33.3 C
شهر مقدس قم
۱۸ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار اداره کل ارتباطات

بوستان‌های شهر آماده پذیرایی از مردم در روز طبیعت/برنامه‌ریزی ویژه در حوزه‌های فرهنگی، خدماتی و ایمنی

شهرداری قم در آستانه روز طبیعت بوستان‌های شهر را برای میزبانی از زائرین و همشهریان آماده کرده و برنامه‌ریزی ویژه‌ای در حوزه‌های خدماتی، فرهنگی و ایمنی داشته است.

به گزارش شهرنیوز، همزمان با ۱۳ فروردین و روز طبیعت، اکثر مردم خانه‌های خود را رها کرده و در دامان طبیعت حضور پیدا می‌کنند. این سنت دیرینه بین مردم ایران‌ زمین در راستای دوستی با طبیعت و آشتی و به دست آوردن طراوت و تازگی برای آغاز فصل نویی از کار و تلاش است.

جلوه کهن و باستانی آشتی مردم با طبیعت در کشور ما تاریخی طول و دراز دارد؛ مردم ایران همواره به سبب کسب و پیشه خود ارتباط تنگاتنگی با طبیعت داشته و چهار فصل ایران هم بر دوستی مردم با این لطف و نعمت الهی افزوده است.

در مبانی دینی و اسلامی نیز بر این مساله تاکید شده که حضور در طبیعت روح انسان را آرامش می دهد، هرچند در سنت باستانی ایران این دوستی با طبیعت همراه با صله رحم، ارتباط با نزدیکان است که جلوه معنوی و اسلامی بیشتری می‌یابد.

اگرچه همچون سال‌های قبل روز طبیعت امسال هم احتمال دارد که همراه با بارندگی و نزولات جوی باشد اما مردم با این حال هم دست از حضور در طبیعت در سیزدهمین روز فروردین نمی‌کشند و تعطیلی سه روزه نیز مزیدی بر این علت شده که شاید حضور پرشورتری در بوستان‌ها و فضاهای طبیعت‌گونه شهر رقم بخورد.

به همین منظور با تدبیر مدیریت شهری و اقدام سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری حدود هزار و ۷۰۰ نیروی فضای سبز در روز طبیعت در حال آماده‌باش هستند و در شیفت‌های مشخص شده خدمات را به مردم ارائه می‌کنند.

آمادگی لازم هم در این خصوص وجود دارد و تجهیزات و امکانات لازم همچون مکنده‌ها، پمپ‌ها و غیره آماده شده تا در صورت وقوع باران از آب‌گرفتگی معابر و اخلال در روند خدمات رسانی به مردم جلوگیری شود.

۱۶ بوستان ویژه میزبان مردم در روز طبیعت

امسال شهرداری در اقدامی جدید اطلاع رسانی خود را حول خدمات رسانی در ۱۶ بوستان محور روز طبیعت انجام داده است. بوستان‌هایی که خدمات کاملی را در اختیار مردم قرار می‌دهند و مدیریت خدمات‌رسانی در آنها در راستای تامین رفاه و ایمنی شهروندان به طور ویژه‌تری پیگیری می‌شود.

در منطقه یک بوستان هاشمی، مهدی و معلم، در منطقه دو بوستان جوان و امام رضا، در منطقه سه بوستان بنیادی، فدک، سلام و لاله، منطقه چهار بوستان علوی، منطقه پنج بوستان نیایش، ولیعصر و اطلس، منطقه ۶ بوستان شهریار، منطقه هفت بوستان شهید آخوندی و در منطقه هشت بوستان غدیر امسال محور خدمات روز طبیعت در شهر قم هستند.

در این بوستان‌ها امکاناتی چون سرویس بهداشتی، نمازخانه، سکوی نشیمن، آلاچیق، شهربازی و زمین بازی کودکان و فضای سبز مطلوب و سرسبز وجود داشته و در برخی از آنها ارائه خدمات فرهنگی و برگزاری جنگ‌های شاد نوروزی نیز انجام می‌شود.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها وفضای سبز شهرداری قم در خصوص تدابیر اندیشیده شده در روز طبیعت گفت: برای جلوگیری از شکستن شاخ و برگ درختان در این روزها هرس درختان انجام شده که شهروندان کمترین دسترسی را به شاخ و برگ درختان داشته باشند؛ همچنین توزیع هیزم را در ۱۶ بوستان اصلی و محور شهر خواهیم داشت و از شهروندان خواستاریم از روشن کردن آتش در بوستان‌ها خصوصا بر روی چمن بوستان‌ها جلوگیری کرده و از کباب‌پزها استفاده کنند.

پیام جوادیان با اشاره به بهسازی کباب‌پزهای بوستان ها تصریح کرد: وسایل بازی ورزشی هم بازدید شده تا اگر مشکلی وجود دارد بهسازی و آماده‌سازی برای استفاده مردم صورت گیرد. همچنین از شهروندان درخواست داریم از شست‌وشوی ظروف و شناکردن در آبنماها به طور جد خودداری کنند تا مشکلی رخ ندهد.

وی به تعبیه جایگاه‌های شارژ تلفن همراه در بوستان‌ها اشاره کرد و افزود: در نمازخانه‌های بوستان‌های محور نیز نماز جماعت اقامه خواهد شد و آماده‌سازی نمازخانه‌ها هم انجام شده است و پیش‌بینی شده اگر فضای کافی نباشد نماز جماعت در فضای باز هم اقامه شود.

