لینک خبر: https://www.qom.ir/?p=21664 ناریخ خبر: ۲۸ فروردین ۱۳۹۸

اتوبوسرانی زائران نیمه شعبان را به‌صورت رایگان به مسجد مقدس جمکران منتقل می‌کند

معاون شهردار قم گفت: ۲۳۰ دستگاه اتوبوس رایگان برای انتقال زائران به مسجد مقدس جمکران از ۸ نقطه مختلف شهری در نظر گرفته‌شده است

سید امیر سامع ظهر امروز در نشست خبری که در سالن جلسات شهرداری برگزار شد، اظهار داشت: اگر مشارکت مردمی در تمام‌کارها رخنه کند، ثمره و نتیجه‌ای که از آن حاصل می‌شود بسیار مطلوب‌تر می‌شود.
وی جایگاه ویژه شهر قم در مناسبت‌های ملی و مذهبی را مورد توجه قرار داد و افزود: تمام فعالیت‌هایی که در قم انجام می‌شود بعد بین‌المللی داشته و در عرصه جهانی به آن توجه می‌شود.
معاون خدمات شهری شهرداری قم گفت: تأمین ایمنی و امدادرسانی، حمل‌ونقل عمومی، کنترل و تسهیل امور ترافیکی، اطلاع‌رسانی و راهنمایی زائران، ارتقا نظام و انضباط شهری، تأمین مایحتاج زائران، بهبود سیما و منظر شهری، اسکان زائران و ارزیابی عملکرد و نظرسنجی فعالیت‌ها، مهم‌ترین محورهای فعالیت‌های شهرداری قم در نیمه شعبان است.
سامع خاطرنشان کرد: ۵ نقطه برای استراحت و اسکان زائران نیمه شعبان در قم در نظر گرفته‌شده است، ترافیک و کنترل شهر قم در نیمه شعبان از ورروی‌های قم آغازشده و تلاش می‌شود ترافیک در محورهای مختلف شهری توزیع شود. ۱۰ کمیته برای برگزاری جشن‌های نیمه شعبان در شهرداری تشکیل‌شده است.
وی ابراز کرد: با توجه به مشکل کمبود پارکینگ در مسجد مقدس جمکران باید، ۲۰۰ هکتار زمین کشاورزی که به‌عنوان پارکینگ موقت مورداستفاده قرار می‌گیرد قبل از این قیمت منطقه‌ای آن با افزایش شدید همراه شود، تملک شده و به پارکینگ دائمی تبدیل شود.
معاون خدمات شهری شهرداری قم عنوان کرد: از امسال قسمت تندرو بلوار حرم تا حرم به پیاده‌روی زائران اختصاص پیداکرده و به همین دلیل امکان تردد خودروهای شخصی به مدت ۲۴ ساعت مسدود می‌شود.
سامع اضافه کرد: باند برگشت بلوار پیامبر اعظم(ص) نیز به خودروهای امدادی و خدماتی اختصاص پیدا خواهد کرد، امسال ۸ خط اتوبوس رایگان درون‌شهری برای جابه‌جایی مسافران و زائران اختصاص پیداکرده است.
وی تدابیر شهرداری در کنترل ترافیک و کاهش تردد خودروهای سواری را مورداشاره قرار داد و اضافه کرد: پیاده‌روی نیمه شعبان از ساعت ۱۴ روز شنبه ۳۱ فروردین همزمان با نیمه شعبان آغاز می‌شود، ۲۳۰ دستگاه اتوبوس رایگان برای انتقال زائران به مسجد مقدس جمکران از ۸ نقطه مختلف شهری در نظر گرفته‌شده است.
معاون خدمات شهری شهرداری قم ادامه داد:برای جمع‌آوری سد معبر، متکدیان، نظم و انضباط شهری و جلوگیری از نصب چادرهای مسافرتی در مکان‌های غیرمجاز برنامه‌ریزی ویژه‌ای صورت گرفته است. طرح جمع‌آوری دست‌فروشان و ایجاد زیرساخت و مکانی مناسب برای فعالیت این افراد در نیمه شعبان امسال پیش‌بینی‌شده است.
سامع افزود: طراحی دیوارنگاره‌های جدید در ورودی‌های قبل از میدان آل یاسین و ترمیم دیوارنگاره‌های قبلی از برنامه‌های دیگر شهرداری قم در مبحث سیما و منظر شهری در نیمه شعبان است.
معاون خدمات شهری شهرداری قم تأکید کرد: روشنایی پارکینگ‌ها با تعاملات صورت گرفته با اداره برق تأمین‌شده و مشکلی ازنظر ایمنی بخشی از مشکلات احتمالی پارکینگ‌ها برطرف شده است، کمبود روشنایی با افزایش ناامنی در ۲۰۰ هکتار پارکینگ موقت رابطه مستقیم دارد.
وی با تأکید بر ممنوعیت و مسدود شدن بلوار پیامبر اعظم(ص) در روز نیمه شعبان گفت: از روز شنبه ۳۱ فروردین به مدت ۲۴ ساعت امکان تردد کلیه وسایل شخصی در بلوار پیامبر اعظم ممنوع شده و این محور صرفاً به پیاده‌روی زائران و تردد خودروهای امدادی و اتوبوس‌های درون‌شهری اختصاص پیدا می‌کند.