36 C
شهر مقدس قم
۲۸ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار سازمان بهسازی

برای حفظ بافت تاریخی قم باید اختلاف ها را کنار گذاشت

مدیرعامل سازمان بهسازی و نوسازی اطراف حرم حضرت معصومه(س) گفت: بافت تاریخی در شهر قم به برکت وجود حرم حضرت معصومه(س) هنوز زنده است.

به گزارش شهرنیوز، علیرضا خاکی در نشستی با عنوان گفتمان مدیریت شهری در حوزه محدوده مصوب بافت تاریخی شهر قم با موضوع «اقدامات انجام شده مشکلات و راهکارها» با حضور مدیران اجرایی کلان‌شهر و استان قم در روزنامه ۱۹ دی برگزار شد، با بیان اینکه در مورد محدوده بافت می شود ساعت ها بحث کرد، اظهار کرد: می شود نقاطی از شهر را از این محدوده خارج و نقاط دیگری را وارد کرد، همین الان هم مشاور می‌گوید یک سوم از این محدوده باید طبق ضوابط طرح تفصیلی رفتار شود و یک سوم هم ضوابط اصلاحی نسبت به طرح تفصیلی و یک سوم دیگر حفاطت مطلق.

مدیرعامل سازمان بهسازی و نوسازی اطراف حرم حضرت معصومه(س)  با بیان اینکه دوستان میراث در مورد تدوین ضوابط یک مقدار کند عمل کردند، تصریح کرد: میراث فرهنگی آماده برنامه اجرایی نبوده، یک سازمان برنامه‌ریز بوده و به یکباره یک برنامه اجرایی روی دوشش گذاشته اند. یکی از ریشه های مشکلات این است تا زمانی که این نیاز از سوی مسئولان به مردم القا نشود چیزی شکل نمی گیرد.

خاکی با تاکید بر اینکه ما خیلی وقت ها چهار نفر را جای مردم قالب می کنیم، یک نفر که صدایش بلند است را به جای جمعی از مردم می گیریم و بخشی از مردم دسترسی به نهادهای قدرت دارند و صدایشان بلند است و برخی دیگر از اقدامات صورت گرفته در بافت راضی هستند اما حرفشان هیچ جا بازتاب ندارد، گفت: قوانین شهرسازی ما قوانینی است که برای بافت های امروزی نوشته شده اند بعد با همین قوانین می خواهیم برای بافت تاریخی که شرایط خاص دارد تصمیم بگیریم.

وی با طرح این سوال که آیا در یک محدوده صد هکتاری باید تمام خانه ها ۲۰ درصد عقب نشینی کنند تا خودرو امکان عبور و مرور داشته باشد یا ۱۰ درصد را تملک کنیم و پارکینگ بسازیم، خاطرنشان کرد: آیا وقتی با پدیده برج نشینی روبه رو شدیم نرفتیم خودروهای آتش نشانی گران قیمت و نردبان ۵۰ متری بخریم؟ خب برای کوچه هایمان هم می توانیم موتور سیکلتهای خاص امدادرسانی طراحی کنیم آیا تنها راه پدافند غیر عامل و ایمنی الگوهای قدیم است و ما می خواهیم با نشستن پشت میزهایمان و دادن یک مصوبه مشکلات را حل کنیم که نمی شود.

مدیرعامل سازمان بهسازی و نوسازی اطراف حرم حضرت معصومه(س) تصریح کرد: مشکل این است که حوصله نداریم با مردم کار کنیم، بافت تاریخی از جنس این نیست که یک دفترچه بنویسیم و جواب همه را بدهیم و باید محله به محله طراحی شهری تهیه شود، هر خانه باید تکلیف معین داشته باشد به شرطی که انتقال حق توسعه را به مردم بدهیم و نگوییم که اگر در یک منطقه ۱۰ طبقه پروانه صادر می کنیم حق شهرداری است و اگر در بافت نمی دهیم میراث باید پاسخ بدهد، دولت هم باید کمک کند و شهرداری هم همینطور؛ میراث فرهنگی باید مصوبه ای بگیرد و بخشی از زمین های شهری را به عنوان پشتوانه بافت تاریخی برای انتقال حق توسعه قرار دهد.

خاکی با تاکید بر اینکه بافت تاریخی در شهر قم به برکت وجود حرم حضرت معصومه (س) هنوز زنده است، اظهار کرد: اما این هشدار را می دهم که برای حفظ آن یک دوره طلایی پنج ساله داریم، می توانیم این دوره را صرف اختلاف های  میزی و جایگاهمان کنیم یا اینکه وارد عمل می شویم، اگر این دوره را صرف اختلاف و دعوا کنیم ۱۵ سال دیگر باید بگوییم یادش بخیر ما زمانی بافت تاریخی داشتیم و قدر ندانستیم تا از بین رفت.