقام همان قدرت قبل را ندارد و لذا اینکه چه خروجی های واقعی بر روی زمین ایجاد شده است به ما در تصحیح مسیر حرکت شهرداری و شهر کمک خواهد کرد”.

وی ارزیابی شاخص‌ها را به صورت میدانی لازم می داند و برای تحقق آن پیشنهاد می کند: “یکی از شاخص‌ها سهم حمل و نقل عمومی از کل حمل و نقل شهری است که بر اساس هدف گذاری ها باید سهم آن بالای ۵۰ درصد باشد و حال با اندازه گیری های میدانی میزان فاصله واقعی این سهم با هدف گذاری انجام شده مشخص خواهد شد”.

معاون برنامه ریزی و سرمایه انسانی شهرداری قم بر این باور است که در این مرحله هم برای اینکه دو سال آخر برنامه، برنامه‌ریزی دقیقی صورت گیرد و تعدیل و توازن در اقدامات صورت پذیرد، تمرکز بر این باشد که بازخورد درستی از عملکرد برنامه گرفته شود و پیشنهاد می کند تا از ابتدای نیمه دوم سال از سطح شهر اطلاعاتی را جمع‌آوری شده تا شاخص‌ها دقیق‌تر اندازه گیری شوند.

همانطور که گذشت، شهرداری قم نخستین شهرداری و ارگان کشور نیست که در این مسیر گام برمی دارد و لذا اخد تجارب، موفقیت ها و ناکامی های سایر برنامه های مشابه برای جلوگیری از اتلاف منابع ضرورتی حتمی است.

در رابطه استفاده از نخبگان نیز باید توجه داشت که مقوله شهر پدیده ای چندوجهی است و نیازمند ورود تخصص ها و دانش های مختلف است تا از یکجانبه نگری و پیچیده شدن نسخه های محتوم به شکست جلوگیری شود.

همچنین طرح و نقد و بررسی همه برنامه های در دست تهیه قبل از تصویب و ابلاغ و اجرا با آگاهی و حضور و هم اندیشی نخبگان و متخصصان یک اصل محتوم باید باشد.

سخن در استفاده از نخبگان فراوان در کشور گفته و شنیده می شود اما التزام به ایده های آنان شرط ارزیابی قوت کار خواهد بود.

اسناد وزارت کشور پر از برنامه های تهیه شده توسط شهرداری ها و ناکام و معطل ماندن آنها است. اهتمام خوب شهرداری قم را باید قدر دانست و همزمان از همه بخش های مسئول و ناظر یا صاحب ایده خواست در این مهم کمک و هم افزایی خود را دریغ نکنند.

دست یازیدن به منزلتی والا برای قم در ۱۴۰۴ یا در هر افق و توامان دیگری با حفظ و ارتقای منزلت مردم و نخبگان شهر و استان میسر است.

منبع:روزنامه گویه استان قم