31.9 C
شهر مقدس قم
۲۴ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار معاونت ها

آماده‌سازی شهر قم برای پذیرایی از خیل عظیم عزاداران حسینی

معاون خدمات شهری شهرداری قم با اشاره به اقدامات پیش‌بینی‌شده برای ایام محرم و صفر در شهر گفت: بیش از دو هزار و ۵۰۰ نفر پرسنل خدمات شهری و فضای سبز به صورت ۲۴ ساعته و در دو شیفت ۱۲ ساعته در این ایام فعالیت می‌کنند.

دهه محرم به عنوان یکی از مناسبت‌های مهم در ایران و به‌ویژه در شهرهای مذهبی مانند قم، به علت زائرپذیر بودن و حضور فراوان هیئات مذهبی برنامه‌های مدیران را در ارائه خدمات به شهروندان و زائران تحت تأثیر قرار می‌دهد.

نیاز به ارائه خدمات بیشتر و آماده‌سازی شهر برای پذیرایی از خیل عظیم عزاداران حسینی با توجه به همزمانی این دهه با تعطیلات تابستانی موضوع گفت‌وگو با سید امیر سامع معاون خدمات شهری شهرداری قم بوده تا بتوانیم اطلاعاتی از خدماتی که شهرداری قم به زائران و شهروندان ارائه می‌دهد، کسب کنیم.

برنامه‌های این معاونت به مناسبت دهه محرم از کجا آغاز شده است؟

برنامه‌های ما با توجه به آغاز دهه محرم از تشکیل ستادهای هشت‌گانه در شهرداری آغاز شده و برای هر ستاد  یک مسئول، جانشین ستاد و نماینده حوزه مشخص‌شده که تمام خدمات‌دهی و هماهنگی برنامه‌ها زیر نظر این سه فرد انجام می‌شود.

مکان این ستادهای خدمات رسان به ترتیب مناطق،  منطقه یک واقع در تقاطع عمار یاسر و خیابان طالقانی، منطقه دو میدان نبوت، منطقه سه میدان بزرگ امام خمینی (ره)، منطقه چهار تقاطع عمار یاسر و خیابان انقلاب، منطقه پنج درب دو مسجد مقدس جمکران، منطقه شش امامزاده سید معصوم(ع) و امامزاده ابراهیم(ع)، منطقه هفت میدان آستانه و میدان مطهری و منطقه هشت پارکینگ شرقی حرم مطهر است.

تعداد افرادی که در این ستادهای فعالیت می‌کنند چند نفر است؟

بیش از دو هزار و ۵۰۰ نفر پرسنل خدمات شهری و فضای سبز به صورت ۲۴ ساعته و در دو شیفت ۱۲ ساعته در این ایام فعالیت کرده تا سیستم مدیریت یکپارچه در جهت تغییر سیما و چهره شهری به صورت مطلوب انجام شود.

چه اقداماتی به صورت مشخص در این حوزه انجام‌شده است؟

 بیش از ۲۳ هزار متر سیاه‌پوشانی و ۱۱۳ هزار متر طول ریسه مشکی در شهر اجراشده و همچنین تبلیغات یکپارچه شهری با اجرای بیش از ۳ هزار مترمربع در قالب ۴۰ عدد پرتابل و استرابورد، ۲۰ سازه بیلبورد و عرشه پل و ۷۰۰ عدد آویز اجراشده است.

همچنین نصب المان‌های ویژه ایام محرم، تشکیل ستاد گمشدگان، تهیه لوح حضور پرسنل  ماشین‌آلات خدمات شهری، شستشو و نظافت محل‌های ذبح قربانی، آماده‌باش و استقرار ۱۷۰ دستگاه ماشین‌آلات مکانیزه خدمات شهری سبک و سنگین، توزیع بیش از ۴۰۰ کارتن پلاستیک بین ایستگاه‌های صلواتی و ۶۰۰ کیلوگرم کیسه‌زباله نیز از جمله اقدامات ستادها بوده است.

همچنین اکیپ‌های عملیات و امدادی سازمان آتش‌نشانی در ۱۴ منطقه شهر به صورت ویژه آماده‌شده و استقرار یافته‌ و فعالیت اکیپ‌های اداره کل رفع تخلفات شهری جهت کنترل ناهنجاری‌ها و همکاری با اوقاف جهت اجرای برنامه‌های فرهنگ شهروندی برنامه‌ریزی‌شده است.

برای مدیریت عبورومرور دسته‌های عزاداری چه تدابیری اندیشیده شده است؟

مسیرهای حرکت دسته‌های و هیئات عزاداری  مشخص‌شده و گیت‌هایی جهت جلوگیری از ورود هرگونه علمات و طبل به داخل حرم نصب و همچنین بیش از هشت هزار متر داربست جهت کنترل و هدایت مسیر هیئات عزاداری نصب شده است.

برای ساماندهی  ذبح و کشتاری که در این ایام انجام می‌شود سازمان کشتارگاه صنعتی نیز در ایام محرم با تمام پرسنل آماده‌باش بوده و تمام سردخانه‌های سازمان تجهیز و آماده‌سازی شده و هماهنگی لازم با اداره کل دامپزشکی و نیروی انتظامی جهت بازرسی‌های لازم شده است.

با توجه به اجرای برنامه‌هایی نمایشی و تعزیه‌خوانی و استقبال مردم از این مراسم آیا امسال نیز فضای خاصی برای آن در نظر گرفته‌شده است؟

فضاهای تعزیه‌خوانی  هیئات مذهبی در سطح شهر آماده‌سازی و ساماندهی شده و مکان مشخصی برای برگزاری نماز جماعت با همکاری ستاد اقامه نماز در ستادهای هشتگانه در نظر گرفته‌شده است.

برای اقامه نماز جماعت در سطح شهر به‌ویژه روز عاشورا برنامه‌ریزی‌شده است؟

پخش اذان از ۳۰ برج اذان گوی شهر از جمله برنامه‌های فرهنگی شهرداری برای  اقامه نماز سراسری  در شهر است که در روز عاشورا به صورت ویژه با توزیع بیش از ۸ هزار مهر و ۲ هزار و ۷۰۰ مترمربع سجاده و استقرار آب غیر شرب جهت وضو با همکاری ستاد اقامه نماز پرداخته می‌شود.

همچنین هماهنگی‌های لازم جهت توقف پخش نذورات در ایستگاه‌های صلواتی در هنگام نماز ظهر عاشورا انجام‌شده است و تمام نمازخانه‌های بوستان‌ها جهت اقامه نماز سراسری آماده است.

عملیات پاک‌سازی شهر از چه زمانی آغاز می‌شود؟

بلافاصله بعد از شام غریبان  اطراف حرم مطهر پاک‌سازی‌شده و پس از پایان روز ۱۲ محرم اطراف حرم شستشو می‌شود.

منبع: خبرگزاری تسنیم استان قم