35.9 C
شهر مقدس قم
۲۳ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار شهردار

تاب‌آوری شهر قم در برابر بارش باران باید به بالای ۲۰ ساعت برسد

شهردار قم گفت: باید در بخش آب‌های سطحی در شهر کار کنیم و تاب‌آوری شهر در برابر بارندگی شدید را افزایش دهیم که فعلا در حدود ۶ ساعت است و باید به بالای ۲۰ ساعت برسد.

به گزارش شهرنیوز، دکتر سید مرتضی سقائیان‌نژاد در دیدار آیت‌الله یزدی رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، با اشاره به اقدامات نوروزی شهرداری اظهار کرد: امسال بارندگی با روند خدمات رسانی نوروزی همراه شد و به همین خاطر تدابیر ویژه‌ای برای خدمات رسانی به مردم در نظر گرفتیم.

وی با اشاره به حضور بیش از ۳ میلیون زائر در ایام نوروز در قم اظهار کرد: به دنبال این هستیم که امکانات ویژه خدمات رسانی را برای زائرین در این ایام آماده کنیم.

شهردار قم با تاکید بر اینکه سال گذشته را شهرداری قم با تمام مشکلات با بودجه ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومانی پشت سر گذاشت اظهار کرد: بالغ بر ۹۶ درصد تحقق این بودجه صورت گرفت و این نشان‌دهنده تحقق برنامه‌ها است.

وی با اشاره به انسجام و همکاری مدیران و مسوولان در شهر قم گفت: شهرداری برنامه و خط‌کش راه با عنوان قم ۱۴۰۰ دارد و به دنبال این هستیم که برنامه قم ۱۴۰۵ را هم تدوین کنیم که همه این‌ها ذیل چشم‌انداز ۱۴۱۴ است.

سقائیان‌نژاد یکی از نگرانی‌های مدیریت شهری را ناوگان حمل و نقل عمومی دانست و افزود: ناوگان اتوبوسرانی شهر بسیار فرسوده است و بیش از ۱۰ سال از خدمات‌رسانی آنها می‌گذرد به همین خاطر تدبیر کردیم و ۷۳ دستگاه اتوبوس خریداری شد و شب عید نیز  قرارداد ۱۰۴ دستگاه اتوبوس منعقد شد و ۴۰ دستگاه وارد شهر شد و ۱۲۰ دستگاه از اتوبوس‌های قبلی هم اورهال خواهد شد که مجموع این امکانات حمل و نقل عمومی را بهبود خواهد بخشید.

وی یکی از حرکت‌های خیلی خوب شهرداری را در خصوص پردیسان دانست و گفت: بلوار آیت‌الله بروجردی سال گذشته احداث شد و خط سریع‌السیر این مسیر راه‌اندازی شده که دسترسی به شهر و بالعکس بسیار تسهیل شده است.

سقائیان‌نژاد توسعه فضای سبز، توزیع گسترده آسفالت در شهر، توسعه شبکه کانال‌های سطحی و غیره را از دیگر اقدامات مدیریت شهری دانست و افزود: پارک هزار هکتاری شهر قم هم از میدان مفید تا کوه خضر و دو برادران در حال احداث است؛ پنج پیمانکار به طور جد در این بوستان فعال هستند و امیدواریم طی سه چهارسال آینده آماده سازی شود و یک ظرفیت ویژه برای قم باشد.

وی با بیان اینکه قرار بود قطار شهری تا پایان سال ۹۷ افتتاح شود گفت: به دلیل مباحث ارزی در تامین امکانات سیستمی مترو به مشکل خوردیم و به دنبال این هستیم که امسال مشکل حل شده و مترو در اختیار مردم قرار گیرد.

شهردار قم با اشاره به مستندسازی چالش‌های سیلاب در  قم گفت: باید در بخش آب‌های سطحی در شهر کار کنیم و تاب‌آوری شهر در برابر بارندگی شدید را افزایش دهیم که فعلا در حدود ۶ ساعت است و باید به بالای ۲۰ ساعت برسد.

وی با بیان اینکه در سیلاب اخیر نزدیک به ۱۲ میلیارد تومان به بلوار زائر وارد شد گفت: با این وجود این، بارندگی اخیر ۱۰‌ها برابر آورده برای شهر قم داشته است.