24.3 C
شهر مقدس قم
۲۷ مهر ۱۳۹۸
ورود / عضویت
اخبار شورا

همه مسئولان باید ملزم به اعلام املاک و دارایی های خود شوند

عضو شورای اسلامی شهر قم گفت:در جهت جلوگیری از رانت و فساد، همه مسئولان باید ملزم به اعلام املاک و دارایی های خود شوند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید محمد آتش زر عضو شورای اسلامی شهر قم در یکصدمین جلسه رسمی و علنی شورای اسلامی شهر قم عنوان کرد: زمین در بسیاری از کشور ها یک کالای سرمایه ای نیست اما در این جا، قیمت زمین هر روز رو به افزایش است و این امر مشکلاتی را در تامین مسکن به ویژه برای جوانان به وجود آورده است.

عضو شورای اسلامی شهر قم افزود: برای کاهش تورم،باید زمین را از دایره سرمایه خارج کنیم، گاهی برخی از افراد با رانت و فروش میلیاردی زمین به سرمایه های هفتگی دست پیدا می کنند، از طرفی تعیین مالیات بر زمین های بلاتکلیف اهمیت زیادی در ثابت نگهداشتن قیمت زمین دارد.

آتش زر اظهار کرد: البته باید از سرمایه گذاری سالم و رونق سرمایه گذاری حمایت کرد هر چند غلبه برخی از تصمیمات ملی موجب رکود سرمایه گذاری در قم شده است.

وی بیان کرد: در جهت توسعه استان قم باید به سمت و سوی جذب سرمایه گذار و رفع موانع حرکت کنیم.

عضو شورای اسلامی شهر قم تاکید کرد: لازم است بسترهای کافی برای حضور سرمایه گذاری بخش خصوصی در قم فراهم شود و اجازه نداد سلیقه های شخصی و موانع،سرمایه گذاران را فراری دهد.

آتش زر بیان کرد: یکی از ظرفیت های مهم سرمایه گذاری در قم با توجه به وجود ۳۱۵ هکتار بافت فرسوده، توسعه ساخت و ساز و تامین مسکن است اما هم جواری بافت فرسوده با بافت های تاریخی و فقدان نگاه کارشناسی مانع از تحقق اهداف می شود.

وی اظهار کرد: پاره ای از تصمیمات مسئولان، فرصت های مهم سرمایه گذاری در هسته مرکزی شهر قم را از بین برده است و سرمایه گذاران نمی توانند در این بخش به سرمایه گذاری بپردازند.

عضو شورای اسلامی شهر قم زر در بخش دیگر یکی از راههای جلوگیری از فساد را نظارت برشمرد و گفت: قانون اعلام اموال مسئولان در کشور در سال ۹۱ تصویب و مصوبه آن ابلاغ شد قرار بود تا ۶ ماه این قانون اجرایی شود اما ۶ سال است این قانون مورد بی توجهی است.

آتش زر افزود: اگر این قانون به درستی اجرایی شود، عطش قدرت و رانت خواری را از برخی از مسئولان می‌گیرد، در این باره استاندار و معاونین و فرماندار و مدیران شهرداری و اعضای شورای اسلامی شهر نیز باید اموال خود را اعلام کنند.

وی بیان کرد: در جهت جلوگیری از رانت و فساد، همه مسئولان باید ملزم به اعلام املاک و دارایی‌های خود شوند، ضمن اینکه قوه قضائیه نیز بر روی این اعلام دارایی‌ها و صحت آن نظارت داشته باشد.