31 C
شهر مقدس قم
۲۱ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار شورا

جمع‌آوری زباله‌های صنوف مختلف در قم نظام‌مند می‌شود

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر قم با تأکید بر نظام‌مند شدن جمع‌آوری زباله‌های صنوف مختلف، گفت: بیش از ۷۰۰ واحد خرید و فروش ضایعات در سطح شهر قم در حال فعالیت هستند.

سید مجتبی سبحانی ثابت با اشاره به جلسات برگزار شده با اصناف قم که به حجم و نحوه جمع‌آوری زباله‌ها و پسماند اعتراض داشتند، اظهار داشت: در جلساتی که با اتحادیه‌ها داشتیم مقرر شد اتاق اصناف نماینده‌ای را معرفی کند و دیگر سازمان پسماند در زمینه حجم زباله‌ها و نحوه جمع‌آوری آن‌ها ورود نکند.

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر قم افزود: درگذشته سازمان پسماند در مورد حجم و نحوه جمع‌آوری پسماند ورود قانونی می‌کرد، با صحبتی که با این سازمان انجام گرفت، مقرر شد دیگر درب مغازه کاسب‌ها را نبندند، اما بعد از گذشت چند ماه سازمان پسماند اعلام کرد که اتحادیه‌ها به مسئله ورود نمی‌کنند.

سبحانی ثابت ادامه داد: مجدد جلساتی برگزار و مقرر شد سازمان پسماند به قضیه ورود کند اما صنوف مختلف در مورد حجم زباله‌هایی که جمع‌آوری می‌شود و تعرفه پسماند اعتراضاتی داشتند، در نهایت مقرر شد صنوف پر زباله را دعوت و نماینده اتاق اصناف و سازمان پسماند حضور پیدا کنند و مشکلات حل شود.

وی با بیان اینکه بیش از ۷۰۰ واحد خرید و فروش ضایعات در سطح شهر قم در حال فعالیت هستند، تأکید کرد: این آمار توسط کلانتری‌ها به ما داده‌ شده زیرا هر جا گزارش سرقت داده می‌شود حجم زیادی اموال مسروقه نیز در ضایعات یافت می‌شود.

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر قم با تأکید بر نظام‌مند شدن جمع‌آوری زباله‌های صنوف مختلف، اظهار داشت: وجود اموال مسروقه در ضایعات به لحاظ فرهنگی در شأن قم نبوده و منطقی به نظر نمی‌رسد.

سبحانی ثابت مطرح کرد: با تصویب در کمیسیون خدمات شهری شورا مقرر شد حجم زباله‌ها با هماهنگی اتحادیه‌ها و اتاق اصناف به سازمان پسماند اعلام شود، اگر اتحادیه‌ای هم به حجم زباله تعیین‌شده اعتراض داشت مقرر شد با مغازه‌دار، رئیس اتحادیه و اتاق اصناف حجم زباله را به اتاق اصناف اعلام کند.

وی ابراز کرد: در این جلسه، مهلت ۲۰ روزه به صنوف مختلف و اتحادیه مربوطه داده شد تا اقدامات لازم را انجام دهند، در صورت اتمام این مهلت و اقدام نکردن سازمان پسماند ورود کرده و اقدام قانونی را انجام دهد.

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر قم با اشاره به اقدامات سازمان پسماند در این زمینه، گفت: سازمان پسماند اعلام کرد اگر خود مغازه‌داران حجم زباله خشک و تر را از یکدیگر تفکیک کنند مقدار تفکیک‌شده از حجم زباله کم می‌شود، تخفیف به آن‌ها داده‌شده و در صورت تفکیک خوب مجدد به آن‌ها تخفیف داده می‌شود.

سبحانی ثابت با تأکید بر اینکه انجام این کارها همگی در راستای تفکیک زباله است، خاطرنشان کرد: حرکت سازمان پسماند ابزارهایی برای ترویج فرهنگ تفکیک زباله است.

وی از صادر نشدن پروانه رسمی برای ضایعات فروشی‌ها خبر داد و گفت: وقتی پروانه صادر می‌شود رسماً خرید و فروش ضایعات انجام می‌گیرد که این خلاف است.

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر قم در پایان خاطرنشان کرد: رستوران‌داران، میدان تره و بار، سوهانی‌ها، کبابی‌ها، قنادی‌ها و اغذیه‌فروشی‌ها جزو صنوف پر زباله هستند که با اتخاذ این تمهیدات امیدواریم مشکلات آن‌ها رفع شود.