21.4 C
شهر مقدس قم
۳۱ مرداد ۱۳۹۸
ورود / عضویت
خدمات شهری واجتماعی

راه‌اندازی ایستگاه‌های صلواتی با مشارکت زائرینی از داخل و خارج کشور

معاون خدمات شهری و امور اجتماعی شهردار قم از راه‌اندازی ایستگاه‌های صلواتی با مشارکت زائرینی از داخل و خارج کشور در ایام نیمه شعبان خبر داد.

به گزارش شهرنیوز، سید امیر سامع در دیدار شهردار و مدیران شهرداری با آیت‌الله یزدی رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، به برنامه‌ریزی‌های نوروزی شهرداری اشاره کرد و گفت: در حوزه نظم و انضباط، زیباسازی، نظافت شهری، فضای سبز و غیره اقداماتی گسترده را در نوروز داشتیم.

وی با تاکید بر اینکه در گذشته در تمام نقاط شهر نصب چادر انجام می‌شد افزود: در سال‌های اخیر برنامه‌ریزی شد تا خدمات شهری برای استراحت نوروزی زائرین محدود شود و امسال به پنج نقطه رسیدیم که اگر زائری قصد حضور در استراحتگاه‌ها دارد به این مکان‌ها مراجعه کنند.

معاون شهردار قم به آماده‌سازی بوستان فدک، غدیر، امام رضا، نیایش، مهدی و غیره برای خدمت‌رسانی نوروزی به زائرین اشاره کرد و گفت: تمام امکانات مورد نیاز زائرین و خانواده‌ها از جمله سرویس بهداشتی، نمازخانه، حمام، خدمات فرهنگی و غیره در این بوستان‌ها فراهم شد.

وی اقامه نماز جماعت در ۱۱ بوستان شهر را مورد توجه قرار داد و گفت: ۲۱ سالن ورزشی را در زمان بارش‌ها آماده سازی کردیم و زائرین به سمت آنها هدایت شدند تا مشکل خدماتی برای زائرین به وجود نیاید.

سامع با اشاره به استفاده از پروژه شهید کاظمی به عنوان پارکینگ گفت: این پارکینگ برای استقرار بیش از هزار و ۳۰۰ خودرو آماده شد تا کمک شایانی به تامین پارکینگ شهر باشد.

وی با اشاره به بارش شدید باران گفت: پیش‌بینی‌هایی برای آمادگی در زمان بحران داشتیم و در مرحله اول ۵۰ میلیمتر داشتیم در حالی که در کل سال ۹۶ بالغ بر ۵۰ میلیمتر بارندگی صورت گرفت، در این مرحله با توجه به تمهیدات مشکلی نداشتیم اما در مرحله دوم سیلابی با دبی ۸۰ مترمکعب در ثانیه وارد شهر قم شد و در برخی فضاها تا دو متر آب‌گرفتگی داشتیم و چون رودخانه تخلیه شده بود خسارت جانی نداشتیم.

سامع اضافه کرد: پس از بارندگی هم به سرعت رودخانه آماده‌سازی شد و در اختیار مردم قرار گرفت؛ البته خساراتی به فضای سبز، آسفالت و امکانات بلوار زائر وارد شد و به دنبال اصلاح آنها با توجه به مسائل مدیریت بحران هستیم.

وی با اشاره به اقدامات شهرداری در آستانه نیمه شعبان تصریح کرد: بیش از ۲۰۰ هکتار پارکینگ در اطراف مسجد مقدس جمکران آماده‌سازی و تسطیح شده است؛ هشت منطقه شهرداری هم در پیرامون مسجد ستاد اطلاع‌رسانی و خدمات رسانی دارند و امکاناتی چون سرویس بهداشتی و نمازخانه پیش‌بینی شده است.

سامع اضافه کرد: نقشه‌ها و کارت‌های رنگی برای اطلاع‌رسانی به زائرین آماده شده تا مشکلی نداشته باشیم.

وی با تاکید بر اینکه سال گذشته از پنج نقطه شهر مردم با اتوبوس به جمکران منتقل می‌شدند افزود: امسال این امکانات به هشت خط با ظرفیت ۲۰۰ دستگاه اتوبوس افزایش یافته است و بلوار پیامبر اعظم(ص) نیز مسدود خواهد بود و اختصاص به پیاده‌روی عظیم مردمی دارد.

سامع گفت: ایستگاه‌های صلواتی همچون سال گذشته در بلوار پیامبر اعظم(ص)و بلوار ظهور خدمت‌رسانی خواهند داشت و این ایستگاه‌ها از طرف زائرینی از شهرها و کشورهای مختلف تشکیل خواهد شد.