28.9 C
شهر مقدس قم
۲۹ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار مناطق

ساخت مخزن بتنی آب با ظرفیت بیش از ۵۰۰ متر مکعب در جمکران

شهردار منطقه پنج از ساخت مخزن بتنی آب با ظرفیت بیش از 5۰۰ متر مکعب در جمکران خبر داد.

علیرضا اقبالیان با اعلام این خبر گفت: با توجه به امکان و نیاز توسعه فضای سبز بوستان ۳۰ هکتاری کوهسار و بوستان های اطراف مسجد مقدس جمکران برای تأمین آب به جهت آبیاری آن با بستر مناسب و مطالعه بعمل آمده؛ مخزن بتنی با ظرفیت بیش از ۵۰۰ متر مکعب احداث گردید.

 وی افزود: بی تردید فضای سبز به عنوان یکی از مؤثرترین پدیده های محیط زیست, پیوسته و در همه ادوار مورد تأکید بوده که برای حفاظت و گسترش آن داشتن مدیریت صحیح و استفاده درست از عوامل گسترش دهنده این پدیده ارزشمند هم از لحاظ کمی و هم از لحاظ کیفی از اساسی ترین نیازهاست.

شهردار منطقه۵ اظهار داشت: با توجه به شرایط آب و هوایی شهر قم این مخزن با هدف ذخیره آب برای تمام فصول سال و نظم بخشیدن به آبیاری فضای سبز و نیز سهولت در آبیاری احداث گردیده است.

اقبالیان افزود: یکی از اهداف شهرداری منطقه پنج استفاده از آب غیر شرب و سیستم انتقال آب خام جهت آبیاری فضای سبز است تا با حذف روش آبیاری با تانکر, گامی در جهت سهولت آبیاری فضای سبز فراهم شود.

وی بیان داشت:آبیاری با تانکر برای فضای سبز شهری به دلیل داشتن مشکلاتی از قبیل هزینه بسیار بالا, خطرات جانی به دلیل حوادث در حین آبیاری, ایجاد ترافیک, اتلاف وقت, هدر رفت آب با توجه به بحران کمبود منابع آب, تخریب فضای سبز و شست و شوی خاک اطراف ریشه گل و گیاهان روش مناسبی نمی باشد.

اقبالیان در خاتمه با اشاره به بحران کمبود آب بیان داشت: صرفه جویی در مصرف آب وظیفه همگانی است و باید تدبیرهای هوشمندانه اتخاذ شود تا بتوانیم با وجود معضل کم آبی فضای سبز شهر را حفظ کنیم.

وی گفت: با احداث این مخزن بتنی می توانیم آب را ذخیره سازی نموده و با این طریق از اتلاف هزینه در آبیاری جلوگیری نماییم.