34.1 C
شهر مقدس قم
۲۸ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
خدمات شهری

ظرفیت پارکینگ خودرویی شهر قم در نوروز ۹۸ افزایش یافته است

معاون شهردار قم گفت : ظرفیت پارکینگ های شهر قم با آماده سازی پروژه شهید کاظمی به شش هزار خودرو افزایش یافته است.

سید امیر سامع پیش از ظهر امروز در نشست خبری که در سالن جلسات شهرداری برگزار شد، اظهار داشت: فعالیت‌های شهرداری برای استقبال از بهار و مسافران نوروزی از زمستان امسال آغازشده است. ۳۰ غرفه برای تأمین میوه شب عید در شهر قم دایر شده و ۱۱۵۰ تن میوه شب عید در این غرفه‌ها عرضه می‌شود.

وی افزود: آسیب‌شناسی نقاط ضعف و قوت سال قبل از سه ماه گذشته انجام‌شده و بعد از احصاء کامل نیازهای موردنظر، برنامه‌ریزی برای خدمات‌رسانی در سال جدید گرفته می‌شود. در ستاد تسهیلات زائران استان، کمیته خدمات شهری و رفاه زائران بر عهده شهرداری قم گذاشته‌شده است، ۱۰ کمیته و ۹ ستاد اجرایی در شهرداری قم برای این منظور تشکیل‌شده است.

معاون خدمات شهری شهرداری قم ادامه داد: وظایف شهرداری در ستاد تسهیلات زائرین در قالب ۴۰ وظیفه مانند نظافت، نظم، انضباط، زیبایی شهری، آراستگی بوستان‌ها، توسعه فضای سبز، لکه‌گیری آسفالت، جمع‌آوری معتادان متجاهر و  تزیین شهری تعریف‌شده است، وظایف شهرداری در ستاد سفر استان به تمام مناطق هشت‌گانه ابلاغ‌شده است.

سامع تأکید کرد: امسال بالغ‌ بر ۱۵۰۰ چشمه سرویس بهداشتی در شهر آماده‌ شده که نسبت به سال گذشته ۱۵ درصد افزایش پیداکرده است، چند سرویس حمام در پارکینگ‌های طبقاتی قم راه‌اندازی می‌شوند، حوزه حمل‌ و نقل،پارکینگ، ناوگان اتوبوسرانی و تاکسیرانی، سامانه ۱۳۷ و اطلاع‌رسانی، آمادگی بوستان‌ها، تور قمگردی، فعالیت‌های فرهنگی، تجهیز نمازخانه‌ها و مدیریت پسماندها و جمع‌آوری پسماند از سطح ورودی‌های قم ازجمله تدابیر شهرداری قم در استقبال از مسافران نوروزی است.

وی ادامه داد: رسیدگی به مبلمان شهری، ایستگاه‌های اتوبوس، جمع‌آوری پسماندهای ساختمانی و خط کشی خیابانی از فعالیت‌های شهرداری در نوروز ۹۸ است. ۵ بوستان، امام رضا(ع)، مهدی، فدک، بوستان نیایش و پارکینگ چهار مسجد مقدس جمکران و بوستان غدیر برای اسکان مسافران نوروزی کاملاً تجهیز و آماده‌شده‌اند.

معاون خدمات شهری شهرداری قم با تأکید بر امکان نصب چادر در ۵ بوستان در نظر گرفته‌شده برای اسکان گفت: مسافرانی که به هر دلیل نتوانند در سطح هتل و مدارس اسکان پیدا می‌کنند می‌توانند در این ۵ بوستان چادر نصب کنند. بیش از ۳۰۰۰ هزار نفر از کارکنان شهرداری در ایام نوروز مشغول فعالیت خواهند بود، ۳۰۰ دستگاه ماشین‌آلات سنگین برای خدمات‌رسانی هماهنگ شده است.

