21.7 C
شهر مقدس قم
۲۶ مهر ۱۳۹۸
ورود / عضویت
اخبار سازمان ترافیک

پذیرش روزانه ۶۰۰ خودرو در مراکز معاینه فنی قم

رئیس اداره فنی سازمان حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم گفت: هر مرکز معاینه فنی استان دارای دو خط معاینه جداگانه است که هر کدام ظرفیت پذیرش ۱۰۰ خودرو را دارد،‌ به طور کلی روزانه ۶۰۰ خودرو در مراکز معاینه فنی استان بررسی می‌شود.

 رئیس اداره فنی سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری قم در خصوص مراکز معاینه فنی استان عنوان کرد: در استان قم سه مرکز معاینه فنی خودروهای سبک وجود دارد که این مراکز در ایام عادی سال از ساعت ۷ تا ۱۵ و در اسفندماه از ساعت ۷ تا ۱۹فعال هستند.

وی افزود: قیمت معاینه فنی از سال ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۵، ۱۱هزار تومان بود که در سال ۹۵این مبلغ به ۲۲هزار تومان افزایش پیدا کرد،‌ تا امروز این مبلغ افزایش نداشته و تصمیم‌گیری در خصوص قیمت معاینه فنی بر عهده هیئت وزیران است.

سیدصابر مومنی ادامه داد: طبق مصوبه مجلس در قانون هواک پاک،‌ خودروهای نو و به اصلاح صفر کیلومتر که امسال تولید شده‌اند تا ۴ سال از معاینه فنی معاف هستند، از تعداد خودروهای مشمول معاینه فنی اطلاعاتی نداریم اما طبق آمار غیر رسمی حدود ۲۵۰هزار خودرو سواری در قم موجود است که طبق مصوبه مجلس تعدادی از این‌ها از معاینه فنی معاف هستند.

وی در رابطه با ظرفیت مراکز معاینه فنی استان بیان کرد: هر مرکز معاینه فنی استان دارای دو خط معاینه جداگانه است که هر کدام ظرفیت پذیرش ۱۰۰ خودرو را دارد،‌ به طور کلی روزانه ۶۰۰ خودرو در مراکز معاینه فنی استان بررسی می‌شود.

مومنی اظهار کرد: از سال ۱۳۹۵ با توجه به حوادثی که برای خودروهای دوگانه سوز رخ داد،‌ این نوع از خودروها ملزم به در یافت تاییدیه تست مخزن شدند، مخازن خودروهایی که ۶ سال از عمر مخزنشان می‌‍گذرد باید ابتدا به مراکز تست مخزن هیدرواستاتیک مراجعه کرده و بعد از دریافتی برچسب تاییدیه توسط این مراکز می‌توانند جهت معاینه فنی اقدام کنند.

وی خاطرنشان کرد: خودروهای دوگانه سوز تک مخزن برای تست مخزن مبلغ ۲۲هزار تومان و خودروهای دوگانه سوز دومخزن ۱۳هزار تومان باید اضافه تر بپردازند، مالکان خودروهای دوگانه سوز توجه داشته باشند که دریافت معاینه فنی مشروط به دریافت تاییدیه تست مخزن است.

وی گفت: با توجه به اقدامات برخی افراد سودجو در زمینه معاینه فنی و صدور معاینه فنی‌های جعلی توسط این افراد،‌ سیستم یکپارچه معاینه فنی ایران (سیمفا) این امکان را فراهم کرده تا مالکان خودرو با مراجعه به این سسیستم و وارد کردن اطلاعات مورد نیاز،  از حقیقی بودن معاینه فنی خود مطلع شوند.

رئیس اداره فنی سازمان حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم افزود: ‌سرور این سامانه در وزارت کشور بوده و اطلاعات تمام مربوط به خودروهایی که در کل کشور معاینه فنی خود را دریافت می‌کنند،‌ در این سامانه ثبت می‌شود.

شایان ذکر است : آدرس مراکز معاینه فنی خودروهای سبک در شهر قم ۱٫ مرکز ترمینال: ابتدای جاده قدیم قم_ تهران،۲٫مرکز جمکران: جنب پمپ گاز مسجد مقدس جمکران،۳٫ مرکز قدس: جاده اراک،‌ ابتدای خیابان نیک‌اندیش می باشد.