۸ بهمن ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار سازمان بهسازی

احداث باغ‌راه بهار بر اساس الگوهای معماری اسلامی و نقوش اسلامی

مدیرعامل سازمان بهسازی، نوسازی و زیباسازی اطراف حرم مطهر حضرت معصومه(س) گفت: باغ‌راه بهار با الگوهای معماری اسلامی و نقوش اسلامی احداث شده است.

به گزارش شهرنیوز، علیرضا خاکی با اشاره به اجرای باغ‌راه بهار، تصریح کرد: این باغ‌راه با الگوهای معماری اسلامی و نقوش اسلامی احداث شده و فضاهای موقت ارتباط جمعی نیز در آن تامین شده است.

وی در ادامه یکی از ظرفیت‌های گردشگری تاریخی شهر قم را تیمچه فرش ذکر کرد و گفت: قدمت این تیمچه به دوره قاجار برمی‌گردد و کار استاد حسن معمار قمی است؛ توسعه دوره قاجاری حرم مطهر به خصوص ایوان آیینه و بسیاری از بناهای مذهبی شهر قم و کربلا و علی الخصوص مسجد سپه‌سالار تهران از سوی این معمار صورت گرفته است.

مدیرعامل سازمان بهسازی، نوسازی و زیباسازی اطراف حرم مطهر حضرت معصومه(س) با تاکید بر اینکه در بازارهای سنتی یکی از مجهزترین فضاها تیمچه‌ها بودند، تصریح کرد: در این فضا نیز چون قم در حوزه قالی و قالیچه شاخص بوده عرضه تخصصی قالیچه‌های نخ‌فرنگ صورت می‌گرفته است.

خاکی با بیان اینکه تیمچه قم بزرگترین بنای طاق ضربی کشور است افزود: تیمچه قم ۱۶ متر عرض و ۱۵ متر ارتفاع به صورت طاق ضربی احداث شده و به لحاظ اندازه و حجم و ظاهر جزو شاخص‌ترین تیمچه‌های کشور است.

وی با بیان اینکه بازار قم دو بخش کهنه و نو دارد افزود: بازار کهنه قدمتی به زمان صفویه دارد و بازار نو در زمان قاجاریه احداث شده که تیمچه‌ هم در این زمان بنا شده است.

مدیرعامل سازمان بهسازی، نوسازی و زیباسازی اطراف حرم مطهر حضرت معصومه(س) با بیان اینکه ساختار تیمچه قم دو پوش است، گفت: به همین خاطر فرم‌های بسیار نمایانی در سقف این بنای تاریخی ایجاد شده است.

خاکی با اشاره به اجرای باغ‌راه بهار، تصریح کرد: این باغ‌راه با الگوهای معماری اسلامی و نقوش اسلامی احداث شده و فضاهای موقت ارتباط جمعی نیز در آن تامین شده است.