31.9 C
شهر مقدس قم
۲۴ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
خدمات شهری

آماده سازی اسکان اضطراری در صورت بارندگی در ایام نیمه شعبان

مدیر کل هماهنگی و نظارت بر خدمات شهری شهرداری قم بیان کرد: باتوجه به پیش بینی سازمان هواشناسی مبنی بر بارندگی در ایام نیمه شعبان، سوله های ورزشی و اسکان های اضطراری مهیا شده است.

سید محسن میرهادی امروز در نشست خبری که در سالن جلسات شهرداری قم برگزار شد، گفت: تامین ایمنی و امداد رسانی، ارتقاء نظم و انضباط شهری، اطلاع رسانی صحیح و مطلوب، کنترل شرایط ترافیکی، تامین مایحتاج ضروری زائرین، زیباسازی و اسکان زائرین از خدماتی  است که برای ارائه آن از چند روز گذشته در شهرداری قم برنامه ریزی شده ست.

وی افزود: به جهت اینکه برگزاری مراسم نیمه شعبان به صورت تخصصی و به نحو مطلوب انجام شود، کار ها در قالب ۱۰ کمیته، شامل کمیته ایمنی و امداد، حمل و نقل عمومی، اطلاع رسانی، اجرایی، نظارت آمار و ارزیابی، انتظامی، تامین ارزاق و مایحتاج مردم، اسکان، فرهنگی و زیبا سازی انجام خواهد شد.

مدیر کل هماهنگی و نظارت بر خدمات شهری شهرداری قم عنوان کرد: کمیته اجرایی نیمه شعبان، ستادهای مناطق هشتگانه قم هستند که مسئولیت مدیریت پارکینگ ها و پارکسوارها را برعهده دارند و سطح شهر را به صورت ویژه در این ایام مدیریت و نظارت خواهند کرد.

میرهادی با اشاره به اینکه ۵ پایگاه اطلاع رسانی وظیفه راهنمایی و ارائه خدمات در این زمینه را در ایام نیمه شعبان برعهده دارند، گفت: نقشه های دقیقی از موقعیت جغرافیایی پارکینگ ها و پارکسوارها در سطح شهر و به ویژه اطراف مسجد مقدس جمکران در این پایگاه ها به مردم ارائه می شود، تا زائرین پس از ورود به شهر از موقعیت های مهمی همچون پارکینگ ها اطلاع پیدا کنند.

 مدیر کل هماهنگی و نظارت بر خدمات شهری شهرداری قم با بیان اینکه ۱۶ پارکینگ و پارکسوار در ایام نیمه شعبان در قم، آماده شده است، افزود: نزدیک به ۲۰۰ هکتار پارکینگ مهیای خدمات رسانی به زائرین است که این پارکینگ ها گنجایش ۴ هزار دستگاه اتوبوس و ۴۵ هزار دستگاه سواری را دارد.

میرهادی  گفت: امسال در میدان ولیعصر(عج)  باتوجه به اینکه پروژه در حال انجام است، مسیر های منتهی به مسجد جمکران در قالب ۵ مسیر، طراحی و آماده شده است که  مسیر شماره ۱ شامل جاده قدیم اصفهان به قم، بلوار غدیر، بلوار قاضی خرم آبادی و نهایتا جمکران می شود.

وی در رابطه با دیگر مسیرهای منتهی به مسجد جمکران بیان کرد: مسیر شماره ۲ نیز، جاده سلفچگان به قم، خیابان بیمارستان امام رضا(ع)، بلوار قاضی خرم آبادی و در نهایت مسجد جمکران را در برمی گیرد، هم چنین مسیر شماره ۳ شامل بزرگراه جعفریه به قم، کمربندی امام علی(ع)، میدان ولیعصر(عج)، میدان بقیه الله(عج) و جمکران می شود.

میرهادی ادامه داد: مسیر شماره ۴ شامل آزاد راه تهران به قم، اتوبان امیر کبیر، ایستگاه قطار محمدیه، شهرک لبن، بزرگراه خلیج فارس و نهایتا به جمکران ختم می شود، آخرین مسیر نیز اتوبان کاشان، ایستگاه قطار محمدیه، شهرک لبن، اتوبان خلیج فارس و در نهایت مسجد جمکران را شامل می شود.

مدیر کل هماهنگی و نظارت بر خدمات شهری شهرداری قم عنوان کرد: آماده سازی خودرو های جمع آوری پسماند، آماده باش نیروهای امدادی و ایمنی، آماده سازی ۱هزار و ۴۶۸ چشمه سرویس بهداشتی که ۳۳۲ چشمه آن در اطراف مسجد جمکران استقرار یافته است، از دیگر امکاناتی است که  جهت رفاه حال زائران انجام شده است.

میرهادی اظهار کرد: در زمینه زیبا سازی فضای شهری و آذین بندی نیز، امسال به صورت یکپارچه، نصب پرچم های رنگی و نورپردازی ها در سطح شهر و به ویژه میدان های اطراف مسجد جمکران انجام شده است.

مدیر کل هماهنگی و نظارت بر خدمات شهری شهرداری قم گفت: نزدیک به ۳ هزار نفر از پرسنل خدمات شهری، ترافیکی و فضای سبز در ایام نیمه شعبان و در دوشیفت ۱۲ ساعته آماده خدمات رسانی مستمر هستند.

میرهادی با تاکید براینکه تعداد ۲۹۰ دستگاه ماشین آلات مکانیزه برای جمع آوری پسماندهای شهری نیز به کارگرفته شده است، افزود: پاکسازی پارکینک ها و پارکسوارها و روشنایی نیز از موضوعات مهمی است که امسال در حال پیگیری جدی است.

 وی اظهار کرد: تا هم اکنون ۱۳۸ ایستگاه صلواتی مجوز برقراری ایستگاه و ارائه خدمات را کسب کرده اند که در بلوار پیامبر اعظم(ص) و اطراف مسجد مقدس جمکران مستقر می شوند، تمامی این ایستگاه موظف به اجرای قوانینی هستند که توسط سازمان های مربوطه به اطلاع آن ها رسیده است.

 مدیر کل هماهنگی و نظارت بر خدمات شهری شهرداری قم با بیان اینکه نزدیک به ۷ هزار نسخه کارت های رنگی برای پارکینگ ها و پارکسوار ها پیش بینی شده است، گفت: شناسایی پارکینگ ها و مسیریابی خودرو ها با استفاده از این کارت ها آسان تر می شود، در این راستا همچنین تابلوهایی به شکل بنر در اطراف پارکینگ ها و در سطح شهر، جهت مسیریابی درست زائرین نصب شده است.

 وی اظهار کرد: ۱۸ نقطه نیز جهت تامین مایحتاج زائرین از جمله نان، آب، یخ و … در مسجد جمکران و  محدوده اطراف آن، آماده خدمات رسانی بوده و اقلام مورد نیاز زائرین را تامین می کنند، این ایستگاه های مستقر، با تخفیف ویژه و با استفاده از نرخ مصوب ارائه خدمات خواهند کرد.

 میرهای بیان کرد: باتوجه به پیش بینی سازمان هواشناسی مبنی بر بارندگی در ایام نیمه شعبان، سوله های ورزشی و اسکان های اضطراری نیز مهیا شده است، در صورتی که وضعیت جوی آرام و بدون بارندگی داشته باشیم، بوستان های سطح شهر همچون بوستان غدیر و امام رضا(ع) محل های مجازی هستند که برای نصب چادر زائرین آماده هستند.