25.3 C
شهر مقدس قم
۲۸ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار اداره کل ارتباطات

بازدید اهالی رسانه از آثار تاریخی شهر قم با شرکت در یکی از تورهای قم گردی شهرداری قم

تورهای قم گردی فرصتی برای بازدید از اماکن تاریخی و گردشگری قم را فراهم می‌کند و اهالی رسانه با شرکت در یکی از این تورها از نزدیک در جریان فعالیت آن قرار گرفتند.

ناشناخته ماندن و غفلت از بسیاری آثار ثبت شده از جمله مشکلات حوزه گردشگری قم است که به منظور رفع این مشکل برگزاری تورهایی برای معرفی این آثار و مجموعه‌ها به زائران و مجاوران شهرها در دستور کار قرار گرفته است.

اجرای تورهای قم گردی عمومی و تخصصی با حضور راهنمایان در دستور کار قرار گرفته که در قالب تورهای بقاع امامزادگان، اماکن میراثی، موزه‌ها، طبیعت گردی و… نیز از سوی شهرداری قم پیگیری می‌شود.

به گفته مهدی مقیمی مدیرعامل سازمان فرهنگی و هنری شهرداری قم تورهای قم گردی دارای قدمت هشت ساله است که در سه سال اخیر به صورت تخصصی با استفاده از ظرفیت انجمن راهنمایان اجرا شده است.

وی می‌گوید: سه مدل تور گردشگری رایگان و چهار مدل تور گردشگری هزینه‌ای تعریف شده که تورهای رایگان شامل تور شهرگردی، مکان‌های تاریخی و پروژه‌های شهری شهرداری است و تورهای هزینه‌ای در قالب تور تالاب‌ها، دریاچه نمک، موزه‌ها، کارگاه‌های صنایع دستی، روستاگردی، طبیعت‌گردی و گردشگری نجوم پیش‌بینی شده است.

طی یک روز توری نیز برای استفاده اصحاب رسانه پیش بینی شده بود که طی آن خبرنگاران با حضور در این تور از نزدیک از برخی از آثار تاریخی بازدید کردند و در جریان فعالیت این تورها قرار گرفتند.

رضا علی اصل، عضو هیأت مدیره انجمن صنفی راهنمایان گردشگری قم و عضو هیأت مدیره کانون انجمن صنفی راهنمایان گردشگری کشور با اشاره به سختی‌های تورهای داخل شهری گفت: هر روز نظرسنجی به مسافران ارائه می‌شود که بر اساس آن رضایتمندی آنها بالای ۹۰ درصد است که بسیار ارزشمند است.

وی خاطرنشان می‌کند: سیتی تورها و گردشگر شهری زیر نظر شهرداری است و در سیتی تورها عمده مکان‌های جالب به گردشگر معرفی می‌شود که در کنار جاذبه‌های مذهبی و تاریخ رنگی دیگر را برای تور رقم می‌زند و بسیار مورد استقبال گردشگران قرار گرفته است.

 افزایش مدت اقامت زائران

حسین قوامیان، مدیر مجموعه دنیای کتاب که یکی از مقاصد گردشگری در این تورهای گردشگری است با بیان اینکه تبلیغات شهری در زمینه عیدی کتاب انجام شد گفت: از اول تا ۱۷ فروردین تخفیف ویژه برای زائران قائل شدیم که تخفیف به صورت بن‌ در هتل‌ها و ستاد اسکان ارائه شد و متقاضیان به صورت تورهای قم گردی حضور پیدا کردند و از خدمات استفاده کردند.

وی می‌گوید: برخی خانواده‌ها مدت اقامتشان را افزایش داده بودند تا در این فضا قرار گیرند و بتوانند به مطالعه کتاب بپردازند و حتی برخی خانواده‌ها چند روز در این مکان حضور پیدا می‌کردند.

مدیر مجموعه دنیای کتاب با بیان اینکه روزانه بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ زائر از دنیای کتاب بازدید کردند که از این تعداد بین ۵۰ تا ۱۰۰ نفر از سیستم قم گردی بوده‌اند می‌گوید: هر روز بین ۷۰۰ تا هزار جلد کتاب فروش می‌رسد که بیشتر آنها دارای موضوعات کودک و مذهبی است.

 تعریف سوغات فرهنگی در کنار سوهان

وی خاطرنشان می‌کند: لازم است در کنار سوغات قم که سوهان است سوغات فرهنگی به نام کتاب تعریف شود تا زائرانی که از شهرهای مختلف به قم سفر می‌کنند علاوه بر سوهان، کتاب نیز خریداری کنند.

تاکنون ۵۰ هزار عنوان کتاب در قالب ۱۹۱ موضوع در خانه کتاب جمع‌آوری شده که بیشترین موضوعات کودک و عمومی است و این مجموعه گنجایش ۶۰ هزار عنوان کتاب را دارد.

 تجربه گشت و گذار در تاریخ با خانه زند

تعیین نوروزگاه‌ها پروژه کشوری است که با هدف زنده نگاه داشتن آیین‌های نوروزی و میراثی است که مکان‌هایی در استان قم برای این منظور در نظر گرفته شده که از جمله آنها خانه زند است.

