41 C
شهر مقدس قم
۱۷ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
برنامه ریزی و منابع انسانی

معاون شهردار: سرانه فرهنگی قم مطلوب نیست

معاون برنامه ریزی وسرمایه انسانی شهرداری قم، سرانه فرهنگی قم را بسیار نامطلوب دانست و گفت: به دلیل کمبود زیرساخت های فرهنگی ، کمترین شاخص های شهری قم بر اساس خروجی نرم افزار بازخورد راهبردی با ۳۴ درصد مربوط به مسائل اجتماعی و فرهنگی است.

محسن رنجبر روز دوشنبه در نود و هفتمین جلسه رسمی و علنی شورای اسلامی شهر قم در ساختمان شهید باکری، با اشاره به برنامه سند راهبردی ۱۴۱۴ شهرداری قم افزود:حمل و نقل و ترافیک؛ ایمنی و مدیریت بحران؛ اجتماعی و فرهنگی؛ معماری و شهرسازی، خدمات شهری و همچنین ارتقاء و توسعه مدیریت منابع و هوشمند سازی شهری مهمترین وظایف شهرداری است.

وی ایمنی و مدیریت بحران را دارای بالاترین و موضوع فرهنگی و اجتماعی را پایین ترین شاخص شهری قم تا پایان آذر ماه ۹۷ اعلام کرد و افزود: در حال حاضر سال سوم برنامه پنج ساله اول شهرداری بر اساس این سند راهبردی قرار داریم که بودجه سال ۹۸ بر این اساس تدوین شده است.
وی ادامه داد: قم از معدود شهرهایی است که از نظر تعداد ایستگاه های آتش نشانی به سطح استاندارد رسیده است اما بالاترین شاخص شهری قم بر اساس خروجی نرم افزار مدیریت شهری مربوط به مسائل ایمنی و مدیریت بحران است.

رنجبر با اشاره به آمار تلفات ناشی از تصادفات در قم افزود: تعداد تلفات ثبت شده تصادفات در این شهر به ازای هر ۱۰۰ هزار تن، ۱۸ تن اعلام شده،این در حالی است که میانگین تصادفات در کشور ۴ تن است که این آمار بالای تلفات تصادفات جای نگرانی دارد.

معاون شهرداری قم، با اشاره به خروجی نرم افزار بازخورد راهبردی عملکرد شهرداری قم گفت: بر اساس خروجی این نرم افزار، تا پایان آذر ماه ۹۷، ۵۰ درصد از هدف گذاری ها تعریف شده در این سند، محقق شده است.

رنجبر با بیان اینکه ۸۱۸ راهبرد و ۱۱ هدف اصلی در سند چشم انداز شهرداری قم تعریف شده است گفت: سیستم کنترل پروژه از پیشرفت ۶۸ درصد طرح های در دستور کار شهرداری قم تا پایان آذر ۹۷ را نشان می دهد.
معاون برنامه ریزی و سرمایه انسانی شهرداری قم، اظهار داشت: سامانه بازخورد راهبردی، امکان بررسی آخرین وضعیت طرح ها، اهدف و راهبردها سند چشم انداز ۱۴۱۴ قم را فراهم می کند که خروجی های این نرم افزار در مدیریت شهری قم می تواند کمک بسیاری کند.

رنجبر، ادامه داد: بر اساس بخشنامه جدید وزارت کشور، بودجه ۹۹ شهرداری ها باید از مدل سنتی به بودجه بر اساس عملکرد تغییر یابد که در بودجه سال آینده شهرداری قم این موضوع اعمال می شود.

رنجبر با اشاره به اقدام های صورت گرفته برای ارتقای فضای سبز شهری اظهار داشت: تعداد روزهای پاک قم تا پایان آذر ماه ۱۳۹۷، ۱۲۷ روز بوده، این در حالی است که هدف گذاری ما رسیدن به ۲۲۵ روز هوای پاک تا پایان سال ۱۴۰۰ است.

وی بیان کرد: قم تا انتهای آذر ۱۳۹۷، به ازای هر نفر ۴٫۶۳ مترمربع پارک درون شهری دارا بوده که این رقم در مقایسه با سایر کلانشهرها که ۶٫۸ مترمربع برای هر نفر است، به ۶۵ درصد از اهداف خود در این زمینه دست یافته است.

وی با بیان اینکه ۱۳۷ اقدام برای حفاظت و توسعه فضای سبز تعرف شده است گفت: تحقق پیشرفت فیزیکی طرح های از جمله احداث بوستان های مختلف در سطح شهر به صورت مستمر پایش و در سامانه ثبت می شود که این موضوع امکان پیگیری و بازخورد این طرح ها را ممکن می کند.

رنجبر، ادامه داد: بر اساس چشم انداز پنج ساله تعریف شده شهرداری قم تا سال ۱۴۰۰، تفکیک از مبدا زباله های شهری قم به ۳۰ درصد افزایش پیدا می کند.

وی اظهار داشت: ۳۸ درصد اهداف تعریف شده سند چشم انداز در حوزه روان، متعادل و سالم سازی عبور و مرور شهری تا پایان آذر ماه ۹۷ محقق شده است ضمن اینکه بستر سازی برای این موضوع بیش از ۷۰ درصد بوده است.

معاون برنامه ریزی و سرمایه انسانی شهرداری قم، گفت: ۲۸۰ اتوبوس از ۳۷۰ اتوبوس موجود قم تا پایان آذر ماه ۹۷ فرسوده بوده است که وضعیت این شهر در این زمینه بسیار ضعیف بوده است.
رنجبر ادامه داد: ۲ میلیون و ۵۲۷ هزار و ۹۵۸ سفر درون شهری در ماه در شهر قم ثبت شده است که این رقم ۴۷ درصد در مقایسه با کلانشهرهای دیگر است که باید نسبت به بررسی و مطالعات بیشتر در این زمینه توجه جدی تر شود تا استفاده از حمل و نقل عمومی در این شهر افزایش یابد.

وی اظهار داشت: بر اساس چشم انداز راهبردی ۱۴۱۴ شهرداری قم، می بایست تا آذرماه ۹۷، ۳٫۵ کیلومتر از خط یک متروی قم به بهره برداری می رسید که این موضوع به دلیل تحریم ها محقق نشد.
معاون برنامه ریزی و سرمایه انسانی شهرداری قم، افزود: تعداد ناوگان تاکسیرانی درون شهری قم پنج هزار و ۷۱۴ تاکسی است که به ازای هر نفر جمعیت ۴٫۵ تاکسی است که نسبت به سایر کلانشهرها از وضعیت بسیار خوبی برخوردار است.