5.2 C
شهر مقدس قم
۲۸ دی ۱۳۹۸
ورود / عضویت
Fa | En | Ar
اخبار شهردار

پیام شهردار قم به مناسبت روز جهانی “مسجد”

دکتر سید مرتضی سقائیان نژاد در پیامی روز جهانی مسجد را تبریک گفت.

به گزارش شهرنیوز، دکتر سید مرتضی سقائیان‌نژاد شهردار قم در پیامی روز جهانی مسجد را تبریک و گرامی داشت.

متن پیام شهردار قم به این شرح است:

بسمه تعالی

مسجد محور و مرکز هم‌گرایی است.

در طول تاریخ اسلام، مسجد همواره به عنوان قرارگاه فرماندهی عبادی و سیاسی در کانون توجه بوده و کارویژه‌های عبادی، علمی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و هنری داشته که با رویکردهای مختلفی همچون بازدارندگی، نظارتی، حمایتی و ضمانتی بخوبی نقش ایفا کرده است. مساجد شبکه‌ای قوی برای ارتباطات داخلی و خارجی است و می‌توان از این ظرفیت به عنوان فرصتی ارزشمند برای تقویت تعاملات و ارتباطات داخلی و بین‌المللی  بهره برد.

مسجد ابتکاری اسلامی بوده و نمادی وحدت آفرین است و محور و مرکزی برای هم‌گرایی محسوب می‌گردد.

این ویترین اقتدار عمومی، کانونی تحول آفرین است و از آن می‌توان به عنوان بهترین نهاد برای افزایش مشارکت حداکثری مردم نام برد که با زمان همگام و عاملی وحدت بخش و فرهنگ‌ساز بوده و هنوزهم نقش و کارویژه خود را بخوبی ایفا می‌کند.

مسجد تلفیقی از عبادت، علم و هنر است و نمی‌توان گفت که مسجد تک ساحتی بوده و صرفاً برای عبادت از این فضای معنوی استفاده می‌گردد، بلکه مکانی چند منظوره و جامع الاطراف بوده و با گذشت زمان، غبار کهنگی و بی‌تاثیری بر چهره‌ی آن ننشسته و عطر برکت آن همواره استشمام می‌گردد.

این عرصه معنوی، همچنین فضایی برای تبلور خلاقیت و تجلی خود باوری است و پویایی و جذابیت آن می‌تواند رقیبی جدی برای جذب جوانان در مقابل تهدیدات نرم دشمن برای فرسایش باورها باشد.

مسجد معدنی ارزشمند است که باید کارکردهای مختلف آن استخراج گردد و همواره شکل هندسی ارتباط مثلثی آن یعنی ارتباط فرد با خداوند و مردم برکت آفرین است.

همگامی مساجد با هنر را می‌توان در قالب زیبای معماری اسلامی به نظاره نشست که از تحریف باز مانده و مسجد امانت‌داری امن برای معماری اسلامی محسوب می‌گردد.

این گنجینه ارزشمند و غنی علاوه براینکه مکانی برای تزکیه نفس بوده؛ منبعی مهم برای دانش‌افزایی و علم‌اندوزی بوده و این مکان عبادی علمی را باید ارج نهاد و گوهرهای ناب آن را شناخت و برای شناسایی  مشکلات جوانان و رفع آنان و پاسخگویی به نیازها و برطرف کردن ناهنجاری‌های اخلاقی و رفتاری بخوبی از این ظرفیت بهره جست.

اینجانب ضمن محکومیت به آتش کشیدن مسجدالاقصی توسط رژیم غاصب صهیونیستی برای همه بانیان خیر در این عرصه و فعالان دلسوز و همیشه در صحنه مساجد درسایه عنایات خاصه منجی عالم بشریت حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف، رضایت حق تعالی موفقیت، پیروزی و سرافرازی آرزومندم.

دکتر سید مرتضی سقائیان‌نژاد

شهردار قم

30 مرداد ماه ۱۳۹۸