گشت و گذار در تاریخ را می‌توان با خانه‌های قدیمی تجربه کرد که حس و حال خاص و خوبی را در انسان ایجاد می‌کند و سبب می‌شود تاریخ را در‌نوردد. خانه زند از جمله این مکان‌ها است که در محله چهارمردان واقع است.

این خانه که در سال ۷۹ به ثبت ملی رسیده است اکنون موزه مردم‌شناسی را در خود جای داده است. درب ورودی این خانه دو کلون بزرگ و کوچک دارد که صداهای آنها وجه تمایز خانم و آقا برای میزبانی صاحب خانه از میهمانان پشت در است.

معماری این خانه‌ مربوط به دوره قاجاری است که ۱۳۰ سال قدمت دارد. هشتی جداکننده بیرون از درون خانه است و پیچ هشتی سبب می‌شود در ابتدای ورود حریم خانه مشاهده نشود. این موارد برگرفته از اعتقادات، اقلیم و مسائل دیگر بوده که به زندگی آرام برای مردم قدیم کمک می‌کرده است.

 می‌توان گفت معماری این خانه‌ها درون‌گرا است که حریمی ایجاد می‌کند که داخل خانه جدا شود و بحث اعتقادات، باورها و تعصبات دینی و مذهبی مردم سبب شده این معماری به این شکل باقی بماند.

 اتاق‌های این خانه با توجه به آب و هوا به شاه نشین، تابستان و و زمستان نشین تقسیم می‌شود که هر یک ساخت متفاوتی به خود اختصاص داده است.

 به گفته عضو هیأت مدیره کانون انجمن صنفی راهنمایان گردشگری کشور بخش‌های تابستان‌نشین سقف بلندتری دارد و دیرتر گرم می‌شود و بادگیرهایی به آن اتصال دارد که به وسیله آن تهویه انجام می‌شود تا به شکل خنک فضا قابل سکونت باشد. مکان‌های زمستان‌نشین سقف کوتاهتری دارد و به طور معمول در زاویه‌ای است که آفتاب بیشتری به خود اختصاص دهد تا مدت زمان بیشتری گرم بماند.

بخشی از برنامه‌های این بخش علاوه بر پذیرایی با آش از میهمانان نوروزی شاهنامه‌خوانی بود که از سوی بازدیدکنندگان مورد استقبال قرار گرفت.

 تیمچه بازار یکی از بزرگترین طاق‌های ضربی

یکی دیگر از مکان های مورد بازدید خبرنگاران در تور قم گردی تیمچه بازار است؛ تیمچه توسط هنرمند برجسته حسن قمی مشهور به معمار باشی در سال ۱۳۰۱ طراحی و اجرا شد که بسیار بنای باشکوه و زیبایی از معماری‌های شاخص دوران قاجار است.

این مکان دارای یکی از بزرگترین طاق‌های ضربی کشور است که سه چشمه دهانه اصلی آنها ۱۵ متر ارتفاع از سطح زمین و ۱۶ متر عرض محسوب می‌شود.

علی اصل می‌گوید: ۲۰ حجره در بخش همکف و ۱۶ حجره در بخش بالا تعبیه شده و می‌توان بیان کرد این بنا تنها برای تجارت فرش احداث شده و هنوز فرش مهمترین محصول صنایع این مکان محسوب می‌شود که تجارت آن در این مکان انجام می‌شود.

  خانه یزدان پناه عروس خانه‌های تاریخی

مقصد پایانی این تور خانه یزدان پناه بود که از آن به عنوان عروس خانه‌های تاریخی یاد می‌کنند که در خیابان ۱۹ دی واقع شده است. به گفته شهاب علی عرب، بهره‌بردار مجموعه خانه یزدان پناه، این مکان حدود سه سال است که به بخش خصوصی واگذار شده است.

وی با بیان اینکه این خانه ۱۲۰ سال قدمت دارد تصریح می‌کند: تمام الحاقات به بناهای تاریخی زیر نظر، با همکاری و هماهنگی میراث و صندوق احیا صورت می‌گیرد. نرده‌های این مکان به درخواست میراث بوده که پنج طرح به میراث و صندوق احیا ارائه دادیم که یکی مورد تأیید قرار گرفت و نصب نرده انجام شد تا ایمنی حفظ شود.

وی خاطرنشان می‌کند: این خانه ۱۰ اتاق دارد که دارای اتاق‌های تابستان‌نشین و زمستان‌نشین و اتاق شاه نشین بوده که شاه نشین خانه‌های قدیم بهترین محل برای میهمانان بوده و حیاط اصلی سه آب انبار داشته است.

 طعم شیرین گذر از تاریخ و آشنایی با آداب پیشینیان با مشاهده آثار آنها میسر است که در آثار این مجموعه‌ها نهفته است تا به صورت ملموس درک شود و ماندگاری بیشتری داشته باشد.

تورهای قم گردی زمینه‌ و فرصتی برای بازدید از این آثار را فراهم می‌کند. تنها کافی است با اراده و علاقه در این تورها ثبت نام کرده و حضوری پررنگ در بازدید از بخش‌های گردشگری داشته باشیم و در حفظ و نگهداری این میراث نسل به نسل گام برداریم.