34.1 C
شهر مقدس قم
۲۸ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار شورا

تمام ظرفیت مدیریتی قم برای جشن نیمه شعبال وارد میدان شد

رئیس شورای اسلامی شهر قم گفت: نیمه شعبان برای مدیریت قم ایام پر کاری است که برای برگزاری هرچه باشکوه تر جشن های این ایام، تمام توان مجموعه مدیریت شهری وارد میدان شد.

عبدالله جلالی در نود و دومین جلسه رسمی و علنی شورای اسلامی شهر قم با تقدیر از عوامل برگزاری جشن های باشکوه نیمه شعبان در قم به ویژه مسجد مقدس جمکران افزود: حضور گسترده مردم از سراسر کشور در این مکان مقدس و خدمت به زائران مهدوی از ایران و کشورهای مختلف برای مدیریت شهری قم توفیقی بزرگ است.

وی افزود: حضور چشم گیر مردم و جوانان در برگزاری باشکوه جشن های نیمه شعبان و برپایی ایستگاه های صلواتی برای خدمت به زائران بسیار ارزشمند است که باید از این ظرفیت های مردمی برای ارتقای خدمت رسانی به زائران نهایت استفاده شود.

وی در ادامه با تاکید بر لزوم فرهنگ سازی استفاده شهروندان از کارت برای استفاده از اتوبوس و مینی بوس در سطح شهر گفت: باید با ایجاد زیرساخت ها لازم و تامین کارتهای مورد نیاز در شهر، زمینه برای ترویج این موضوع در قم ایجاد شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به لزوم استفاده از ظرفیت جوانان در مدیریت شهری قم گفت: باید برای توسعه شهری در بخش های مختلف ورزشی، علمی، عمرانی و مدیریتی بستر لازم برای نقش آفرینی جوانان فراهم شود.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر قم نیز با بیان اینکه ثبت ملی جشن های نیمه شعبان به عنوان یک طرح در دستور مدیران استان قرار گرفته است، گفت: در صورت ثبت ملی این جشن ها، برای برگزاری جشن نیمه شعبان بودجه های ملی تخصیص داده می شود.

حسن مالکی نژاد گفت: هزینه های انجام شده در این ایام مستندسازی و برای تصمیم گیری به مسئولان عالی رتبه کشور ارسال شده است.

وی در ادامه با اشاره به حضور جهادی جوانان قم در مناطق سیل زده گفت: ظرفیت های حقوقی و حقیقی کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر قم در اختیار جوانان و در راستای استفاده از ظرفیت آنها قرار دارد.
لایحه اخذ مجوز افزایش نرخ اتوبوس و مینی بوس های سازمان اتوبوسرانی در خطوط سطح شهر در سال ۱۳۹۸ با افزایش میانگین ۱۹ درصدی از جمله لوایحی بود که در شورای اسلامی شهر قم مورد بررسی قرار گرفت که در نهایت اعضای این شورا به ارسال این لایحه به کمیسیون تلفیق رای دادند.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری قم با اشاره به لایحه اخذ مجوز افزایش نرخ اتوبوس و مینی بوس های سازمان اتوبوسرانی در خطوط سطح شهر در سال ۹۸ اظهار داشت: هزینه های سرویس و نگهداری، تعمیرات و بیمه و نیز در نظر گرفتن افزایش ۲۰ درصد تورم نسبت به سال ۹۷ برای سال جاری شاخص های تعیین نرخ بلیت اتوبوس و مینی بوس درون شهری در سال جاری است.

عباس ذاکریان، هزینه حمل هر مسافر توسط اتوبوس در قم را یک هزار و ۶۶۶ تومان اعلام کرد و گفت: یک سوم این هزینه را مردم، یک سوم را شهرداری و یک سوم را باید دولت پرداخت کند.

وی ادامه داد: میانگین افزایش نرخ اتوبوس و مینی بوس های سازمان اتوبوسرانی در خطوط سطح شهر در سال ۱۳۹۸حدود ۱۹ درصد خواهد بود.

ذاکریان اظهار داشت: به منظور نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی قم، ۲۳ دستگاه اتوبوس با قیمت هر دستگاه ۷ میلیارد ریال خریداری و وارد قم شده و در هفته های گذشته نیز قرارداد خرید ۱۰۴ دستگاه اتوبوس با هزینه هر دستگاه ۱۳ میلیارد ریال نهایی شده است که ۴۰ دستگاه آن در روزهای پایانی سال ۹۷ وارد قم شد و ۱۴ دستگاه اتوبوس جدید نیز تا هفته آینده وارد قم می شود.