26.7 C
شهر مقدس قم
۲۷ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
خدمات شهری

بلوار زائر محوری شریانی برای قم در دل قمرود/خدمت‌رسانی در بلوار زائر به زودی از سر گرفته می‌شود

بلوار زائر در بستر رودخانه قمرود سال‌هاست که یکی از شریان‌های حیاتی این شهر بوده و به سبب آن خدمات مطلوبی به زائرین و شهروندان ارائه می‌شود.

به گزارش شهرنیوز، قریب به سه دهه از تبدیل بستر روخانه قمرود در محدوده شهر قم به بلواری که شمال این شهر را به جنوب آن متصل می‌کند می‌گذرد؛ معبری که امروز یکی از مهم‌ترین شریان‌های ترددی در این شهر محسوب شده و دیگر به جزئی از خطوط گذرگاهی شهر با ترددی بالا تبدیل شده است. بلوار زائر امروز در بستر رودخانه قم راه دسترسی بسیاری از زائرین و شهروندان این شهر به مرکز شهر، حرم مطهر حضرت معصومه(س) و همچنین گذر بدون توقف از شمال به جنوب این شهر یا بالعکس است.

شهرداری قم نیز طی این سال‌ها هزینه‌های بسیاری را برای کاهش جلوه جدایی این قطعه از شهر انجام داده و فضای سبز گسترده در آن طراوت و شادابی ویژه‌ای را به شهر بخشیده است.

یکی دیگر از مشکلاتی که در قم سال‌های سال‌ است که مردم را دچار مشکل کرده بحث کمبود پارکینگ است. با احداث این بلوار بخش زیادی از عرض آن در اختیار خودروها قرار گرفت تا به عنوان پارکینگ از آن استفاده کنند و تمام این هزینه‌ها صورت گرفت تا مردم قم و زائرین امکانات بهتری برای بهره‌مندی در شهر داشته باشند.

سیل ۱۱ فروردین ۸۸ و خسارات زیان‌بار آن هنوز فراموش نشده بود که در همین روزهای اخیر در عین اینکه کل کشور درگیر حوادث ناشی از سیلاب شده، شهر قم هم مستثنی نبود و بارش شدید باران رحمت الهی، سیلاب را از بالادست راهی این شهر کرد اما تجربه سنگین و غمبار سال ۸۸ این بار به کمک مسوولان و تصمیم‌گیران شهر آمد و این بار اجازه ورود خسارات جانی به مردم داده نشد.

طی دو هشداری که در ۱۳ روز نخستین سال جدید در خصوص احتمال وقوع سیلاب در پی بارش شدید باران داده شد، اقدامات اولیه از سوی مدیران استان خصوصا تیم مدیریت شهری انجام شد و بستر رودخانه که اگرچه یکی از شریان‌های ارتباطی شهر محسوب می‌شود برای حفظ جان و مال مردم مسدود شد تا خطری شهروندان و زائرین شهر کریمه را تهدید نکند.

هرچند در موج نخست بارش‌ها حجم آنچنانی آب جاری نشد و کانال میانی رودخانه تقریبا کفاف انتقال سیلاب را داد اما در موج دوم با جاری شدن سیلاب از بالادست، حجم بالای آب را در مسیر قمرود جاری کرد و نه تنها کانال میانی رودخانه پر شد، بلکه بلوار زائر، فضای سبز حاشیه و پارکینگ‌ها نیز زیر آب رفت و بسیاری از تاسیسات و امکانات شهری احداث شده در مسیر دچار آسیب شد.

این اتفاق پس از قریب به ۱۰ سال با این تفاوت در قمرود تکرار شد که این‌بار تنها به امکانات عمومی‌ای خسارت وارد شد که طی این ۱۰ سال و قبل‌تر به مردم خدمت ارائه می‌کردند؛ خدماتی که شاید اگر در قم امکان آن ایجاد نمی‌شد امروز شهر درگیر مشکلات ترافیکی و خدماتی بسیاری بود.

