27.2 C
شهر مقدس قم
۲۲ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار معاونت ها

قم به ۲۰۰ دستگاه اتوبوس درون شهری نیاز دارد

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری قم با اشاره به نیاز جدی قم به ۲۰۰ دستگاه اتوبوس درون شهری گفت: هم اکنون ۳۵۰ دستگاه اتوبوس در چرخه حمل و نقل عمومی شهر فعال است ولی متاسفانه برخی از آنها فرسوده و استانداردهای لازم را ندارد، لذا به ۲۰۰ دستگاه اتوبوس جدید نیاز داریم.

عباس ذاکریان خاطرنشان کرد: دو سال پیش ۵۰ دستگاه اتوبوس خریداری شده و طبق قرارداد قرار شد ۱۲۷ دستگاه دیگر اضافه شود که تنها ۵۶ مورد وارد شده است.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری قم ادامه داد: به دلیل مسائل تحریم و برخی مشکلات دیگر، اکنون در کشور هیچ اتوبوسی تولید نمی شود ، لذا نیازمند حمایت دولت برای نوسازی ناوگان قم به منظور خدمات رسانی مطلوب  به شهروندان قمی هستیم.

ذاکریان با اشاره به افزایش قیمت اتوبوس گفت: در سال ۱۳۸۶ قیمت اتوبوس ۱۰۰ میلیون تومان بود و دولت بیش از ۸۲ درصد آن را یارانه می داد و قیمت تمام شده آن برای شهرداری حدود ۱۷ الی ۱۸ میلیون بود ولی اکنون قیمت اتوبوس به یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان افزایش یافته و دولت هم یارانه ای برای این کار پرداخت نمی کند.

وی خاطرنشان کرد: شهرداری برای خرید اتوبوس و به روز رسانی ناوگان های خود، باید از سایر هزینه ها شهر صرف کند.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری قم گفت: در بودجه سال ۱۳۹۸ انتشار اوراق مشارکت پیش بینی شده که اگر به سرانجام برسد، می‌توانیم تا حدودی به نوسازی ناوگان قم کمک کنیم.

ذاکریان گفت: مطابق آمارگیری انجام شده در ۱۰ سال گذشته، میزان استفاده از حمل و نقل عمومی در قم کاهش چشمگیری داشته و استفاده از خودروهای شخصی افزایش یافته است.

وی گفت: سیستم حمل و نقل عمومی قم اعم از ریلی و جاده ای نیاز به تقویت دارد و دولت باید در این زمینه به کمک شهرداری ها بشتابد زیرا شهرداری به تنهایی قادر به تامین این هزینه ها نیست.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری قم ادامه داد: سال گذشته کمکی از دولت در زمینه ناوگان شهری نداشتیم.