39.8 C
شهر مقدس قم
۲۴ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار اداره کل ارتباطات

مراسم بزرگداشت روز خبرنگار با مشارکت شهرداری در قم برگزار شد

در آستانه هفدهم مردادماه و فرارسیدن روز خبرنگار مراسم گرامیداشت این روز در قم برگزار شد.

مراسم گرامیداشت روز خبرنگار با حضور جمعی از مسئولان استانی و اصحاب رسانه در تالار مدائن قم برگزار شد.

این مراسم با حضور بهرام سرمست استاندار قم، دکتر سید مرتضی سقائیان نژاد شهردار قم، سید موسی حسینی کاشانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم، مرتضی حیدری فرماندار قم و جمعی از خبرنگاران و اصحاب رسانه استان برگزار شد.

در این مراسم ابتدا، سید موسی حسینی کاشانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم ضمن تبریک این روز به همه خبرنگاران و اصحاب رسانه، اظهار داشت: این جشن با همکاری و مشارکت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، استانداری، شهرداری و خانه مطبوعات قم و موسسه فرهنگی حضرت خدیجه(س) برگزار شده است.

وی گفت: باید تلاش کنیم در جهت امیدبخشی به جامعه حرکت کنیم تا بتوانیم روزهای خوبی را برای آینده متصور باشیم.

در ادامه حجت‌الاسلام حبیب‌الله فرحزاد استاد حوزه علمیه شغل خبرنگاری را شغلی پرمخاطره خواند و ابراز کرد: خبرنگاری مستلزم دقت فراوان است، خبرنگاران هم می‌توانند برای جامعه بهترین استفاده را داشته باشند و هم بدترین استفاده را.

فرحزاد با تأکید بر اینکه خبرنگاران باید از حاشیه‌سازی و وابستگی‌های سیاسی اجتناب کنند، خاطرنشان کرد: خبرنگاران باید به‌دور از حاشیه‌سازی و جهت‌گیری به هیچ‌گرایشی اخبار خود را منتشر کنند.

وی با بیان اینکه خبرنگاران نقش مهمی در امنیت، سلامت و فرهنگ‌سازی جامعه دارند، تصریح کرد: باید پیش از انتشار یک خبر ابتدا بازتاب آن بررسی شود تا موجب پیشمانی نشود.

استاد حوزه علمیه قم در پایان سخنان خود، گفت: از تمامی مسئولان فرهنگی تقاضا داریم همان‌طور که آیین عاشورا و محرم را احیاء کردند آیین غدیر را نیز بیش‌ از پیش فرهنگ‌سازی کنند.

سپس ۴ تن از خبرنگاران استان به بیان مشکلات و مسائل صنف خبرنگاران پرداختند و در پایان استاندار قم به ایراد سخن پرداخت.

در ادامه مراسم سرپرست خبرگزاری فارس در قم با بیان اینکه ورود به عرصه خبرنگاری در کشور به‌ویژه شهر مقدس قم به‌صورت حرفه‌ای انجام نمی‌گیرد، تأکید کرد: این امر نیازمند ساز و کاری است که باید اصلاح شود و این موضوع به عرصه خبر استان ضربه زده است و فضای رسانه برای فعالیت فضای نامطلوبی است.

سید جواد اشرفی با تأکید بر اینکه در عرصه خبر نیازمند طرح و ایده هستیم، خاطرنشان کرد: در استان قم حدود ۳۰۰ خبرنگار داریم اما فعالیت چندانی از بسیاری از آن‌ها شاهد نیستیم و اگر این خبرنگاران فعالیت داشتند الآن نباید شاهد چنین مشکلاتی در جامعه و شهر قم باشیم.

در ادامه صادق چهرقانی سرپرست خبرگزاری ایلنا با تأکید بر ارج نهادن به کار خبرنگاران، اظهار داشت: خداوند متعال در قرآن کریم به قلم سوگند یادکرده و این ارزش کار خبرنگار را می‌رساند.

چهرقانی دردهای حرفه خبرنگاری را شیرین ارزیابی و خاطرنشان کرد: عوام دردهای این حرفه و اهل معرفت مقدسات و آرمان‌هایش را می‌بینند، خبرنگار واقعی ضد منافع ملی نیست بلکه عین منافع ملی است.

وی گفت: خبرنگار نباید مورد تهدید قرار گیرد زیرا آزادی بیان حق خبرنگار و مردم بوده و خبرنگار آمده است تا بگوید تک‌صدایی در جامعه ایران وجود ندارد.

سپس فاطمه عسکری سرپرست خبرگزاری شبستان خطاب به مدیران، اظهار داشت: متأسفانه مدیران ما با نگاه از بالا به پایین به جایگاه خبرنگار نگاه می‌کنند زیرا کسانی را دور و بر خود می‌بینند که تنها خبرنگار نما هستند، خبرنگاران واقعی کسانی نیستند که به طمع کارت هدیه دور میزهای نشست‌های خبری می‌نشینند.

در پایان استاندار قم با بیان اینکه لازمه خبرنگار بودن داشتن سه مهارت دانست و گفت: داشتن مهارت کلامی تا بتواند حرف خود و جامعه را بیان کند، مهارت دوم ایجاد یک رابطه تفاهم‌آمیز بین خود و مدیران است که ما از این رابطه غافل هستیم و من به‌عنوان یک مدیر برای راستی آزمایی به روابط عمومی تکلیف می‌کنم که دغدغه‌های خبرنگارانی که پشت تریبون آمدند را مکتوب کرده و پیگیری کنند.

بهرام سرمست گفت: خبرنگاران برای مدیران یک تکلیف بوده و در ارائه گزارش عملکرد ساعی و کوشا باشند و یکی از ملاک‌های ما در ارزیابی مدیران میزان پاسخگویی آنان به خبرنگاران و شهروندان است.

وی با بیان اینکه مهارت سوم مهارت تبادل اطلاعات است، افزود: ما همه در حال انجام یک فعالیت اجتماعی مشترک هستیم و باید از خبرنگاران به‌عنوان کسانی که این رسالت اجتماعی را پذیرفته‌اند سپاسگزار باشیم.