30.4 C
شهر مقدس قم
۲۲ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
شهرسازی و معماری

نهاد توسعه محله دروازه ری قم آغاز به کار می کند

شناسایی ظرفیت های مادی و معنوی با رویکرد ایرانی اسلامی، با هدف ارتقای کیفی و محیطی محلات، مهمترین کارکرد نهاد توسعه محله به شمار می رود.

به گزارش شهر نیوز: معاون شهرسازی و معماری شهرداری قم با بیان آغاز طرح تاسیس و راه اندازی نهاد توسعه محله دروازه ری شهر قم در سال گذشته، از شهرداری به عنوان محور اقدامات اجرایی در این طرح یاد کرد و افزود: شهرداری قم به عنوان محور اقدامات اجرایی در سطح شهر و به عنوان اصلی ترین مرجع مدیریت شهری تعامل موثری با نهاد توسعه محله دروازه ری که هم اکنون در محله فعال هستند دارد تا در افق چشم انداز شهر مقدس قم شاهد محله ای سرزنده و سلامت در قالب حیات طیبه باشیم.

جانقربان شناخت و معرفی سرمایه ها و پتانسیل های مادی و معنوی که در محله وجود دارد را از وظایف نهاد توسعه محله عنوان کرد و گفت : این نهاد وظیفه اش بسیج نیروهای مردمی محله در وهله نخست و سپس نیروهای دولتی است تا با مشارکت ساکنین و به کارگیری ظرفیت های محله، دست در دست هم محله را به مکانی بهتر برای زندگی ساکنین تبدیل کنند.

وی افزود: نقش شهرداری در هماهنگی برنامه‌های اجرایی بازآفرینی و مدیریت شهری این نهاد، جلسات هم اندیشی با مشاورین این طرح به منظور تعامل هر چه بیشتر به صورت مستمر برگزار می شود.

تعیین و چهارچوب بندی وظایف ارگان های مختلف در مدیریت شهر، باز آفرینی و احیای آثار تاریخی و دارای ارزش معماری، بستر سازی و شناسایی ویژگی های اجتماعی ، هویتی و اقتصادی محله ، ایجاد و افزایش اعتماد اجتماعی، به‌کارگیری ظرفیت و مشارکت مردمی در مدیریت و تصمیم سازی محله، ایجاد اتقاق فکر از دیگر اهداف این طرح بیان شده است.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری قم افزود: حوزه فرهنگی، بحث زنان، مهارتهای خانگی، تامین مالی، مهارتهای پایه و زنان بدسرپرست در این نهاد مورد توجه است.

نهاد توسعه محله در محله دروازه ری به عنوان اولین گام در اجرای این طرح در شهر قم عملیاتی شده و قرار است در محلات بیشتری این طرح به اجرا درآید.