39.8 C
شهر مقدس قم
۲۴ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار شورا

سه سامانه حوزه شهر هوشمند قم رونمایی شد

طرح‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات در حوزه شهر هوشمند و سامانه‌های الکترونیکی شهرداری قم شامل سامانه‌های پرتال خدمات محور، میز خدمت الکترونیک و گذرگاه خدمات الکترونیک ESB ، در یکصد و دهمین جلسه رسمی شورای اسلامی شهر قم رونمایی شد.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری قم در یکصد و دهمین جلسه رسمی شورای اسلامی شهر قم، گفت: از ابتدای سال ۹۷ در حوزه فناوری اطلاعات، مطالعات راهبردی در حوزه فناوری در دستور کار شهرداری قرار گرفت که بر اساس مطالعات انجام‌شده معماری نوین در حوزه فضای مجازی شهر ترسیم شد.

کوروش محمدحسینی ادامه داد: معماری نوین فضای مجازی شهر قم، برنامه کلان دوم فناوری اطلاعات قم، تدوین استانداردها و دستورالعمل‌ها و شناسایی و ساماندهی ۵۲ نرم‌افزار موجود در شهرداری ازجمله اقدام‌های مطالعاتی حوزه فناوری اطلاعات است.

وی با اشاره به اقدام‌های صورت گرفته در حوزه توسعه زیرساخت فناوری اطلاعات در شهرداری قم، گفت: زیرساخت‌های نرم‌افزاری شهرداری و شهر هوشمند با راه‌اندازی زیرساخت‌هایESB ، SDP و CAS مبتنی بر آخرین فناوری‌های روز دنیا قم را در این حوزه به شهرهای پیشرو در کشور تبدیل کرد.

محمد حسینی ادامه داد: پورتال خدمات محور و یکپارچه، میز خدمت الکترونیکی، شبکه الکترونیکی خدمات هوشمند(شاخه)، سامانه نقشه نمای شهر و سامانه داده نمای شهر از جمله درگاه‌های طراحی‌شده برای دسترسی مردم به خدمات الکترونیک شهرداری است.

وی با اشاره به آخرین وضعیت راه‌اندازی قم کارت، ادامه داد: این سامانه به ۲ صورت آنلاین و آفلاین طراحی‌شده است که شهروندان با استفاده از این کارت می‌توانند به بسیاری از خدمات شهری دسترسی ساده داشته باشند.

محمد حسینی ادامه داد: ۱۸ خدمت از خدمات حوزه شهرسازی شهرداری قم از طریق سامانه میز خدمت الکترونیکی قابل‌دسترسی است که تعداد خدمات الکترونیکی به‌مرور افزایش می‌یابد.

وی با اشاره به ویژگی‌های سامانه شفافیت شهرداری قم، گفت: اطلاعات مربوط به بودجه، تعرفه و بهای خدمات مربوط به شهرداری و سازمان‌های مربوطه، معرفی مدیران شهرداری و همچنین قوانین مرتبط در این سامانه در دسترس شهروندان قرارگرفته است.

مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهرداری قم نیز در این جلسه با اشاره به رونمایی طرح تراکسی، گفت: این طرح شامل نصب تابلوهای تبلیغاتی در داخل تاکسی‌هاست که تاکنون ۳۰۰ دستگاه تاکسی به این تابلوهای تبلیغاتی مجهز شده که این تابلوها علاوه بر فرهنگ‌سازی، درآمدی پایدار برای رانندگان خواهد داشت.

مرتضی عزتی ادامه داد: رشته فنی تاکسیرانی در دانشگاه علمی کاربری شهرداری قم راه‌اندازی شده است که رانندگان تاکسی دارای مدرک دیپلم، امکان ثبت‌نام و تحصیل در این رشته را از اول مهرماه دارند.

وی ادامه داد: آموزش زبان عربی به تاکسیرانان از دیگر برنامه‌های این سازمان است که با همکاری سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قم در حال برنامه‌ریزی و اجراست.

تفریغ بودجه سال ۹۷، سه سازمان شهرداری قم تصویب شد

همچنین در این جلسه، تفریغ بودجه سال ۹۷، سازمان‌های مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی، حمل‌ و نقل و ترافیک و قطار شهری قم به تصویب اعضای شورای اسلامی این شهر رسید.

رئیس کمیسیون برنامه‌ و بودجه شورای اسلامی شهر قم در این جلسه گفت: تفریغ بودجه سال ۹۷ سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی قم، شامل وصولی قطعی ۳۲ میلیارد و ۶۸۵ میلیون ریال و هزینه قطعی ۲۹ میلیارد و ۳۸۰ میلیون ریال مورد بررسی قرار گرفت.

مجید اخوان با اشاره به اخذ مجوز تفریغ سال ۱۳۹۷ سازمان حمل‌ و نقل و ترافیک، گفت: تفریغ بودجه این سازمان از حیث وصولی قطعی ۱۲۴ میلیارد و ۵۷۷ میلیون ریال و به لحاظ هزینه قطعی ۹۹ میلیارد و ۳۸۵ میلیون ریال است که هزینه‌ها کمتر از وصولی بوده و در این زمینه تذکر لازم داده‌شده است.

وی ادامه داد: ازجمله تذکرات موجود در حوزه عملکرد سازمان حمل‌ و نقل و ترافیک جمع‌آوری ایستگاه‌های دوچرخه‌سواری است که باید پیش از مستهلک شدن دوچرخه‌ها نسبت به تعیین تکلیف آن‌ها اقدام فوری انجام شود.

رئیس کمیسیون برنامه‌ و بودجه شورای اسلامی شهر قم با اشاره به بررسی لایحه اخذ تفریغ بودجه سال ۱۳۹۷ سازمان قطار شهری، گفت: این لایحه به لحاظ وصولی قطعی ۲۲ میلیارد و ۷۶۲ میلیون ریال و ازنظر هزینه قطعی ۲۱ میلیارد و ۵۸۸ میلیون ریال است که ۴۸ درصد تحقق درآمد و ۴۵ درصد تحقق هزینه‌ها در این سازمان رقم خورده است.

عضو شورای اسلامی شهر قم نیز در این جلسه گفت: طرح‌های عمرانی قم قابل‌مقایسه با هیچ کلان‌شهری نیست و طرح‌های مهمی در حوزه عمرانی توسط شهرداری اجرا شده و یا در حال اجراست که در کشور بی‌سابقه می‌باشد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید محمد آتش زر افزود: شهرداری قم از نظر درآمد نسبت به سرانه جمعیتی از تهران نیز جلوتر است و این در حالی است که شهرداری تهران از انواع کمک‌های دولتی برخوردار است.

وی در ادامه با انتقاد از وجود برخی انحرافات در هیات های عزاداری ادامه داد: انحراف‌هایی در عزاداری‌ها وارد شده است که اگر این موضوع ادامه یابد عزاداری‌ها از هویت خالی می‌شود و از هیات های عزاداری قم درخواست داریم نسبت به حفظ سنت‌ها و جلوگیری از انحرافات در عزاداری‌ها حساسیت لازم را داشته باشند.

وی همچنین با اشاره به کلنگ زنی و بهره‌برداری از ۷۵ طرح شهرداری قم به مناسبت هفته دولت، گفت: بهره‌برداری و کلنگ زنی بیش از ۲۰۰ طرح در سطح استان قم هم‌زمان با هفته دولت در این استان انجام شد که با توجه به شرایط خاص اقتصادی این موضوع جای تقدیر دارد.