مدیرکل پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری قم هم به آماده باش کامل کلیه عوامل اجرایی و ستادی در قالب اکیپ‌های خودرویی، موتوری و ثابت در بوستان‌ها و پیرامون آن در روز طبیعت اشاره کرد و گفت: حضور فعال و شبانه روزی نیروهای انتظام بخشی بوستان‌ها از ساعت ۵ صبح تا ۲۴ نسبت به منظور حفظ و حراست از اموال عمومی و فراهم نمودن فضایی مفرح و آرام برای خانوارهای گرامی ، نظارت و سرکشی جهت پیشگیری از بروز هر گونه رفتارهای پر خطر با همکاری عوامل محترم انتظامی ، کنترل ورود و خروج خودرو و راهنمایی به پارکینگ‌های مربوطه در بوستان‌ها جلوگیری از هرگونه موارد سد معبری ، دستفروشی و خودروهای سیار در راستای کنترل تردد و رفع مزاحمت‌های عمومی از اهم برنامه‌های اجرایی ویژه این روز خواهد بود.

استقرار نیروهای آتش‌نشانی در بوستان‌ها برای تامین ایمنی مردم

عباس جعفری مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری هم با اشاره به استقرار خودروهای عملیاتی آتش نشانی در بوستان‌های اصلی شهر و مکان‌های تجمع شهروندان از ساعت ۶ صبح تا پایان شب روز طبیعت اظهار کرد: استقرار در بوستان‌های غدیر، علوی، فدک، بنیادی، بوستان جوان، جمکران، هاشمی، مهدی و امام رضا صورت خواهد گرفت.

وی از استقرار تیم غواصی سازمان آتش نشانی قم در بوستان جوان جهت پیشگیری از غرق شدن افراد خبر داد و افزود: یک دستگاه خودروی سنگین عملیاتی حریق و نجات به شهر کهک جهت پوشش ایمنی جاده کهک و کمک رسانی به آتش نشانی کهک در راستای برقراری ایمنی جاده و سفرهای همشهریان به کهک و روستاهای بالا دست اعزام خواهد شد.

آماده باش ناوگان تاکسی بی‌سیم برای روز طبیعت

مرتضی عزتی مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهرداری نیز با اشاره به استقرار تعدادی از ناوگان تاکسیرانی در بوستان‌های شهر برای حمل و نقل شهروندان تصریح کرد: شبکه‌های بی‌سیم ۱۸۲۹، ۱۳۳، ۱۸۳۳، ۲۱۰۰۰ در این روز آماده‌باش هستند و شهروندان می‌توانند در صورت نیاز با این شماره‌ها تماس بگیرند.

وی با بیان اینکه این شبکه‌های تاکسی بیسیم باظرفیت ۷۰۰ دستگاه تاکسی خدمت‌رسانی در روز طبیعت را در دستور کار دارند افزود: گشت و بازرسی هم شامل ۲۰ اکیپ خودرویی در مناطق مختلف شهر و بوستان‌ها بررسی وضعیت را خواهند داشت تا در صورت نیاز تأمین ناوگان تاکسیرانی انجام شود.

توزیع کیسه‌های جمع‌آوری پسماند در ورودی بوستان‌ها

سیدعبدالله میر ابراهیمی مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند هم با بیان اینکه در کلیه بوستان‌ها اکیپ‌های تفکیک از مبدأ مستقر شده و در بوستان‌های بزرگ حداقل یک دستگاه و باقی به صورت گردشی پسماند خشک دریافت شود تصریح کرد: کلیه خودروها ازابتدای صبح برای توزیع کیسه‌های مشکی و آبی برای ورود به بوستان‌ها استقرار خواهند یافت و آموزش‌گران تفکیک از مبدأ و خدمات شهری با توزیع بروشور نحوه تفکیک و نظافت بوستان را آموزش می‌دهند.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری قم با اشاره به تأمین پلاستیک برای خودروهای تحویل پسماندهای سبز اظهار کرد: خودروهایی در ورودی بوستان و خروجی شهرها برای تحویل سبزه از شهروندان و تحویل جوایزی به آن‌ها پیش‌بینی شده است و همچنین کیسه‌ای هم تحویل مردم می‌شود که زباله‌ها را در داخل طبیعت رها نکنند.

مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قم با تاکید بر اینکه در بوستان‌های فدک، علوی، مهدی و غدیر و جوان برنامه‌های جشن شادیانه(استیج) برگزار می‌شود خاطرنشان کرد: با همکاری سازمان مدیریت پسماند و پارک‌ها، کیسه‌های جمع‌آوری پسماند تر و خشک و سبزه و ماهی توزیع می‌شود و در ازای جمع تحویل پسماند به مردم هدیه داده می‌شود.

وی گفت: همچنین در این روز نسبت به جمع‌آوری سبزه و ماهی گلی‌های مردم اقدام شده و هدایایی بابت آن‌ها تحویل می‌شود.

مقیمی افزود: در روز طبیعت‌ تور قم‌گردی هم برگزار می‌شود و بخش خصوصی هم در صورت درخواست مردمی برای طبیعت‌گردی بیرون از شهر آمادگی دارد.

شهرداری قم در روز طبیعت و تعطیلات پایانی نوروز آماده است تا خدماتی ویژه را برای تامین رفاه، آرامش و ایمنی زائرین و همشهریان فراهم کند؛ یامان باشد که به در روز طبیعت، به طبیعت احترام بگذاریم و به فضاهای سبز شهری و محیط زیستی که طراوت و شادابی زندگی‌مان را تامین می‌کند آسیب نزنیم.