31.4 C
شهر مقدس قم
۲۴ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار سازمان ها

دهه اول محرم بدون حادثه در شهر قم/استقرار ۱۳۱ تیم با ۶۳۸ نفر آتش‌نشان در دهه نخست محرم

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم از عدم وجود حادثه‌ای و بروز مشکلی در دهه نخست محرم امسال در اماکن مذهبی، مساجد و تکایا خبر داد.

هرساله با نزدیک شدن به ماه محرم، اماکن مذهبی، مساجد و تکایا با میزبانی عزاداران سید و سالار شهیدان فعالیت بیشتری دارند و افراد زیادی از ساعات اولیه روز تا ساعات پایانی شب در این اماکن حضور پیدا می‌کنند.

در همین راستا تأمین ایمنی و جلوگیری از حوادث در عزاداری‌ها توسط سازمان آتش‌نشانی شهرداری قم و با همکاری مسئولان هیئت‌ها،‌ مساجد،‌ تکایا صورت می‌گیرد که در یک بازه زمانی کوتاه مجموعه اماکن برگزاری جلسات عزاداری توسط کارشناسان سازمان آتش‌نشانی مورد بازدید و بررسی‌های لازم در موضوع ایمنی و اطفاء حریق قرار می‌گیرند و نکات ایمنی را گوشزد کرده و آموزش‌های لازم ارائه می‌شود.

افزایش چشمگیر رعایت نکات ایمنی توسط هیئت‌های مذهبی

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم با اشاره به اینکه در بازدید ایمنی از ۱۸۸ مسجد، تکیه و حسینیه، در قالب ۳۴۹ نفر ساعت، به هیئت‌ها و دسته‌های عزاداری توصیه‌های لازم قبل از شروع ماه محرم صورت گرفت، اظهار داشت: تلاش کردیم تا از چادرهای برزنتی کمتر استفاده شود و در صورت استفاده نیز رعایت نکات ایمنی لازم صورت گیرد، همچنین در سیم‌کشی‌ها و استفاده از لامپ‌های پرمصرف که احتمال آتش‌سوزی داشته هشدارهایی داده شد و خوشبختانه امسال هیئت‌های مذهبی و مساجد، نکات ایمنی را بیشتر رعایت کرده بودند و این موضوع چشمگیر بود.

عباس جعفری در ادامه به فرآیند بازدید و استمرار آن اشاره و تصریح کرد: شارژ بودن کپسول‌های آتش‌نشانی، سیستم برق‌کشی، درب‌های خروج اضطراری، سیستم گازرسانی و لوازم پخت‌وپز در آشپزخانه‌های تکایا و کلیه موارد ایمنی از موارد بازدید نیروهای عملیاتی آتش‌نشانی بود که با رعایت این موارد، امسال در دهه عاشورا هیچ حادثه‌ای نداشتیم و جزو معدود دفعاتی بود که در هیئت‌ها و مجتمع‌ها و غیره با هیچ حادثه‌ای مواجه نشدیم.

اهدای کپسول اطفاء حریق به تمامی مساجد شهر قم

وی با تصریح بر اینکه پنج مانور ایستگاهی را در کنار طرحی برای تحویل کپسول به مساجد و حسینیه‌ها قبل از  شروع ماه محرم داشتیم،‌ عنوان کرد: با مصوبه هیئت‌مدیره، تعداد باقی‌مانده این مساجد و حسینیه‌ها،‌ قبل از محرم بازدید شدند و تحویل کپسول‌های اطفاء حریق همراه با آموزش و نحوه استفاده از آن‌ها صورت گرفت که خوشبختانه در هیچ‌یک از این اماکن مورداستفاده نیز قرار نگرفت.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم ادامه داد: فاز دوم طرح ایمنی ماه محرم،‌ همزمان با دهه عاشورا اجرا شد که ایستگاه‌های آتش‌نشانی و خودروهای امدادی در نزدیکی هیئت‌ها و تکایا مستقر شدند و در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی ساعات و تعداد ایستگاه‌ها نیز افزایش پیدا کرد.

استقرار ۱۳۱ تیم با ۶۳۸ نفر آتش‌نشان در دهه نخست محرم

جعفری با اشاره به اینکه در طول دهه نخست محرم، ۲۷۰ ایستگاه صلواتی در سطح شهر قم برپا بود، خاطرنشان کرد: علاوه بر اینکه هرشب تمام ایستگاه‌های ما فعال بودند،‌ واحدهای استقراری در ایام این دهه نیز ۱۳۱ مورد با ۶۳۸ نفر آتش‌نشان و در قالب ۹ هزار و ۲۰۰ نفر ساعت انجام شد.

به گفته وی، خودروهای عملیاتی آتش‌نشانی و اکیپ‌های موتوری در اطراف حرم مطهر، خیابان آستانه، پارکینگ شرقی، چهار راه بازار، میدان مطهری، میدان سعیدی، میدان جانبازان، تقاطع آذر و عمار یاسر، پل حجتیه، درب باب الجواد، بیت رهبری، جمکران و عوارضی قم- تهران مستقر شدند.

نصب شیرهای هیدرانت در نزدیکی اماکن پرجمعیت

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم اضافه کرد: فاز سوم این طرح نیز همزمان با دهه دوم ماه محرم و استقرار ایستگاه‌ها با درخواست مسئولان هیئت‌ها انجام می‌شود، اما موضوع در شهر قم که به اقدامی تثبیتی و با دوام در اطفاء حریق منجر خواهد شد،‌ نصب شیرهای هیدارن در سطح شهر و به‌ویژه نزدیک‌ترین نقطه به اماکن پرجمعیت از جمله مساجد است.

به نظر می‌رسد تلاش در جهت آسیب‌شناسی، نظارت بر ایمنی اماکن پرجمعیت، استفاده از ظرفیت‌های مردمی و جلب مشارکت شهروندان و مسئولان هیئت‌های مذهبی و مساجد در قالب آموزش‌های شهروندی و تأمین تجهیزات مورد نیاز در سال‌های اخیر،‌ مؤثر واقع شده است و نتیجه درخشان آن در دهه اول ماه محرم امسال قابل مشاهده بود که هیچ حادثه ای رخ نداد.

منبع:خبرگزاری تسنیم استان قم