سامع اضافه کرد: ۸۹۷ هزار متر به‌صورت طولی امسال رنگ آمیری جداول در قم صورت گرفته است. ۲ هزار و ۱۰۰ نیمکت نیز به مبلمان شهری قم امسال افزوده‌شده است. در طرح احسان ماندگار امسال بیش از ۳۰ سرویس تاکنون انجام‌شده است. ۱۰۰۰ کامیون پسماندهای ساختمانی انباشته‌شده در شهر در روزهای اخیر جمع‌آوری‌شده است.

وی با اشاره به فعالیت‌های کمیته ایمنی و امداد شهرداری در نوروز ۹۸ تأکید کرد: اولویت شهرداری قم در این مسئله بر پیشگیری بوده و شهرداری آمادگی انجام آموزش‌های لازم را برای تمام پرسنل و دست اندرکان اسکان زائران و مسافران نوروزی داده است. در تمامی بوستان‌های محل اسکان مسافران نوروزی، پارساژها و غیره بازدیدهای ایمنی انجام‌گرفته است. کنترل ساخت‌وسازهای غیرمجاز در ایام نوروز با جدیت دنبال می‌شود. هدایت زائران از ورودی‌های شهر قم انجام خواهد شد.

سامع مسئله پارکینگ را مورد توجه قرار داد و گفت: ۵ هزار ظرفیت پارکینگ در قم بوده که فقط ۲ هزار پارکینگ زائر در این‌ بین مسقف است، ۱۸ نقطه از شهر قم برای استفاده به‌عنوان پارکینگ موقت در نظر گرفته‌شده است. پروژه شهید کاظمی با ظرفیت ۷۰۰ پارکینگ از نوروز امسال به ظرفیت پارکینگ شهر قم اضافه می‌شود. با توجه به اهمیت مسئله زیباسازی، کمیته زیباسازی از دو سال قبل تشکیل‌شده و تاکنون ۲۰  گنجشک‌های بهاری ورکشاپ در قسمت‌های مختلف شهر نصب‌شده است.

معاون خدمات شهری شهرداری قم با اشاره به افزایش تردد شمارهای فعال شهر قم خاطرنشان کرد: از نوروز امسال ۳۲ دوربین تردد شمار به‌صورت رسمی وارد مدار فعالیت می‌شود، تردد شمارها در ارائه آمار و اطلاعات دقیق برای برنامه‌ریزی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند. تور قم‌گردی هم‌زمان با نوروز ۹۸ در قم اجرا می‌شود. امسال ۱۶۰۰ متر دیوارنگاری در قم انجام‌شده است، فراخوان شهر نگار دو نیز از سه ماه پیش آغاز و از تمام هنرمندان کشور برای حضور در آن دعوت‌شده است، تاکنون ۱۳۰۰ طرح به دبیرخانه ارسال و از این‌ بین ۵۰ طرح پذیرفته و ۲۰ نماد به‌زودی ساخته و در سطح شهر نصب می‌شود.

وی با اشاره به فعال شدن فعالیت شبانه‌روزی کمیته اطلاع‌رسانی و سامانه ۱۳۷ تأکید کرد: مسئله ترافیک شهری و اسکان به‌صورت آنلاین در ایام نوروز از طریق سامانه ۱۳۷ و موج رادیو قم به اطلاع مردم خواهد رسید. در نوروز ۹۸ در تمام بوستان‌های محل اسکان مسافران نوروزی، مهمانخانه‌ها و مدارس محل اسکان، سازمان آتش‌نشانی قم مستقرشده و در صورت بروز مشکلی به اقدام خواهد پرداخت.

سامع ادامه داد: امسال ۹۰ هزار نقشه شهری آماده‌شده و در ورودی‌های شهر در اختیار مسافران و زائران قرار می‌گیرد، در نقشه زائرین تمام اطلاعات شهری و آخرین تغییرات ترافیکی دیده‌شده است، نقشه‌های شهری تدوین‌شده نقشه‌های بسیار کارآمدی در زمینه راهنمایی مسافران نوروزی است. در دو بوستان علوی و غدیر به مدت ۱۵ روز برنامه‌های مفرح و شادی مناسب با ایام نوروز برگزار خواهد شد. امسال در ۱۱ بوستان شهر قم نماز جماعت اقامه می‌شود.