35.3 C
شهر مقدس قم
۲۲ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار سازمان فرهنگی

شهرداری قم در سالهای اخیر تحولات خوبی را در زمینه رونق صنعت توریسم رقم زده است/تحول در مدیریت شهری قم ، مسیر صنعت توریسم و گردشگری را هموارتر می کند

صنعت توریسم و گردشگری؛ صنعتی مهم، تخصصی، راهبردی، متنوع و درآمدزاست که همپای بسیاری از صنایع بزرگ در سطح جهان برشمرده می شود.این صنعت، زمینه ساز توسعه پایدار اقتصادی است و در بسیاری از کشورهای جهان،جایگاهی مهم به لحاظ سرمایه گذاری دارد.

عوامل و شاخصه های مهمی می تواند صنعت توریسم را به رشد و شکوفایی بالایی برساند که مهمترین این عوامل، مولفه های فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، زیربنایی، مدیریتی و انسانی است.

اگر چه کشور ایران جزء ده کشور برتر جهان به لحاظ جاذبه های توریستی و گردشگری است، اما هنوز نتوانسته از این ظرفیت مهم در توسعه اقتصادی به نحو مطلوبی استفاده کند.

بی شک یک مدیریت شهری تحول یافته می تواند یکی از عوامل مهم در توسعه و رونق صنعت گردشگری باشد و تحول در مدیریت شهری، مسیر صنعت توریسم و گردشگری را هموار می کند.

مدیریت منسجم شهری و مهندسی شهرسازی که نتیجه فعالیت مدیران آگاه و سیاست ها و برنامه ریزی های راهبردی و بهره گیری صحیح از منابع انسانی، فکری و مالی است، می تواند در ایجاد فضاهای مناسب برای حضور گردشگران و معرفی جاذبه های گردشگری موثر باشد.

شهرداری ها و شوراهای شهری، مرتبط ترین نهادهای اثرگذار در جامعه شهری اند که می توانند زیست شهری مناسبی را برای شهروندان و گردشگران به و.جود بیاورند و اولویت های مهمی را در جهت خدمت به گردشگران و افزایش ساعات ماندگاری آن ها رقم بزنند.

توسعه گردشگری دارای آثار فراوانی به لحاظ فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی است و حتی می تواند رونق فراوانی به چهره شهر و زیرساختهای خدماتی آن بدهد و اقتصاد شهری را دگرگون سازد،به شرط اینکه سیاست‌های راهبردی در جهت تکاپوی صنعت توریسم اتخاذ شود و بخش های دولتی و خصوصی نیز در تحقق اهداف مدیریت منسجم شهری سهیم شوند.

یکی از فعالیت های مدیران شهرداری با توجه به ظرفیت هایی که در اختیار دارند،ایجاد تورهای گردشگری شهری در تعامل با نهادهای مرتبط با سازمان میراث فرهنگی و گردشگری است تا سفری درون شهری را برای گردشگران در جهت معرفی آثار گرانبهای فرهنگی و میراث بر جای مانده از دوران کهن رقم بزنند.

در شهرهای توریست پذیر، باید علاوه بر امکانات اقامتی، ترددهای شهری را تسهیل و سیستم حمل و نقل مناسبی را برای گردشگران طراحی کرد، همچنین در جهت ایجاد بستر برای معرفی بافت های تاریخی و ارزشمند گام های خوبی برداشت، ضمن اینکه نحوه تکریم از گردشگران می تواند فرهنگ غنی و هویتی ما را در مهمان نوازی به مردم جهان نشان دهد.

مدیریت شهری که وظایف مهمی در سرمایه گذاری های فرهنگی دارد می تواند در فرهنگ شهروندی نیز نحوه رفتار با گردشگران را به خوبی آموزش دهد و به فرهنگ سازی در مواجهه با پذیرش گردشگران در بدنه شهری بپردازد.

برخی از ضعف های زیربنایی و زیرساختی و کمبود امکانات شهری از موانع جدی در توسعه گردشگری به شمار می رود و مانع از تحقق صنعتی پویا و توسعه یافته در عرصه گردشگری می شود، در این مسیر باید خدمات رفاهی، حمل و نقل و تفریحی را توسعه بخشید و محیطی مناسب توام با آرامش برای گردشگر فرهنگی و زیارتی و سلامت و علاقه مند به آثار تاریخی و کهن فراهم کرد.

شهرها اهمیت زیادی در صنعت گردشگری دارند و گاهی به عنوان مقصدی مهم برای گردشگران به شمار می‌روند و این امر، درآمدزایی بالایی برای اقتصاد شهر به وجود می آورد و جامعه شهری را به تحول و توسعه می رساند.

مدیران شهری باید بتوانند در معرفی ظرفیت ها و جاذبه ها و تجهیز فضاهای گردشگری و هدایت گردشگران به سمت و سوی ظرفیت ها به ایفای نقش بپردازند و با استفاده از ایده های خلاقانه، مطلوبیت شهر را برای حضور گردشگران ارتقاءبدهند.

در این عرصه، توسعه فضاهای سبز و مکان های تفریحی و افزایش ظرفیت های خدماتی و توجه به نیازهای مهم گردشگران برای دست یابی به مکان های اقامتی و پذیرایی و ایجاد پارکینگ و افزایش ضریب امنیت برای تردد گردشگران و بسترسازی برای حضور آن ها در رویدادهای فرهنگی و تفریحی،هر یک دارای اهمیت زیادی در مدیریت شهری است.

