6 C
شهر مقدس قم
۳۰ دی ۱۳۹۸
ورود / عضویت
Fa | En | Ar
اخبار معاونت ها

شهر در قاب عکاسان/رونمایی از پوستر نخستین جشنواره سالانه عکس شهرسازی و معماری کلانشهرها

نخستین جشنواره عکس معماری و شهرسازی کلانشهرهای ایران آغاز به کار کرد.

پوستر نخستین جشنواره دو سالانه عکس شهرسازی و معماری کلانشهرهای ایران با عنوان “شهر نگاه” روز گذشته در موزه عکاسخانه شهر تهران رونمایی شد.

در این مراسم کمال مرادی دبیر کل مجمع شهرداران ،عبدالرضا گلپایگانی معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران،محمد سالاری عضو شورای اسلامی شهر تهران ، سمیه حاجوی شهردار منطقه 7 و جمعی از اساتید عکاسی و نمایندگان رسانه ها، مسئولین و هنرمندان حضور داشتند.

مرادی دبیرکل مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران در این مراسم گفت: قرار است با راه اندازی جشنواره عکس«شهر نگاه» قدمی در حوزه شهرسازی و معماری کلان شهرها از زاویه فرهنگ و هنر این سرزمین برداریم.

وی افزود: اگر نگاه فرهنگی و هنر عکاسی را از سایز زمینه هایی که در آن فعالیت می کنیم، حذف کنیم نتیجه کارهای ما ناقص خواهد بود.

مرادی تأکید کرد:بررسی کشورهای پیشرو نشان می دهد آن ها در حوزه فرهنگ و هنر سرمایه گذاری می کنند تا بتوانند از این راه نهادهای مدنی خود را سامان بدهند و روح جامعه را تلطیف و سازمان های خدماتی را به نهادهای اجتماعی تبدیل کنند.

وی افزود:مردم در نهادهای اجتماعی زندگی می کنند و رویاهای خود را شکل می دهند و اگر شاهد هستیم که شهرهای مشهور دنیا معماری به یادماندنی دارند، به دلیل توجه به هنر است .

مرادی با بیان اینکه اگر هنر، معماری و عکاسی از شهرها حذف بشود، آنچه می ماند با روح انسان سازگار نیست، گفت: ورود ما به حوزه شهرسازی و معماری از زاویه دوربین به این دلیل است که بتوانیم شهروندان را نسبت به معماری شهر حساس کنیم و این نگاه در حوزه کلان شهرها مهم است.

وی افزود: توجه به هنر باعث افزایش گردشگری و جهانگردی می شود و کشورهای دنیا با استفاده از هنر عکاسی بر این موضوع متمرکز شده اند و پویایی اقتصادی شهرهای خود را رقم زده اند.

گلپایگانی دبیرکل جشنواره نخستین جشنواره سالانه عکس شهرسازی و معماری کلانشهرهای کشور نیز در این مراسم با اشاره به اینکه شهر مجموعه ای از لحظه هاست، گفت : شهر فقط ساختمان و خیابان نیست و لحظه هایی که در زندگی مردم و محل سکونت، کار و فعالیت آن ها اتفاق می افتد را نیز شامل می شود و ثبت این لحظه ها در واقع ثبت هویت شهر است.

وی با اشاره به اینکه دریچه دوربین وسیله ای است که در زمانی کوتاه و بسیار دقیق رویدادها را ثبت و ضبط می کند، افزود: امیدواریم این مسابقه و جشنواره بتواند لحظاتی را به آلبوم شهر تهران و سایر کلانشهرها اضافه کند که ما بتوانیم شهرهایمان را بهتر بشناسیم. نگاهی که از دریچه دوربین به ما می رسد می تواند ویرایش جدیدی از نگاه به شهر را به مدیران شهری هدیه کند.

گلپایگانی گفت : در تاریخ عکس هایی داریم که در یک نسل و تاریخ می توانند اثرگذار باشند؛ مانند عکس های گرفته شده از فاجعه بمباران شیمیایی حلبچه که در یک قاب تصویر توانسته عمق یک رویداد را برای ما و آیندگان ثبت و توجه جهانیان را به این رویداد جلب کند.

 وی تاکید کرد: امیدواریم این مسابقه به ما کمک کند تا ما تمام کلانشهرها را از دریچه دید شهروندان ببینیم. این مسئله ما را به سمت اصلاح دیدگاه مدیران شهری سوق خواهد داد تا بتوانیم شرایط امروز را بهتر به آیندگان انتقال دهیم.

شایان ذکر است این جشنواره به همت مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران و معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران و با همکاری شهرداری 18 کلانشهر و سازمان های متعدد از جمله: آژانس عکس تهران، سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، موزه عکسخانه شهر، جامعه صنفی طراحان گرافیک ایران و  غیره برگزار شده و مهلت ارسال آثار به این جشنواره از ۱۰ شهریور الی ۱۰ آبان سال جاری با محوریت ارتقاء کیفیت زندگی و رضایتمندی در مسیر توسعه پایدار می باشد، همچنین بخش ویژه این جشنواره با عنوان “شهر بدون شرح” پذیرای آثار کلیه هنرمندان و شهروندان ۱۸ کلانشهر کشور است.

شهروندان،عکاسان و علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند به سایت www.iranmbc.ir مراجعه کرده و یا با شماره های ۹۶۰۱۵۳۳۴ و ۹۶۰۱۵۳۸۰ دبیرخانه جشنواره تماس بگیرند.