26.7 C
شهر مقدس قم
۲۷ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
شهرسازی و معماری

لزوم‌ ایمن‌سازی پاساژها و اماکن قدیمی شهر قم

معاون شهرسازی و معماری شهرداری قم گفت: بیش از ۴۰ ساختمان و اماکن قدیمی در قم شناخته شده که به صورت جدی نیازمند سیستم‌های ایمنی جهت جلوگیری از آتش سوزی و گسترش آتش سوزی هستند.

به گزارش شهرنیوز، غلامرضا جانقربان در دومین جلسه ستاد مدیریت بحران شهرداری قم با اشاره به خطراتی که در کمین ساختمان‌های فرسوده شهر قم است، گفت: بعد از واقعه ساختمان پلاسکو همه دستگاه‌ها در نقاط مختلف کشور به تکاپو افتادند تا از اتفاق مشابه جلوگیری کنند.

وی افزود: معاونت شهرسازی و معماری با همکاری معاونت خدمات شهری شهرداری قم نیز به سراغ قوانین مربوطه رفتند، سپس وظایف تمام بخش‌ها مشخص شد موضوعاتی را به دادستانی ارائه دادیم و جلساتی در دادستانی شکل گرفت، دادستانی با اصناف مکاتبه کرد و کارهایی بر اساس وظایف محوله صورت پذیرفت.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری قم با اشاره به این نکته که وظیفه شهرداری بیرون از اماکن تجاری است یادآور شد: وظیفه شهرداری نسبت به درون اماکن صرفاً نظارت است، مکان‌هایی که قدیمی هستند به نوعی طبق آیین نامه‌های قدیم بنا شدند و در آن‌ زمان بحث اعلام حریق و نوع سیم کشی‌ها چندان مطرح نبود اما امروزه مکانیزم های ایمنی و طراحی به صورت دقیق هم از جانب شهرداری و هم سازمان نظام مهندسی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

جانقربان تصریح کرد: در دو فرایند سنگین صدور پروانه و صدور پایان کار به لحاظ اهمیت موضوع ایمنی، سازمان آتش نشانی یکی از پهنه‌های مهم این دو مسیر محسوب می‌شود تا از کوچک‌ترین خطر احتمالی جلوگیری کند.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری قم خاطرنشان کرد: بیش از ۴۰ ساختمان و اماکن قدیمی در قم شناخته شده که به صورت جدی نیازمند سیستم‌های ایمنی جهت جلوگیری از آتش سوزی و گسترش آتش سوزی هستند، در این زمینه منطقه هفت را پایلوت قرار دادیم که اشکالات آن‌ها استخراج و به دادستانی ارجاع داده شد.

وی تاکید کرد: شهرداری این ‌اجازه را ندارد تا از پول بیت المال برای پاساژهایی که شخصی و خصوصی هستند هزینه کند، با این وجود به خاطر به حداقل رساندن خطرات احتمالی پاساژهای قدیمی، شهرداری کارهایی را انجام می‌دهد .