38.1 C
شهر مقدس قم
۲۳ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار معاونت ها

روزانه بیش از ۲ میلیون سفر درون‌شهری در قم انجام می‌شود

معاون حمل‌ و نقل و ترافیک شهرداری قم از انجام روزانه بیش از ۲ میلیون سفر درون‌شهری در قم خبر داد و گفت: سهم سفرهای درون‌شهری به ترتیب فراوانی آن، پیاده ۳۰ درصد، خودروی تک‌سرنشین ۱۸ درصد، خودرو بیش از یک سرنشین ۱۱ درصد است.

عباس ذاکریان با تأکید بر لزوم تعیین چشم‌انداز کلی ترافیکی شهر برای ساماندهی حمل‌ و نقل درون‌شهری، اظهار داشت: آشفتگی موجود در ترافیک شهری نشان‌دهنده اجرای طرح‌هایی بدون مطالعات دقیق و آینده‌نگری لازم است.

معاون حمل‌ و نقل و ترافیک شهرداری قم رسیدن به حمل‌ و نقل پاک را اولویت شهرداری عنوان کرد و افزود: هیچ‌ گونه اقدامی بدون بررسی دقیق و آمار صحیح در شهر انجام‌ نشده و تمام برنامه‌ریزی‌ها بر اساس طرح جامع حمل‌ و نقل انجام می‌شود.

ذاکریان، ۳۰ درصد سفرهای درون‌شهری را مربوط به پیاده اعلام کرد و گفت: در حال حاضر ۳۰ درصد سفرهای درون‌شهری پیاده انجام‌شده و ۷۰ درصد سفرها نیز در فاصله‌ای ۴ کیلومتری انجام می‌شود.

وی توجه به مسائل زیست‌محیطی را در اجرای طرح‌ها مورد بررسی قرارداد و تصریح کرد: برای رسیدن به حمل‌ و نقل پاک نیازمند اجرای طرح‌هایی با پیوست زیست‌محیطی بوده و شرط داشتن حمل‌ و نقل پاک اجرای حمل‌ و نقل یکپارچه است.

معاون حمل‌ و نقل و ترافیک شهرداری قم از توزیع ۱۱ هزار فرم نظرسنجی خبر داد و خاطرنشان کرد: تعیین آمار دقیق سفرهای شهری و مقاصد سفرها در اردیبهشت‌ماه با توزیع ۱۱ هزار فرم و تیم کاملاً حرفه‌ای در اخذ آمار انجام‌شده است.

ذاکریان بر اساس تحلیل اطلاعات اخذ شده در آمارگیری نوع وسیله نقلیه در سفرها را ذکر و بیان کرد: سهم سفرهای درون‌شهری به ترتیب فراوانی آن، پیاده ۳۰ درصد، خودروی تک‌سرنشین ۱۸ درصد، خودرو بیش از یک سرنشین ۱۱ درصد است.

وی ادامه داد: سهم تاکسی در این سفرها ۱۰ درصد، اتوبوس و موتورسیکلت ۸ درصد، سفرهای باری و سرویس مدارس ۴ درصد، تاکسی اینترنتی ۲ درصد، تاکسی‌تلفنی، وانت سنگین و دوچرخه نیز یک درصد از سفرهای درون‌شهری را تشکیل می‌دهند.

معاون حمل‌ و نقل و ترافیک شهرداری قم در پایان بیش از ۲ میلیون سفر روزانه در شهر قم را مورد توجه قرار داد و تأکید کرد: تردد بیش از ۲۷۸ هزار خودرو به‌صورت روزانه در شهر قم مسئله‌ای نیست که بدون تکمیل اطلاعات لازم و طرح جامع حمل‌ و نقل برای آن برنامه‌ریزی کرده و تنها برای افتتاح طرح اقدامی انجام دهیم.