هنوز سطح آب زیادی در کانال رودخانه جاری است اما بلوار زائر و محدوده اطراف آن از آب خالی شده و باز هم نیروهای خدمات شهری شهرداری دست به کار شده‌اند تا بستر کار خدمت‌رسانی در این محور را برای مردم فراهم کنند؛ اگرچه به نظر می‌رسد با حجم بالای گل و لایی که به این محور وارد شده و خساراتی که به تاسیسات شهری، فضای سبز، روکش آسفالت و… وارد آمده، بازگشایی محور رودخانه نسبت به دفعات قبل که شاید یک روز نیاز به پاکسازی رودخانه بود، کمی زمان‌بر باشد.

سیدمحسن میرهادی مدیرکل نظارت و هماهنگی امور خدمات شهری شهرداری قم با تاکید بر اینکه تا اواسط روز چهارشنبه بخش‌هایی از رودخانه همچنان دچار آب‌گرفتگی بود و امکان پاکسازی وجود نداشت گفت: به دلیل حجم بالای آب ورودی به رودخانه از سمت بالادست گل و لای زیادی در مسیر بلوار زائر حمل شده است به همین خاطر برنامه پاکسازی با بسیج نیروهای خدمات‌شهری شهرداری از ظهر چهارشنبه آغاز شده و تلاش داریم هرچه سریع‌تر مسیر را آماده تردد و بازگشایی کنیم.

وی با تاکید بر اینکه نیاز به ترمیم در برخی بخش‌های بلوار زائر وجود دارد و احتمالا برنامه پاکسازی بلوار زائر تا پایان هفته یا اوایل هفته آینده زمان نیاز داشته باشد خاطرنشان کرد: با وقوع این سیلاب خساراتی به امکانات شهری در این بلوار وارد آمده، اگرچه خسارت جانی نداشتیم. درحال حاضر نیروهای مناطق در حال برآورد خسارات ناشی از سیلاب واقع شده در رودخانه هستند.

سیدامیر سامع معاون خدمات شهری  شهردار قم هم با بیان اینکه با توجه به اعلام ستاد مدیریت بحران استان شهرداری با توجه به هشدار احتمال وقوع سیل در رودخانه هم در موج اول بارش‌ها و هم در موج دوم اقدام به انسداد مسیرهای رودخانه و مسیرهای منتهی به آن کرد گفت: قبل از وقوع سیلاب تمام تدابیر لازم اندیشیده شده بود تا شهروندان و زائرین درگیر مشکلات و خطری نشوند.

معاون شهردار قم با اشاره به پایان بارش‌ها و کاهش سطح آب در رودخانه از عصر ۱۲ فروردین تصریح کرد: از چهارشنبه روند پاکسازی رودخانه با هماهنگی مناطق شهرداری آغاز شده و البته با توجه به حجم بالای گل و لای موجود در رودخانه و نیاز به ترمیم در برخی بخش‌ها تمام تلاش خود را به کار خواهیم گرفت تا در نخستین زمان نسبت به بازگشایی بلوار زائر اقدام کنیم.

وی اذعان کرد: اولویت مدیریت شهری ترمیم، بازسازی و بهسازی فضای سبز رودخانه، تابلوهای ترافیکی و خدمات شهری پس از وقوع سیلاب روزهای اخیر است.

بلوار زائر و تاسیسات و امکانات خدمات رسانی بستر رودخانه طی حداقل حدود یک دهه اخیر که سیلابی به وقوع نپیوسته بود و آرامش در قمرود برقرار بود، موجب صرفه‌جویی در بخش زیادی از هزینه‌های شهری شده و امکان ارائه خدمات مطلوب به زائرین و شهروندان را فراهم کرده بود؛ اگرچه باید از حداقل خسارات وقوع سیلاب هم با وجود رودخانه قمرود جلوگیری شود اما در اینکه این بلوار یکی از شریان‌های حیاتی شهر بوده و خواهد بود شکی نیست.

امید است تیم مدیریت شهری و مدیران استان تدبیر لازم را در خصوص کاهش خسارات حاصل از سیلاب‌های احتمالی در بستر رودخانه انجام داده و شرایطی فراهم شود که حتی با این حجم بارش باران هم مسیر کانال قمرود گنجایش انتقال آب لازم را داشته و حتی خسارات به امکانات شهری که اموال عمومی هستند هم وارد نشود.