قم به عنوان یکی از کلانشهرهای بزرگ در کشور و پایتخت فرهنگی و شیعی دارای ظرفیت های مهم معنوی، دینی، فرهنگی و جاذبه های تاریخی و طبیعی به شمار می رود و با توجه به ابعاد مذهبی و پایگاه مرجعیت و نقش تاثیر گذار خود در رخدادهای ملی و مذهبی و وجود مراکز بزرگ علمی سالانه پذیرای بالغ بر ۲۰ میلیون نفر زائر و گردشگر است، از این رو نیازمند برنامه های راهبردی شهری و گردشگری است تا بتواند این ظرفیت‌های برجسته را در سطح ملی و بین المللی از طریق گردشگران معرفی کند.

در سالهای اخیر، طراحی و اجرای تور های «قم گردی» بسیاری از گردشگران و حتی شهروندان را با آثار تاریخی و بافت های کهن در سطح شهر و نقاط اطراف آشنا کرد و استقبال خوبی را از برگزاری این تورها در معرفی جاذبه های گردشگری در قم شاهد بودیم.

از طرفی برگزاری غرفه های نمایشگاهی از سوی شهرداری ها، در معرفی محصولات فرهنگی و هنری و صنایع دستی و غذاهای سنتی نیز برای بسیاری از گردشگران دارای جذابیت های فراوانی است هر چند اگر برگزاری این نمایشگاهها مقطعی نباشد و به صورت هدفمند،برنامه ریزی شود، می تواند دستاوردهای خوبی را در جذب گردشگران و رونق اقتصادی داشته باشد.

نوآوری در معرفی جاذبه های گردشگری و استفاده از المان های زیبا و دارای محتوا در سطح شهر به ویژه در مبادی ورودی و پرهیز از موازی کاری در حوزه گردشگری و آسیب شناسی در جهت شناخت موانع و ترسیم چشم اندازهای گردشگری در جهت خدمت به گردشگران می تواند نقش مهمی توسعه صنعت توریسم شهری داشته باشد.

با توسعه متوازن شهری و رفع محرومیت ها از چهره شهر و ارتقای فرهنگ شهروندی و جلب مشارکت های مردمی در توسعه و آبادانی می توان شهری زیبا را برای گردشگران به تصویر کشید، اگر شهروندان به شهر خود، احساس تعلق خاطر داشته باشند، معرفی جاذبه های گردشگری، سهل و آسان می شود و به راحتی می‌توان میراث ملموس و غیر ملموس را به علاقه مندان شناساند.

از سوی دیگر خدمات اجتماعی و رفاهی به گردشگران از سوی مدیریت شهری باید تداوم یابد تا بتوان برنامه‌های راهبردی در جذب گردشگر را عملیاتی کرد، در این راستا در جهت ارتقای سهم مدیریت شهری و شهرداری ها در رونق صنعت توریسم می توان برنامه های راهبردی زیادی را ارائه داد که از آن جمله ایجاد پاتوق های شهری ویژه گردشگران، احیاء و نوسازی بافت های فرسوده و ایجاد یکپارچگی در شهر، طراحی فضاهای تفریحی و نشاط بخش، بهره گیری از همه ظرفیت ها در جهت خدمت رسانی به گردشگران، ایمن سازی اماکن گردشگری، ایجاد مجموعه های توریستی و اقامتی، ایجاد تناسب میان بافت شهری و بافت بومی در مناطق مختلف است.

اماکن و بافت‌های تاریخی و فرهنگی دارای جاذبیت های زیادی برای گردشگران است و قم به لحاظ وجود چنین بافتهای جایگاه مهمی در جذب توریست دارد، صیانت از بافت های تاریخی و جلوگیری از تخریب آن و بازسازی بافت های فرسوده می تواند زیبایی و جلوه شهر را افزایش دهد.

البته وجود بافت های فرسوده به عنوان بخشی از پیکره شهر آسیب ها و مشکلاتی را به همراه دارد که می توان با بهسازی بافت های فرسوده بهبود کالبد فضای شهری را رقم زد در این خصوص جذب سرمایه گذار برای احیای بافت های سنتی و تاریخی و زیبا بخشی به بافت های کهن در انتقال فرهنگ و تاریخ ملی و دینی و ایجاد اقامتگاههای بوم گردی اهمیت زیادی دارد.

در توسعه فیزیکی شهر و دگرگونی های زیست شهری باید وحدت بخشی به پیکره شهر را مورد توجه قرار داد و همراهی همه دستگاههای اجرایی و برنامه ریزی مدیریت شهری و شهرداران به ارتقا منظر شهری و زیباسازی پرداخت، اگر چه پرداختن به ارتقای فرهنگ شهروندی در ارتباط با تعامل و همدلی و همراهی با گردشگران و تکریم آن ها یکی از وظایف مهم بدنه فرهنگی شهرداری است که نباید از آن غفلت کرد.

اگر چه شهرداری قم در سالهای اخیر تحولات خوبی را در زمینه رونق صنعت توریسم رقم زده اما انتظار می‌رود در جهت جذب گردشگر و ایجاد ظرفیت های خدماتی، برنامه های راهبردی را ارائه دهد تا جهان شهر قم را بتوان به بهترین نحو به جهان و علاقه مندان معرفی کرد.

منبع: روزنامه خراسان