32.6 C
شهر مقدس قم
۱۷ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار معاونت ها

اجرای طرح تغییر خطوط اتوبوس‌رانی شهر قم و اضافه شدن ۱۱۰ دستگاه اتوبوس جدید به ناوگان در مهر ماه

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری قم از اجرای طرح تغییر خطوط اتوبوس‌رانی شهر قم و اضافه شدن 110 دستگاه اتوبوس جدید به ناوگان در مهر ماه خبر داد.

عباس ذاکریان ظهر امروز در نشست خبری معاونین خدمات شهری و حمل و نقل و ترافیک شهرداری قم در آستانه آغاز سال تحصیلی جدید و هفته دفاع مقدس، با اشاره به تغییر رویکرد بخش حمل و نقل در جهان، اظهار کرد: باید در حوزه حمل و نقل از خودرومحوری به سمت انسان محوری برویم.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری قم ادامه داد: سامانه سپند سامانه پایش ناوگان سرویس دانش آموزی است که تمام افراد در حوزه خدمت‌رسانی به این ناوگان، باید اطلاعات خود را در این سامانه ثبت کنند، سپس تمام فرآیند و جزئیات سرویس مدرسه در سامانه قرار می‌گیرد و قابل رصد است.

ذاکریان افزود: سامانه‌های ثبت تخلف سرعت، عبور از خطوط اتوبوسرانی و عبور چراغ قرمز در شهر قم فعال شده است و دوربین‌های این سیستم‌ها نصب شده است.

وی با اشاره به وضعیت کنترل تخلفات در بلوار آیت‌الله بروجردی، اظهار کرد: ۶ سامانه ثبت تخلف سرعت در این بلوار نصب و به سامانه راهور متصل شد که توسط این سامانه‌ها اعمال قانون صورت می‌گیرد.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری قم ادامه داد: ۹۵ دوربین نظارت تصویری در شهر قم نصب شد که ۷۵ دوربین فعال است و بقیه دوربین‌ها طی روزهای آینده فعال خواهند شد، فاز بعدی نصب ۱۱۰ دوربین نظارت تصویری در شهر است که بحث خرید این دوربین‌ها صورت گرفت و طی ماه‌های آینده دوربین‌ها نصب خواهند شد و با استفاده از فضای ذخیره‌سازی جدید خریداری شده می‌توانیم تا سه ماه تصاویر دوربین‌های نظارتی شهر قم را ذخیره داشته باشیم.

ذاکریان افزود: دوربین‌های ۱۲ دروازه ورودی محدوده ترافیک شهر نوسازی شدند تا به صورت هوشمند وضعیت تخلفات در این بخش رصد شود.

وی با اشاره به امکانات مرکز مدیریت هوشمند ترافیک شهرداری قم، اظهار کرد: در این مرکز میزهای خدمت برای دستگاه‌های مختلف در نظر گرفته شده است.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری قم ادامه داد: در مهرماه ۱۱۰ اتوبوس خریداری شده توسط شهرداری قم به بهره‌برداری می‌رسد و وارد ناوگان اتوبوس‌رانس قم خواهد شد، قراردادهای فعالیت ۱۰ ساله ناوگان اتوبوسرانی خریداری شده با یارانه دولت در دهه هشتاد یا تمام شده یا در حال اتمام است، به همین دلیل چندین قرارداد خرید اتوبوس برای شهر قم را منعقد کرده و بخشی از آن را نیز به نتیجه رساندیم.

ذاکریان افزود: سیستم مدیریت اتوبوسرانی شهر از مسافرمبنا به پیمایش مبنا در حال تغییر است و به ازای هر کیلومتر پیمایش هزینه و تسهیلات به اتوبوس پرداخت می‌شود و همچنین بازنگری اساسی در خطوط اتوبوسرانی انجام شد و یک خط اکسپرس از میدان ۷۲ تن به پایانه پردیسان افزوده خواهد شد.

وی با اشاره به تغییرات در خطوط اتوبوسرانی شهر قم، اظهار کرد: سرعت سیر در خطوط اتوبوسرانی شهر افزایش پیدا می‌کند و به دنبال بازگرداندن اعتماد از دست رفته مردم قم به ناوگان اتوبوسرانی هستیم، استفاده از ظرفیت بخش خصوصی را در این زمینه در دستور کار داریم، درصد سفرها با اتوبوس نصف ۱۰ سال گذشته شده است.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری قم ادامه داد: مدیریت ترافیک شهر قم دست شهرداری نیست، در نظم و انتظام شهری در قم مشکل داریم، ولی شهرداری به اندازه مسئولیت‌ها و اختیاراتش سعی خود را در جهت بهبود وضعیت خواهد داشت.

ذاکریان خاطرنشان کرد: به دنبال آزمون و خطا در بحث توسعه دوچرخه سواری در قم نیستیم، طرح مطالعاتی در این خصوص مطرح شده است که با در نظر گرفتن تمامی جوانب امر به آن پرداخته شود.