35.3 C
شهر مقدس قم
۲۲ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار اداره کل ارتباطات

رصد پدیده ماه‌گرفتگی و کارگاه عکاسی آسمان شب با مشارکت شهرداری قم

پدیده ماه‌گرفتگی جزئی از اواخر روز سه شنبه ۲۵ تیرماه تا اوایل روز چهارشنبه ۲۶ تیرماه در ایران قابل مشاهده است و برنامه رصد پدیده ماه‌گرفتگی با مشارکت شهرداری قم در مجموعه باغ مقابر گنبد سبز قم برگزار خواهد شد.

به گزارش شهرنیوز، با هدف ترویج نشاط اجتماعی، آشنایی شهروندان با علم نجوم و همچنین معرفی اماکن تاریخی و مذهبی قم، برنامه رصد پدیده ماه‌گرفتگی با مشارکت شهرداری قم در مجموعه باغ مقابر گنبد سبز قم برگزار خواهد شد.

اوج این خسوف در شهر قم به ۶۵ درصد خواهد رسید که برای رصد این پدیده نجومی و همچنین آشنایی علاقه مندان به علم نجوم این برنامه به صورت عمومی برگزار خواهد شد.

برنامه رصد این پدیده نجومی با استفاده از تلسکوپ‌های حرفه‌ای از ساعت ۲۳ روز سه شنبه ۲۵ تیرماه در مجموعه مقابر تاریخی  گنبد سبز قم آغاز و تا ساعت ۳ بامداد روز چهارشنبه ۲۶ تیرماه ادامه خواهد داشت.

پیش‌بینی می‌شود بیش از دو هزار نفر از اقشار مختلف شهروندان قمی در این رصد حضور یابند.

همچنین در حاشیه این برنامه، کارگاه فشرده عکاسی آسمان شب با حضور اساتید دانشگاه برای علاقه‌مندان برگزار می‌گردد که در این کارگاه دو ساعته سعی می‌شود تا علاقه‌مندان را با روش‌های عکاسی آسمان شب، تنظیمات دوربین و زاویه‌بندی کادرها آشنا شوند.

این رصد با همت انجمن مردم نهاد دیده بان آسمان قم و با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، اداره کل ورزش و جوانان و همچنین شهرداری قم برگزار می‌شود.

دیگر ویژه ‌برنامه‌های فرهنگ شهروندی ویژه حاضرین در این مراسم و خانواده‌ها نیز همزمان با اجرای این برنامه در مجموعه باغ مقابر گنبد سبز قم واقع در بلوار شهید روحانی برگزار خواهد شد.