29.2 C
شهر مقدس قم
۲۷ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار سازمان آتش‌نشانی

شهروندان نحوه استفاده از کپسولهای آتش نشانی را یاد بگیرند

مدیر عامل سازمان آتش نشانی از ضرورت آموزش استفاده از کپسول های آتش نشانی (خاموش کننده های دستی) در مواقع اضطراری خبر داد.

به گزارش شهر نیوز : با در پیش بودن روز طبیعت ضروری است شهروندان و مسافرین نحوه استفاده از کپسول های آتش نشانی (خاموش کننده های دستی) را فرا بگیرند تا در شرایط اضطراری و لزوم بتوانند نسبت به استفاده از آن و اطفاء حریق اقدام نمایند.

 با اشاره به ضرورت دورچین کردن آتش با سنک جهت جلوگیری از گسترش احتمالی آن، در صورت وقوع آتش سوزی، شهروندان می توانند با استفاده از کپسول های آتش نشانی که خود یا برخی از شهروندان در خودروهایشان  دارند، نسبت به اطفاء حریق اقدام نمایند.

جهت استفاده ابتدا باید پین مخصوص یا ضامن کپسول آتش نشانی را کشیده و مطمئن شوید که شلنگ کپسول آتش نشانی در فاصله ی مناسبی از آتش قرار دارد و در جهت درستی قرار گرفته است.

انتخاب جهت درست در موقع خاموش کردن آتش، ایستادن پشت به باد است، سپس می بایست اهرم کپسول آتش نشانی را فشار داده تا مواد یا مایع یا گاز خاموش کننده ی آتش بیرون بیاید و باید در فاصله ی هفت یا هشت قدم از آتش ایستاده و کم کم با کوچکتر شدن آتش به سمت آن بروید و با حرکت دادن شلنگ آتش را دنبال کرده و خاموش کنید.البته آتش های کوچکتر نیاز به هفت یا هشت قدم فاصله ندارد  و شما باید فاصله خود را طوری تنظیم نمایید که روی آتش تسلط داشته باشید و همزمان به شما آسیبی نرسد.

 در پایان خاطر نشان می شود شهروندان حتما در صورت وقع آتش سوزی ، موضوع را از طریق سامانه ۱۲۵ به آتش نشانی اطلاع و با اعلام مکان دقیق با آتش نشانان در این خصوص همکاری نمایند.