25.3 C
شهر مقدس قم
۲۸ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
شهرسازی و معماری

برگزاری اولین جلسه تدوین سند شناسایی و گونه بندی محلات شهر قم/پیگیری توسعه اجتماعات و توزیع عادلانه خدمات اساسی در محلات

معاون شهرسازی و معماری شهرداری قم از برگزاری اولین جلسه تدوین سند شناسایی و گونه بندی محلات شهر قم با حضور جمعی از نمایندگان نهادهای مدیریت شهری خبر داد.

به گزارش شهر نیوز: اولین جلسه تدوین سند شناسایی و گونه بندی محلات شهر قم با حضور جمعی از نهادهای مدیریت شهری در محل سالن جلسات حوزه معاونت شهرسازی و معماری شهرداری قم برگزار شد.

غلامرضا جانقربان، پایه ریزی واحد برنامه ریزی بر اساس محله به منظور توسعه اجتماعات محلی و توزیع عادلانه خدمات اساسی در محلات شهر را مهمترین هدف برگزاری این نشست عنوان کرد.

وی گفت: محلات شهری از دیرباز به مثابه قلمرویی کالبدی اجتماعی، از نقش بسزایی در شکل دهی به سازمان فضایی شهر، حیات اجتماعی و روابط و مناسبات میان افراد برخوردار بوده­ اند. اما این رویکرد رفته رفته مضمحل شده است و نتیجه اش کاهش سرمایه های اجتماعی ساکنین یک شهر خواهد بود که نقش مهمی  در سلامت روحی، روانی و اجتماعی و همچنین امنیت شهروندان یک محله ایفا می کند.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری قم افزود: چنین به نظر می­ رسد که احیاء مجدد مفهوم محله، با در نظر گرفتن ملاحظات اقتصادی، اجتماعی و سیاسی زندگی معاصر، ضمن شکل بخشیدن به واحد مبنایی برنامه ­ریزی شهری، می ­تواند نقش بسزایی را در توسعه پایدار شهر قم عهده ­دار باشد.

در پایان این جلسه خاطر نشان شد: با تدوین این سند، شهروندان هر محله از خدمات شهری در فاصله ای نزدیک به محل سکونتشان بهره مند خواهند شد و این امکان برای مدیریت شهری به وجود می آید که تا با کمک و نظر ساکنین و مشارکت آنها، به برنامه ریزی برای آینده محله بپردازد. موضوعی که معمولا در تهیه طرح های شهری مغفول مانده است.