13.8 C
شهر مقدس قم
۲ اسفند ۱۳۹۸
ورود / عضویت
خدمات شهری

سیل ۱۱۶ میلیارد ریال به قم خسارت زد

معاون خدمات شهری شهرداری قم گفت: بر اساس برآوردهای صورت گرفته، ۲ سیل روزهای اخیر، ۱۱۶ میلیارد ریال به زیرساخت های شهری قم خسارت وارد کرد.

سید امیر سامع  در جلسه رسمی شورای اسلامی شهر قم، با بیان اینکه حجم سیلاب ثبت شده در روزهای اخیر بسیار بیشتر از پیش بینی ها بود افزود: در روزهای پنجم و یازدهم فروردین ماه سال جاری با ثبت ۴۹ و ۳۹ میلی متر بارندگی در قم شاهد وقوع سیل و طغیان رودخانه بودیم.
وی ادامه داد: در بارندگی نخست که از بامداد پنجم فرودین آغاز و در ۴۰ ساعت، ۴۹ میلی متر در سطح شهر و بیش از ۷۰ میلی متر در بالادست رودخانه بارش باران ثبت شد، در هفت نقطه، بیرون زدگی سیلاب از رودخانه رخ داد و هشت مکان در مناطق مختلف شهر در مرز بحران قرار گرفت که با اقدام های صورت گرفته در بارندگی دوم هیچ گونه خسارتی در این مناطق رخ نداد.
سامع اضافه کرد: در ماه های گذشته به صورت مستمر، جوی ها و کانال های مسیر عبور آب لایروبی و رسوب گیری و ۵ هزار و ۲۵۱ چاه جاذب در قم شناسایی شد.
وی با اشاره به روز رسانی تجهیزات و ماشین آلات لایروبی شهرداری قم در سال های اخیر گفت: ۹ پمپ آتی سر، ۳۲ دستگاه پمپ روبین، ۷۸ دستگاه پمپ کف کش و ۱۰ دستگاه پمپ لجن کش در اختیار این نهاد قرار دارد.
معاون خدمات شهری شهرداری قم با بیان اینکه در بارندگی دوم، تمام مجموعه شهرداری پای کار آمد گفت: پس از بارندگی نخست، کانال آب کشاورزی که دچار آسیب شده بود اصلاح شد و با این اقدام از درگیر شدن برخی از مناطق به آبگرفتی در بارندگی دوم جلوگیری به عمل آمد.
وی ادامه داد: به منظور اسکان اضطراری مسافران و زائران نورزوزی در روزهای بارندگی، ۲۱ سالن ورزشی با همکاری اداره کل ورزش و جوانان با ظرفیت اسکان ۱۵ هزار تن مهیا شد، ضمن اینکه با پیش بینی بارش در این ایام نقشه هایی از اماکن مسقف تهیه شد و در اختیار مسافران قرار گرفت.
سامع در ادامه با بیان اینکه کار جمعی مدیریت شهری قم موجب ارائه خدمات مطلوب به زائران و مسافران در نوروز امسال شد گفت: دستورالعمل شیوه نامه طرح جامع استقبال از بهار در قم تدوین و به مناطق شهری ابلاغ شد که بر اساس این طرح، شاهد وضعیت مطلوب شهر در ایام نوروز بودیم.
وی افزود: علاوه بر هشت ستاد در مناطق هشتگانه شهرداری قم، پنج نقطه به عنوان راهنمای زائر در سطح شهر ایجاد شد.
وی با بیان اینکه سه هزار نیروی خدماتی و ۳۰۰ ماشین آلات شهرداری در ایام نوروز آماده باش بودند گفت: ۹ درصد افزایش سرویس های بهداشتی، راه اندازی حمام های عمومی، جمع آوری منظم پسماند و ایجاد محل استقرار هفت هزار و ۵۰۰ چادر در ۲۱ سالن ورزشی مسقف از جمله اقدام های شهری طرح نوروزی ۹۸ بود.
سامع با تاکید بر اینکه ظرفیت اسکان در سطح قم ۳۰ درصد و ظرفیت پارکینگ ۲۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است گفت: با آماده سازی پارکنیگ شهید کاظمی، ۲۰ هزار مترمربع به فضای پارکینگ های این شهر افزوده شد.
به گفته وی، اجرای تور قم گردی، ایجاد ۱۱ نقطه برای برپایی نماز جماعت در پارک ها، ساماندهی بوستان ها از منظر زیباسازی، ایجاد ۱۵ المان شهری و ایجاد غرفه های توزیع میوه تنظیم بازار، از جمله اقدام های دیگر شهرداری قم در ایام نوروز امسال بود.