35.4 C
شهر مقدس قم
۱۸ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار شورا

لایحه مالیات بر ارزش افزوده منابع مالی و استقلال شهرداری ها را تهدید می کند

سخنگوی شورای اسلامی شهر قم گفت: لایحه مالیات بر ارزش افزوده منابع مالی و استقلال شهرداری ها را تهدید می کند.

لایحه مالیات بر ارزش افزوده که این روزها صدای شهرداری ها و اعضای شوراهای اسلامی شهر ها را در آورده همچنان در کمیسیون های تخصصی مجلس در حال بررسی است و مشخص نیست که چه زمانی در صحن علنی مجلس مورد بحث و رای گیری قرار خواهد گرفت.

به اعتقاد مخالفان این طرح در صورت تصویب این لایحه اختیار اخذ عوارض که تأمین‌کننده بخشی از منابع شهرداری‌ها است، تحت شعاع قرار می‌گیرد و با این اقدام شهرداری‌ها به نوعی دولتی می شوند.
حسین اسلامی با بیان این که لایحه ای مالیات بر ارزش افزوده شهرداری ها را دولتی می کند، اظهار داشت: زمانی که عوارض عنوان مالیات به خود می گیرد به این معنی است که تمامی مبالغ باید متمرکز به حساب خزانه واریز شود.
وی ادامه داد: در این میان بخشی که حق شهرداری ها است باید شهرداری ها در یک فرایند کاری و بروکراسی اداری دوباره از دولت مطالبه کنند یک روند طولانی تخصیص و اعتبار دارد که خود این کار بسیار زمان بر است.
اسلامی تصریح کرد: شهرداری ها هم اکنون این مبالغ را در قالب عوارض از شهروندان به صورت مستقیم دریافت می کنند.

وی افزود: در صورت نهایی شدن این لایحه و تصویب در مجلس شهرداری ها برای هزینه کرد خودشان باید همواره منتظر مبالغی باشند که دولت از خزانه واریز می کند.

سخنگوی شورای اسلامی شهر قم ابراز داشت: اعضای شورای اسلامی شهر قم نیز در این زمینه رایزنی هایی را داشته و نظرات و انتقادات اعضای شورا به اطلاع آقای امیرآبادی نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی رسید تا ایشان از حق قانونی شهرداری ها دفاع کنند.

وی افزود: تصویب این لایحه تهدید جدی است برای شهرداری ها و قطعا منابع مالی شهرداری ها را با مشکلات اساسی روبرو می کند.