35.9 C
شهر مقدس قم
۲۳ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار عمومی

هیأتهای عزاداری کمتر از ظروف یکبار مصرف استفاده کنند

مدیرکل حفاظت محیط زیست قم گفت: هیأت‌های عزاداری، ایستگاه‌های صلواتی و عموم سوگواران در این استان تلاش کنند که هرچه کم‌تر از ظروف یکبار مصرف پلاستیکی استفاده نمایند.

سید رضا موسوی مشکینی با اشاره به فرارسیدن ایام سوگواری شهادت سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع)، افزود: یکی از سنت‌های پسندیده در روزهای محرم و صفر، اطعام و پذیرایی از عزاداران حسینی است، اما گاهی ندانسته با استفاده گسترده از ظروف یکبار مصرف پلاستیکی، برای ادای نذرمان طبیعت و محیط زیست را فراموش می‌کنیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست قم در ادامه افزود: ظروف یکبار مصرف پلاستیکی شاید از بروز بیماری‌های عفونی جلوگیری ‌کند، اما ترکیبات شیمیایی آزاد شده از آن منجر به بروز انواع اختلالات گوارشی و ریوی، سرطان و سایر بیماری‌های غیرواگیر می‌شود و اثرات سوء آن در سقط جنین و تولد نوزادان ناقص نیز به اثبات رسیده است.

موسوی مشکینی با بیان این که وضعیت مصرف کیسه و ظروف پلاستیکی در کشورمان بسیار نگران‌کننده است، گفت: به عقیده کارشناسان برگشت‌پذیری این ظروف به طبیعت بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ سال طول می‌کشد و موجب آلودگی شدید زمین، رودخانه‌ها و جنگل‌ها و از میان رفتن محیط زیست، جانوران، گیاهان و در نهایت انسان می‌شود.

وی بر ضرورت قراردادن سطل‌های مناسب زباله برای جمع‌آوری ظروف و پسماندها در محل توزیع نذورات تأکید کرد و گفت: مدیران و مسئولان هیأت‌های مذهبی بر اساس آموزه‌های دینی باید نسبت به اسراف مواد غذایی و همچنین مصرف بهینه آب و برق در مراسم های عزاداری نیز توجه داشته باشند و حتی‌الامکان از هدررفت مواد غذایی و انرژی جلوگیری کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست قم با اشاره به توزیع ظروف یکبار مصرف گیاهی از سوی سازمان مدیریت پسماند شهرداری قم و مشارکت سازمان‌های مردم نهاد زیست محیطی، تصریح کرد: امیدواریم فرهنگسازی زیست محیطی از سوی گروه‌های موثر به ویژه روحانیون و رسانه‌ها در سطوح مختلف جامعه به خوبی انجام شده و در پیروی از مکتب اهل بیت عصمت و طهارت (ع) در پاسداری از محیط زیست کوشا باشیم.