31 C
شهر مقدس قم
۲۱ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار معاونت ها

تسهیل صدور پروانه ساختمانی در قم با پذیرش امضای الکترونیکی مهندسان

معاون شهرسازی و معماری شهرداری قم گفت: به رسمیت شناخته شدن امضای الکترونیکی مهندسان در شهرداری قم، روند صدور پروانه ساختمانی را تسهیل می‌کند و زمان صدور پروانه را کاهش می‌دهد.

به گزارش شهرنیوز، غلامرضا جانقربان با اشاره به همکاری شهرداری قم با سازمان نظام مهندسی، اظهار کرد: این سازمان جزو اجزای مهم در صدور پروانه ساختمان است و سازمان در انتخاب مهندسین ناظر، مهندسین طراح، طراحی نقشه‌های ساختمانی و بررسی آن‌ها و نظارت بر ساخت‌وسازها بخشی از فرآیند صدور پروانه‌های ساخت است.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری قم ادامه داد: در شهرداری قم جلسات متعددی را با سازمان نظام مهندسی استان قم برگزار کردیم و هم افزایی و هم پوشانی خوبی با یکدیگر داریم، شهرداری با سازمان نظام مهندسی دارای تفاهم نامه ای هست تا این سازمان بخشی از فرآیند صدور پروانه را با شهرداری همسان سازی کند و تاکنون ۸۰ درصد این همسان سازی صورت گرفته است.

جانقربان افزود: صدور دستور نقشه به صورت الکترونیکی است و سازمان نظام مهندسی نرم افزاری در این خصوص تهیه کرد، برای صدور یک پروانه ساختمانی باید ۷ مهندس در بخش هایی همچون طراحی، مکانیک، الکترویکال، ناظر و محاسب به صورت حضوری می‌آمدند و پروانه را امضا می‌کرد تا پروانه صادر شود، این کار برای مهندسان سخت بود و جمع کردن امضا برای مردم طول می‌کشید، براساس تفاهم نامه با سازمان نظام مهندسی، مهرهای مهندسان جمع شد و رمزی به آن ها داده شد تا امضا را به صورت الکترونیکی در باکس خود انجام بدهند.

وی با اشاره به نتایج مثبت به رسمیت شناخته شدن امضای الکترونیکی مهندسان در شهرداری قم، اظهار کرد: این کار روند صدور پروانه ساختمانی را تسهیل می‌کند و زمان صدور پروانه را کاهش می‌دهد.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری قم خاطرنشان کرد: زمانی که یک پروانه ساختمانی صادر می‌شود، ناظران باید هفت مرحله به شهرداری گزارش کنند، تا پیش از سال ۱۳۹۷ باید این گزارش‌ها به صورت فیزیکی به شهرداری‌های مناطق داده می‌شد، اما اکنون دیگر نیازی به حضور فیزیکی مهندسان ناظر در شهرداری نیست و این گزارش‌ها به صورت الکترونیکی به شهرداری‌های مناطق ارسال و ثبت می‌شود و این کار به صورت قانونمند است.