12.4 C
شهر مقدس قم
۳۰ بهمن ۱۳۹۸
ورود / عضویت
اخبار سازمان ها

هزینه ۳۵ میلیون یورویی احداث هر کیلومتر مترو در شهر قم

معاون فنی و عمرانی شهرداری قم گفت: کارگران و مهندسان به صورت سه شیفت در پروژه متروی شهر قم کار می‌کنند، هزینه احداث هر کیلومتر از متروی این شهر ۳۵ میلیون یورو است.

به گزارش شهرنیوز، علیرضا قاری قرآن در بازدید هیأت اساتید دانشگاه‌های سوریه از پروژه متروی شهر قم با اشاره به وضعیت پروژه اظهار کرد: خط اول متروی شهر قم بیش از ۱۴ کیلومتر طول دارد و این خط دارای ۱۴ ایستگاه است که از منطقه قلعه کامکار شروع می‌شود و به مسجد مقدس جمکران منتهی خواهد شد.

معاون فنی و عمرانی شهرداری قم ادامه داد: اجرای خط اول متروی شهر قم در دو فاز است که فاز نخست آن از قلعه کامکار تا میدان شهید مطهری با ۶ ایستگاه است و اجرای این فاز تا سال آینده به اتمام می‌رسد و پس از آن به سراغ فاز دوم خط اول متروی شهر قم خواهیم رفت.

قاری قرآن افزود: حفاری خط اول متروی شهر قم با دستگاه تی بی ام صورت گرفت، این دستگاه ۱۰۰ متر طول دارد و کار حفاری را به صورت اتوماتیک انجام می‌دهد.

وی احداث متروی شهر قم را با استفاده از توان داخلی دانست و تصریح کرد: تمام پرسنل مشغول به کار در این پروژه ایرانی هستند که به صورت سه شیفت در پروژه کار می‌کنند، هزینه احداث هر کیلومتر از متروی شهر قم ۳۵ میلیون یورو است.

معاون فنی و عمرانی شهرداری قم ادامه داد: ایستگاه مترو در میدان شهید مطهری، ایستگاه مرکزی خط اول متروی قم است که در سه طبقه در حال احداث است، انتخاب این ایستگاه به عنوان ایستگاه مرکزی به دلیل قرار گرفتن در قلب شهر قم است.

قاری قرآن افزود: یکی از ویژگی‌های پروژه متروی شهر قم، قرار گرفتن یکی از ایستگاه‌های این پروژه در چند صد متری ایستگاه راه آهن این شهر است.

وی هدف از احداث مترو در شهر قم را تامین رفاه برای مردم این شهر دانست و خاطرنشان کرد: هدف شهرداری از احداث این پروژه انتفاع اقتصادی نیست، با توجه به جمعیت یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفری مردم شهر قم و حضور میلیون‌ها زائر به صورت سالیانه در این شهر، احداث مترو در شهر قم به لحاظ ترافیکی دارای توجیه است.