34.7 C
شهر مقدس قم
۲۳ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
خدمات شهری

بیش از ۶۵ هزار نفر در بوستانها و سالنهای ورزشی قم اسکان یافتند

مدیر کل نظارت و هماهنگی امور خدمات شهری شهرداری قم گفت : از ۲۹ اسفند ماه سال ۹۷ تا پایان روز هشتم فروردین ماه جاری ، ۶۵ هزار و ۵۲۴ نفر از مسافران و زانران در بوستانها و سالنهای قم اسکان یافته اند.

سید محسن میرهادی افزود: با توجه به این که شب جمعه با ناپایداری وضعیت جوی و برودت هوا مواجه بودیم از برپایی چادرهای مسافرتی توسط زائران در بوستانها و استراحتگاه های قم جلوگیری به عمل آمد.

وی اضافه کرد: در این راستا مسافران نوروزی به سالن های مسقفی که در مناطق شهرداری قم پیش بینی شده بود هدایت شدند و یک هزار و ۹۲۸ تَن در این اماکن اسکان پیدا کردند.

وی ادامه داد: سالن های ورزشی جوادالائمه(ع) و جوانمرد در منطقه ۲، نمایشگاه دائمی و شهدای ۱۵ خرداد در منطقه سه، ورزشگاه شهید حیدریان و شهید رضاییان در منطقه چهار و شبستان های مسجد جمکران و سالن ظهور نیز در منطقه پنج از جمله محل هایی بود که برای اسکان مسافران در نظر گرفته شده است.
میرهادی با بیان این که زائران در محل های مسقف باید موارد ایمنی را رعایت کنند، بیان کرد: در همه استراحتگاه ها ۲ تن از کارکنان مدیریت پیشگیری و رفع تخلفات شهری و یک تن از کارکنان سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری در محل ها حاضر هستند تا از بروز حوادث احتمالی جلوگیری نمایند.
به گفته وی، این کارکنان از ورود پیک نیک و سایر وسایل گرمایشی به داخل استراحتگاه ها جلوگیری می نمایند و بر چیدمان چادرها در سوله ها نظارت کافی دارند تا مشکلی به وجود نیاید.
وی خاطرنشان کرد: ممنوعیت اسکان در بوستان های سطح شهر بر اساس شرایط جوی می باشد و در صورتی که هوا سرد باشد مسافران به سالن های ورزشی که محیط گرم و مناسبی دارد، هدایت می شوند.
به گزارش ایرنا، بوستان های شهر قم با دارا بودن سکوهای نصب چادر، ظرفیت استقرار سه هزار تخته چادر را در حالت استاندارد دارا می باشد و تا ظرفیت حدود هفت هزار تخته نیز قابلیت افزایش دارد.
بوستان فدک با ظرفیت ۸۱۸، بوستان امام رضا(ع) با ظرفیت ۲۵۴، بوستان غدیر با ظرفیت ۶۰۰، پارکینگ چهار مسجد جمکران با ظرفیت ۴۵۰، بوستان مهدی با ظرفیت ۲۹۴ و بوستان نیایش با ظرفیت ۴۰۰ تخته چادر آماده اسکان مسافران است.

مدیرکل نظارت و هماهنگی امور خدمات شهری شهرداری قم در ادامه با اشاره به این که روز پنجشنبه ۵۰۰ تماس با سامانه ۱۳۷ حاصل شده است، گفت: این سامانه، رهنمای زائران است و مسافران می توانند برای اطلاع از استراحتگاه ها، بقاع متبرک امامزاده ها، حرم حضرت معصومه(س) و سایر نیازمندی ها با این سامانه تماس بگیرند.

وی افزود: ستادهای هشت گانه مناطق شهرداری در مبادی ورودی های شهر قم مستقر هستند و اطلاعات مورد نیاز را در اختیار زائران قرار می دهند و پنج کانکس راهنمای زائر در هسته مرکزی شهر شامل میدان آزادگان، شهید نواب، حرم حضرت معصومه(س)، بلوار بهار و میدان بزرگ امام خمینی(ره) مستقر می باشد و نسبت به توزیع نقشه و بروشورهای مود نیاز زائر و راهنمایی مسافران اقدام می شود.