28.7 C
شهر مقدس قم
۲۰ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
حمل و نقل وترافیک

سهم اتوبوس‌های عمومی در سفرهای درون‌شهری قم به زیر ۱۰ درصد رسیده است

معاون حمل‌ و نقل و ترافیک شهرداری قم با اشاره به افزایش دو برابری استفاده از خودروهای شخصی، گفت: سهم اتوبوسرانی در حمل‌ و نقل درون‌شهری به کمتر از ۱۰ درصد رسیده است.

عباس ذاکریان در بیان اهمیت افزایش کیفیت حمل‌ و نقل عمومی در تغییر ذائقه شهروندان برای پرهیز از استفاده از خودروی شخصی، اظهار داشت: بر اساس مطالعات انجام‌شده ۷۰ درصد سفرهای درون‌شهری زیر ۴ کیلومتر بوده و نیاز به استفاده از ماشین شخصی نیست.

معاون حمل‌ و نقل و ترافیک شهرداری قم به دلایل بازنگری خطوط اتوبوسرانی در شهر قم اشاره کرد و افزود: یکی از دلایل بازنگری خطوط اتوبوسرانی در طرح جامع حمل‌ و نقل، مطالعاتی است که بر اساس آخرین آمارهای گرفته‌شده از مبدأ و مقصد مسافران بوده و نیاز به بازنگری را نشان می‌دهد.

ذاکریان با ابراز نگرانی از سهم ۵۰ درصدی خودروهای شخصی در حمل‌ و نقل درون‌شهری، تصریح کرد: متأسفانه امروز سهم اتوبوسرانی در حمل‌ و نقل درون‌شهری به کمتر از ۱۰ درصد رسیده است.

وی تغییر خطوط اتوبوسرانی را در طرح جامع حمل‌ و نقل تشریح کرد و گفت: در بازنگری که در طرح جامع حمل‌ و نقل برای خطوط اتوبوسرانی انجام‌شده، مسیرها اصلاح و نظم و نظارت در تردد اتوبوس‌ها می‌تواند اقبال مردمی را در استفاده از حمل‌ و نقل عمومی ایجاد کند.

معاون حمل‌ و نقل و ترافیک شهرداری قم با بیان اینکه هم‌اکنون مسیرهای اتوبوسرانی در شهر قم به صورت قطری انجام می‌شود، عنوان کرد: در طرح جامع حمل‌ و نقل که به‌زودی نهایی می‌شود بسیاری از این خطوط تبدیل به مسیرهای شعاعی و حتی مسیرهای کوتاه به آن افزوده می‌شود.

ذاکریان با اشاره به افزایش حجم استفاده از وسایل حمل‌ و نقل شخصی و دو برابری شدن استفاده از آن به جای استفاده از حمل‌ و نقل عمومی، یادآور شد: پیش‌ازاین ۱۸ درصد سفرهای درون‌شهری با اتوبوس صورت می‌گرفت که امروز این آمار به زیر ۱۰ درصد رسیده است.

وی با گلایه از نگاه خودرو محوری در توسعه شهرها، خاطرنشان کرد: متأسفانه در ساخت خیابان‌ها، شوارع، معابر و تقاطع‌ها اولویت با استفاده خودروهای شخصی است، درصورتی‌که استفاده از این حجم خودرو شخصی برای شهرها به ویژه کلان‌شهرها مشکلاتی ایجاد کرده است.